Bugün, 10 Ağustos 2020 PazartesiMehmet ERGÜNEŞ


ŞİMDİ LAMİNE ZAMANI

Yılların geçmesiyle birlikte gelişen teknoloji hayatımızın her alanında olduğu gibi biz diş hekimliğinde de günden güne ilerliyor.


 

Yılların geçmesiyle birlikte gelişen teknoloji hayatımızın her alanında olduğu gibi biz diş hekimliğinde de günden güne ilerliyor. Bunu yakından takip etmek ise hastalara hem daha güncel, hem de daha estetik tedavi seçeneklerini sunabilmemiz için bizlere avantaj sağlıyor.

Eskiden diş hekimliğinde sadece ağrı olan diş tedavi edilir onarılırdı ki bu süre yaklaşık otuz- otuz beş yıl öncesi. Şimdi gelişen teknolojiler, güncellenen tazelenen bilgiler sizlere dişinizi kaybettiğiniz aynı saat içerisinde yenisinin yapılması imkanını, beğenmediğiniz diş şeklinizin ya da renginin yapılacak işleme göre saatler ya da günler içerisinde istediğiniz hale getirilebilmesinin olanağını sağlıyor.

Geçtiğimiz 30 yıla bakacak olursak diş hekimliğinin her alanında gelişmeler mevcut. Ancak estetik diş hekimliği daha da farklı bir boyut kazandı. Daha fazla ivmelendi. Çünkü estetik kavramı hayatımızın her alanında var. Eskiden yapılan tedaviler dişlerdeki boşlukların kapatılması, dişlerin ve diş etlerinin onarılması gibi işlemlerdi. Bunda amaç hastaya eski fonksiyonunu geri kazandırmaktı.

 Ancak günden güne olan gelişmeler hem dişte ve çevre dokularda olan hastalıkların sebeplerinin ve bunlarla ilişkili durumların daha iyi anlaşılmasını sağladı hem de gelişmeler hastaların isteklerinin de değişmesine yol açtı. Gülümseme estetiği diye bir kavram oluştu.

 Eskiden ağrıyla ya da diş eksikliğini rehabilite etmek için gidilen diş hekimleri günümüzde daha güzel gülümsemek için gidilen yerler oldu. Aslında bu durum bizim açımızdan da mesleğimizin daha keyifli bir hal almasını sağladı. Dişlerimin nasıl daha güzel görünmesini sağlayabilirim sorusu neredeyse her gün duyduğumuz bir soru halini aldı.

Estetik algı ile, estetik amaç ile başlayan ve planlanan tedavilerde her zaman fonksiyonu yani işlevi de göz önüne almamız dikkat etmemiz gerekiyor. Hastanın diş bakımını ve dişlerinin görünümünü en üst düzeyde tutabilmek için çeşitli bilimlerden yararlanıyoruz ve bu da işimizin bir ekip işi olduğu gerçeğini ortaya çıkarıyor.

Estetik diş hekimliği demek ya da estetik tedaviler yapıyor olmak sadece hastaya estetikle ilgili öneride bulunmak anlamına gelmez. Estetiğin kalıcı ve fonksiyonel olabilmesi için uygun diş tedavilerinin de mutlaka yapılması gerekmektedir. Estetik gülüşte en sık başvurduğumuz yöntem ise tedavilerin yapılması sonrasında uygulanan lamineler.

Latince kökenine bakacak olursak lamine plaka demektir. Dişler kesilmeden, küçültülmeden sadece ön yüzlerinden çok az miktarda yapılan aşındırmalar ile sağlam diş dokusunun en az kaybedildiği yöntemdir. Yani yaprak şeklinde ince plakalar ile dişleri güzelleştirme işlemidir.  Bazen eğer ki hasta uygun ise hiç aşındırma yapmadan da bu uygulamayı yapabiliyoruz. İnceltilen yada aşındırılmadan bu dişlerin ön yüzlerine yapıştırılan yaprak porselenlere lamine diyoruz.

Bu işlemde hem dişlerde aşındırma yapılmıyor olması(ya da çok az yapılıyor olması) hem de işlem uygulanırken hem hazırlık hem de bitim aşamasında iğne gerekmiyor olması hasta konforu açısından da büyük avantaj sağlıyor. Var olan doğal gülüşünüze estetik dokunuşlarla daha da güzellik katıyoruz bu yöntemle. Hatta çoğu durumda bu işlemin geri dönüşü bile mevcut. Yani kaybedecek bir şeyiniz yok ama sizi bekleyen güzel bir gülümseme var?

Sağlıklı gülüşler?

Sorularınız için; [email protected]

                             www.disizmir.net