Neden bir lokal...
Sokakta herkesle her şeyi konuşmak çok kolay değil ancak spor konuşmak en kolay şey...
Tarih: 15.7.2016 08:00:21 / 8500okunma / 0yorum
Erhan ÖZALP

Neden bir lokal...

Sokakta herkesle her şeyi konuşmak çok kolay değil ancak spor konuşmak en kolay şey. Neredeyse çoğumuzun ortak paydası. Ama zaten sporun böyle bir yanı var. Dostluk, kardeşlik duygularını geliştirir:)

 

Kadın erkek, çocuk, genç, yaşlı farketmez, herkesin sporla ilgili söyleyecek bir sözü mutlaka vardır. Ya zamanında kendisi oynamıştır, ya da bir yakını sporla uğraşıyordur. Yani hep anlatılacak bir hikayeleri vardır insanların. 

 

Sporun bu özel, güzel ve toplumları iyileştirici yanını keşfeden kentler ve o kentin takımına gönül verenler bu keyifli sohbetlerini diledikleri zamanlarda yapabilmek için taraftarı oldukları kulüplerinin taraftar lokallerini açarak bu köklü dostluğu kalıcı kılmışlar. Böylece hep sporun içinde kalmayı başarabiliyorlar. Sorunlarını sokaklarda gelişi güzel sohbetlerde değil, bu lokal ortamlarında konunun muhataplarıyla değerlendirebiliyorlar. 

 

Bu mekanların gelişi güzel ilgisiz kimselerce açılıp farklı amaçlara hizmet etmemesi çok önemli. Bugün bu işi ülkemizde çok doğru yapan kulüplerimiz var. Tek tek kulüplerimizi saymayacağım. En yakınımızda Karşıyaka Spor Kulübü´nün lokal faaliyetleri dikkate değerdir. Mutlaka belli koşullarda üyelikle yürütülen bu faaliyet katılımcılarına önemli ayrıcalıklar sunmakla birlikte takım taraftarlığı duygusunu da perçinlemektedir. 

 

Taraftar lokalleri sayesinde çok farklı kuşak temsilcileri bir araya gelebiliyorlar. Tanışıyorlar, kaynaşıyorlar. O kentin takımlarında efsane olmuş ve hala yaşayan sporcularla tanışma, tanıma imkanı bulabiliyorlar. Onların sohbetlerine katılabiliyorlar. 

 

Üyeler ailece bu lokallere gidip zaman geçirebiliyorlar. Yemek, içmek, organizasyonlar düzenlemek ya da organizasyonlara katılma olanağına sahip oluyorlar. Takımdaşlık, takım ruhu olgusunu buralarda edinip geliştiriyorlar. Lokal örgütlülüğü sayesinde tribünlerde sadece sonuçlara bakarak amacını aşan davranışlarda bulunan bir yığın değil, her koşulda takımının yanında olduğunu tribündeki avakur duruşu ve desteği ile hissettiren daha nitelikli bir taraftar grubu oluşturulmasına da katkıda bulunur.

 

Gerçekçi bir lokal örgütlenmesi geçmişte kentin takımına başarılarıyla önemli katkılarda bulunmuş, ancak bugün artık ekonomik koşulları, yaşı ve rahatsızlıkları nedeniyle pek dışarıya çıkma imkanı bulunmayan kent büyüklerimizin onure edilmesinede imkanlar sunacaktır. Onların anı ve hatıralarına özenle el atılarak kayıtlar oluşturulabilecek, kulüp müzesi oluşturularak kulübün hafızası canlı tutulabilecektir. Böylece geçmişini bilen, ona değer veren, onu gurur ve başarıyla temsil eden yeni jenerasyonlar yetişmesi sağlanabilecektir.

 

Artık Menemen Belediyespor´un lokal çalışmalarında başarılı olmuş kulüpleri bir ekip aracılığı ile inceleyerek daha fazla geciktirmeden kentin sporseverlerine bu hizmeti sunmalı. Bu konuda Menemen´de çok ciddi bir talep ve beklenti var. 

Anahtar Kelimeler: Neden, lokal
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
Euro 2016´dan Menemen´e-2 (01 Temmuz 2016 - Cuma)
Euro 2016´dan Menemen´e-1 (24 Haziran 2016 - Cuma)
Güzel şeyler hep eskidendi... (17 Haziran 2016 - Cuma)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi