Bugün, 28 Mayıs 2020 PerşembeDr. Suphi Toprak


ŞEKER HASTALIĞININ AMELİYATLA TEDAVİSİ

Her geçen gün şeker hastalığının ameliyatla tedavisini daha sık duyuyoruz.


Her geçen gün şeker hastalığının ameliyatla tedavisini daha sık duyuyoruz. Bazı doktorlar şeker hastalığını ameliyatla iyileştirdiklerini iddia ediyorlar. Devir cilalı imaj devri olduğu için her türlü ortamı kullanıp yaptıkları bu ameliyatı duyurmaya pazarlamaya çalışıyorlar.

Bu ameliyatları incelediğinizde karşınıza şişmanlık ( obesite ) ameliyatları çıkıyor. Aşırı şişman insanları bazı ameliyatlar ile yiyemez hale getiriyorlar. Ardından da ellerine yemek listeleri ( diyetler ) az ama sağlıklı beslenerek kilo vermelerini ve kilolarını korumalarını sağlamaya çalışıyorlar. Başarılı da oluyorlar. Aslında insanlar bu ameliyatları olmak yerine o yemek listelerini en baştan uygulasalar yine kilo verecekler ama yapmıyorlar. O sebeple her geçen gün daha çok sayıda insan aşırı şişmanlık ameliyatları oluyor.

Aşırı şişmanlığı olan insanların, birçok hastalık gibi, şeker hastalığına yakalanma olasılıkları da çok yüksek. Bazı insanlarda aşırı şişmanlık düzeltildiği takdirde şeker hastalığı kısmen veya tamamen iyileşebiliyor. Gerçekte yapılan şeker hastalığına yönelik bir ameliyat değil, aşırı şişmanlığa yönelik bir ameliyat.

Eğer bir gün pankreasa bir şekilde, örneğin ameliyat ile müdahale edilip pankreasın insülin üreten hücreleri takviye edilerek yeniden yetebilir hale getirilebilirse işte o ameliyat şeker hastalığını tedavi etmeye yönelik olarak adlandırılabilir.

Ben kendi hekimlik pratiğimde şeker hastalığının 2. tipinin tanısını almış ilaç başlanmış ama yine de şekeri ayarsız olan çok sayıda kadın görüyorum. Bu kişilerin sadece yaşamını düzenlediğimde birçoğunun şeker hastalıklarının iyileştiğini gözlemliyorum. Bu insanları gebe olmaları dolayısı ile görüyorum. Tıbbın güncel kuralları gereği kullanmakta oldukları ağızdan alınan şeker hastalığı ilaçlarını kesiyorum. Ardından önce sadece yaşamlarını düzenliyorum. Gebelik için uygun görülen ilaç olan insülini başlamaya hazırlanırken çoğunun kan şeker düzeylerinin hızla düzenlendiğini gözlemliyorum. Gebeliğin ikinci yarısı şeker hastalığının kötüleştiği bir dönemdir. Gebelik yükü dolayısı ile insülin daha da yetemez hale gelip normalde şeker hastası olmayan bazı gebe kadınların bile sadece gebelik sırasında şeker hastası gibi davranmalarına yol açabiliyor.  Gebelik başında şekerleri ayarsız gördüğüm ancak sadece yaşam düzeni ile iyileşen kadınlar gebeliğin ilerlemesi ile şeker hastalığına getirdiği bu yüklere de dayanabiliyorlar. Hastam ile beraber doğru mücadeleyi verdiğimizde hem şeker hastalığını iyileştirebiliyoruz hem de gebeliğin fazladan getirdiği yüklere de dayanmasını sağlayabiliyoruz. İşte gerçek mucize budur.  

Her işte işin kolayına kaçmak alışkanlık haline gelmiş. Bir de birisi size cazip vaatlerde bulunursa hemen inanmak istiyoruz. Belirgin zorunluluklar olmadan hiçbir ameliyat yapılmamalı, olunmamalıdır. İnsanlar gereksiz kiloları için önce yaşam tarzlarını düzeltmeye çalışmalılar. Şeker hastalığını düzelttiğini söyleyen ameliyatlar da aslında şişmanlığı düzeltmeye yöneliktir. Şişmanlığın düzeltilmesi şeker hastalığının 2. tipini iyileştirebilir. Ama ameliyat ile beraber önerilen yemek yeme biçimine uyulmaz ise yine kilo alınması mümkündür. Ameliyat olmadan da sadece yaşam tarzını değiştirerek kilo vermek ve şeker hastalığından kurtulmak mümkündür. Her ameliyat gibi şeker hastalığını düzelttiği söylenen ameliyatlar da son çare olarak akla gelmelidir.