Bugün, 29 Mayıs 2020 CumaMehmet ERGÜNEŞ


KORONA VİRÜS SALGININDA DİŞ TEDAVİLERİ


KORONA VİRÜS SALGININDA DİŞ TEDAVİLERİ

Korona virüs adıyla biline Covid-19 salgını tüm dünyayla birlikte ülkemizde de hala etkisini göstermeye devam ediyor. Her gün daha umutlu haberler alsak da salgının hala devam ettiğini ve bu süreçte de uyulması gereken tedbirleri aksatmamamız gerektiği gerçeğini unutmamalıyız.

Bu yeni virüs hayatımızı her anlamıyla etkiledi. İş yaşamını, sosyal hayatımızı ve sağlık yönümüzü. Birbirimize destek olarak( tabi ki sosyal mesafe kurallarını aksatmadan) bu sürecin psikolojik olarak negatif etkilerini azaltmak da süreç sonrası normale dönme kısmında çok önemli.

Ben bu yazımda bu süreçte diş tedavilerinde neler yapabiliyoruz bunlardan bahsedeceğim. Salgının şuana kadar tüm bulaşma yöntemleri bilinmese de, ağız ne nefes yoluyla en fazla şekilde bulaştığı biliniyor. Bu durumda meslek grubu olarak bu bölgede çalışan diş hekimlerini direk etkiliyor. Hem kendi sağlığımız, hem hastalarımızın sağlığı, hem de salgının yayılımının engellenmesi için bizlerin çok daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. Diş hekimleri olarak bizler bulaşıcı hastalıkların kontrolünde her zaman ekstra özen gösteriyoruz. Hastalarımızı ve kendimizi korumak için sterilizasyon ve dezenfeksiyona fazlasıyla uyuyoruz. Ama şuan hem daha kolay bulaşabilen, hem de tedavisi ve aşısı henüz bulunmamış bir hastalıkla dünya olarak mücadele halindeyken, tedavilerimize de sadece acil tedaviler yapılabilir başlığı altında kısıtlamalar getirmiş bulunmaktayız. Bu acil tedaviler başlığı bakanlıkça güncellendi ve güncellenmeye de devam ediyor. Peki nedir diş hekimliğindeki acil tedaviler?

-Sürekliliği olan şiddetli diş ağrısı,
-Dişetinde yüzde ve boyunda şişme,
-Ağız içerisinde durmayan kanama,
-Travma sonucu dişin kırılması, sallanması veya yerinden çıkması.

Bu liste güncellenerek biraz daha kapsamlı hale getirildi. Mesela ortodontik tedavi görmekte olan hastalarımızın batan tellerinin kesilmesi, radyoterapi, kemoterapi tedavisi görecek olan ya da organ nakli olacak olan hastaların diş tedavileri, medikal tedaviler için konsültasyon istenen hastalar, dikişlerin alınması.

Bu durumlar dışında diş hekimi muayeneleri, klinikleri ya da fakültelerine başvurmak hem sizin hem de çevrenizdekilerin hayatını kötü etkileyebilir. Bu nedenle de bu süreçte acil olmayan tüm dental tedaviler ertelenmelidir. Salgından korunmak için eller sık sık yıkanmalıdır. Sosyal mesafeye dikkat edilmeli, gerek olmadığı sürece evden dışarı çıkılmamalıdır.

Diş hekimleri açısından ise acil tedavi için başvuran hastanın covid semptomları açısından anamnezi dikkatlice alınmalıdır. Maske, koruyucu gözlük ya da siper, koruyucu kıyafet ve eldiven olmaksızın kesinlikle hasta bakılmamalıdır. Tedavi sonrası odaların ve kliniğin havalandırılmasına ekstra özen gösterilmelidir. İşlemlerden sonra malzemeler sterilizasyona gönderildiği gibi tüm yüzeyler de mutlaka dezenfektan solüsyonla dikkatlice temizlenmelidir. Bekleme odasının ve muayene odasının kalabalık olmamasına dikkat edilmelidir. Önlemleri aksatmadan uygularsak daha kısa sürede normal hayatımıza dönebileceğimizi ve bu sayede hastalığı yeneceğimizi unutmayalım.

Sağlıklı gülüşler…

Sorularınız için; disizmir@gmail.com -  www.disizmir.net