Bugün, 28 Mayıs 2020 PerşembeDr. Suphi Toprak


KÜRESEL ISINMAYI BİR DE BENDEN DİNLEYİN – 4

Bu konuda önceki üç yazımı okumanızı öneririm. Özet yaparak yer kaybetmek istemiyorum.


Bu konuda önceki üç yazımı okumanızı öneririm. Özet yaparak yer kaybetmek istemiyorum. Anlatacak çok şey var.

Peki, dünyadaki durum şu an ne? Günümüzde dünyadaki tüm canlıların % 82 sini bitkiler, % 13 ünü mikroplar oluşturmaktadır. Böceklerden mantarlara, balıklardan hayvanlara tüm diğer canlılar dünyadaki canlı toplulukların % 5 ini oluşturmaktadırlar. Bu canlıların % 86 sı karalarda yüzde % 1 i okyanuslarda, % 13 ü derin katmanlarda yaşamaktadır.

Dünyadaki kuşların % 70 i çiftlik hayvanları yani tavuklar ördekler kazlar olup sadece kalan % 30 u vahşidir. Dünyadaki memelilerin ise % 60 ı besi hayvanı yani koyun keçi sığır domuz, % 36 sı insanların kendileri olup geri kalan sadece % 4 ü vahşi hayvanlardır.

Özetle günümüzde dünyanın nerede ise tamamı insana hizmet eder durumundadır. Oysa insan dünyadaki toplam canlı topluluğunun hacmin sadece 10000 (on bin) de birini oluşturmaktadır. “İnsan” dediğimiz bu seri katil ve yıkıcı canlı dünyadaki vahşi memelilerin % 83 ünü, deniz memelilerinin %80 ini, bitkilerin %50 sini, balıkların % 15 ini yok etmiş durumdadır. Dünyadaki hayvanların yarısının sadece son 50 yılda yok edildiği anlaşılmaktadır. Okyanuslarda 300 yıldır süren avlar okyanus memelilerinin ( esasen balina ) sadece beşte birini geride bırakmış beşte dördünü yok etmiştir.

Bunların dünyamızın ısınması ile ne ilgisi var diyenlere balina örneğini vereyim: insanlar dünyadaki balinaların %80 ini yok etmiştir demiştik. Oysa sadece bir tek balina her bir dalışında 33 ton karbondioksiti ve gerekli besinleri okyanusun derinliklerine götürüp bitkisel planktonlara teslim etmektedir.  Balinaların bu dalışları sayesinde okyanusların dibindeki bitkisel canlılar dünyadaki karbondioksitin % 40’ını temizleyebilme, dünyadaki tüm oksijenin yarısını üretebilme gücüne sahip olurlar. Biz balinaları rahat bıraksak balinaların bu deniz dibi bitkilerine desteği artacaktır. Bu sayede okyanus dibindeki bu bitkiler sadece yüzde bir artsa bile bu artış 2 milyar olgun ağacın yapabileceği kadar daha karbondioksiti temizleyecektir.

İnsan dünyayı tamamen kendi hizmetine adanmış gibi kendi başına talan etmektedir. İnsanın sadece karnını doyurmak için yaptıkları bile dünyayı silip süpürmektedir.  Bir de bunun üstüne daha lüks yaşamak, daha konforlu yaşamak için yapılanlar var. Oysa bu dünya sadece bize ait değildir. Biz dünyayı hacmin 3 mislimiz kadar olan virüsler, 3 mislimiz kadar olan solucanlar, 12 mislimiz kadar olan balıklar, 17 mislimiz kadar olan böcekler, 200 mislimiz kadar olan mantarlar, 1200 mislimiz kadar olan olan mikroplar, 7500 mislimiz kadar olan bitkiler ile beraber paylaşmaktayız.

Biz dünyadaki vahşi yaşamı yok ettik ve onun yerine tıkına tıkına yemek, ve hatta insafsızca israf etmek için dünyayı besi hayvanları ile doldurduk. Oysa besi hayvanları doğanın zincirleme faydalarının işlemesini sağlayamamaktadır. Bu besi hayvanlarının çıkardığı gazlar bir de havada ısınmayı arttırıcı sera etkisi yaratmaktadır.  Bu hayvanlar barınsın diye açtığımız alanlar çoraklaşmakta ve ısıyı emmektedir. Oysa ormanlardaki vahşi yaşam ormanın varlığını tehdit etmeden gelmiştik son 150 yıla. Ormanlar hem güneş ısısının bir kısmını kendi bünyelerinde oduna çevirerek bir kısmını da yansıtarak altlarında serin alanlar yaratıyorlardı.  Ormanlar azaldıkça yüzeyi emici beton alanlar, karayolları artmaktadır.

Yani küresel ısınma dünyadaki doğal yaşamın insan eliyle yok edilmesi olaylarının tümünün sonucudur. İnsanlık kendi sonunu kendi elleri ile hazırlamaktadır.