Mehmet ERGÜNEŞ


GÜLMEK HEM SİZİ HEM ÇEVRENİZDEKİLERİ RAHATLATIR

​​​​​​​Gülmenin hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok yararı olduğu uzmanlar tarafından yıllardır söyleniyor.


Gülmenin hem psikolojik hem de fiziksel olarak birçok yararı olduğu uzmanlar tarafından yıllardır söyleniyor. Sadece bir dakika gülmek bile gün içinde kırk beş dakikalık rahatlamaya bedeldir. Dişlerin sağlıklı olması ise kişilerin rahatlıkla gülmelerinde en büyük etkenlerden biridir. Bununla beraber estetik dişlere sahip olmak ise özgüvenli gülmenin anahtarıdır diyebiliriz.

İnsanların güzellik ve estetik arayışları çok eskilere dayanmaktadır ve güzel bir gülümsemenin ne kadar etkili olduğu ise aşikardır. Eski uygarlıklar bile insanların diş ve dudak hareketleriyle, yüz hareketleriyle yani mimiklerle anlatmak istediklerine anlamlar yüklemişler ve bu konuda çalışmalar yapmışlardır. Eksik dişlerin eskilerden beri tamamlanıyor olmasında fonksiyon yani yemenin yanı sıra estetik de önemli bir gereksinim olmuştur.

Eksik dişler farklı yöntemlerle eskilerden beri tamamlanmıştır. Ayrı bir disiplin olarak değil tıp uygulamalarına ek olarak yapılan bu uygulamalar 18.yy dan itibaren diş hekimliği olarak ayrı bir branş olarak anılmaya başlamıştır. Bu uygulamalarla birlikte artık estetik uygulamalar da daha çok savunulmaya başlamıştır.

Gülmek dediğim gibi sadece bir eylem değil bununla beraber psikolojik açıdan bir rahatlama yöntemidir. Güzel dişler estetik gülüş ise özgüvenin de sağlanmasında etkilidir. Güzel dişlerle güvenli bir şekilde gülebilirken eksik dişler kişilerde ağzı kapatma, tam gülememe gibi durumlara sebep olur.

Gülüş tasarımı bu durumda hastaların beklentisini karşılamada çok etkilidir. Çünkü hem yüzlerine uygun dişlere kavuşacak olmanın hazzı hem de dişler yapıldıktan sonra olumsuz bir sürprizle ve beğenmediği bir durumla karşılaşmasına engel olmaktadır. Gülüş tasarımında yapılan mock up uygulamaları ile sahip olacakları gülüşü önceden görebilen hatta bunu bir süre kullanma fırsatına da sahip olabilen hastalarımız tam olarak beğenmedikleri yeri de düzelttirebilirler.

Estetik bir gülüşü oluşturmak sadece dişleri değerlendirerek değil bununla birlikte yüzü de değerlendirerek olmaktadır. Yüz birleşenleri, sert ve yumuşak dokular, dudaklar, gözler, cinsiyet, diş eti dokuları bu tasarımda değerlendirilmelidir.

Özgüvenli bir gülümseme insanların yeni tanıştıkları kişilerde bıraktıkları etkide son derece önemlidir. Çünkü konuşurken dikkat kesilen nokta gözler ve dudaklardır. Aynı durumda da gülümsemede bakılan iki nokta da bunlardır. Gülümsemek mutlu görünümde de son derece etkilidir. Daha cana yakın, dürüst, güvenilir bir imaj sıcak bir gülümsemeyle çizilebilir.

Gülümsemek sadece karşı tarafla aranızdaki bariyerleri yıkmakla kalmaz, aynı zamanda kişinin kendine güvenini de yansıtır. Sağlıklı dişlere sahip olan kişiler daha fazla gülümser.

Sağlıklı gülüşler…

Sorularınız için;  disizmir@gmail.com - www.disizmir.net