Bugün, 15 Ağustos 2020 CumartesiMehmet ERGÜNEŞ


Diş Eti Apselerini Gözardı Etmeyin


Diş Eti Apselerini Gözardı Etmeyin

Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır. Bu özelliklerin yanında koyu renkteki diş etleri ise sağlıksız görünümün ve orada olan hafif ya da ileri düzeydeki enfeksiyonun belirtisidir. Apse diş kaynaklı olabildiği gibi farklı sebeplerle diş etlerinde de olabilir. Bu durum erken fark edilirse tedavisi nispeten hasta için daha az yorucu olacaktır.

Tabi en önemlisi apse oluşturmadan düzenli kontrollerle bu durumların önüne geçmektir. Mesela diş ve diş eti arasında boşluğunuz varsa buralara kaçan yemek artıkları veya batan fırça kılları ve kötü alışkanlıklardan olan kürdanın diş etlerine batıp kalması sonucu diş eti iltihabı olabilir. Apsenin içi yapı olarak ölü dokular, akyuvarlar ve bakterilerden oluşan kötü kokulu bir sıvıdır. Sebep genellikle bakteri kaynaklıdır. Geç kalınmış müdahaleler sonucu bir sabah siz de şişlikle uyanabilirsiniz.

Diş apsesi neden olurun aslında birçok cevabı vardır. Ama çoğu zaman bir enfeksiyon sonucu gelişir. Diş plağında yer alan bakterilerin ilerlemesi, çoğalması ve kümelenmesi sonucu dişte veya diş etinde enfeksiyon gelişir. Genel nedenlerinden başlık başlık bahsedelim ;

Çürük dişler; ağzımızdaki çürükleri ihmal etmemiz hem bu bölgelerden başlayarak çürüklerin diğer dişlere de yayılmasına hem de ilerleyerek apse oluşmasına neden olacaktır.

Diş temizliğini ihmal etmek; aslına bakarsak temel nedendir. Bu ihmal her şeyin başlangıcı olarak değerlendirilebilir. Gerekli olduğu gibi yani diş hekiminizin tavsiye ettiği gibi dişleri fırçalamamak diş çürüğü, diş eti problemleri ve diş apsesi gibi sorunlara neden olur. 

Dişlerin üzerinde kalan yiyecek artıkları da aslında iyi fırçalamama olarak değerlendirilebilir. Ya da ağız bakımını tam olarak yapmama olarak değerlendirebiliriz. Çünkü dişler fırçalansa bile diş aralarında yemek artıkları ya da plak kalabilir. Ağız bakımının tam olarak yapılabilmesi için diş ipinin de günde en az bir kere kullanılması gerekir.

Diş gıcırdatma ve uykuda veya uyanıkken diş sıkma; dişlerde aşınmaya ve yavaş ilerleyen bir şekilde olsa da diş köklerinde harabiyete ve dişlerde cansızlaşmaya neden olabilir. Bu durum dişin iç yapısında meydana geldiği için zamanla apse oluşumu görülebilir. Bunun yanında dişlerde meydana gelen çatlaklar, kırıklar bakteriler için dişin iç tabakalarına erişim yoludur. Buradan ilerleyip yerleşen ve kümelenen bakteriler dişte apseye yol açar. Bununla beraber akut travmalar, çarpmalar, düşmeler sonucu oluşan çatlaklar da aynı şekilde apseye neden olabilir.

Eskimiş dolgular da uyumun bozulmasına bağlı olarak çatlaklarda olduğu gibi bakterilerin bu uyumun bozulduğu yerden ilerlemesi sonucu apse gelişir. Önce ağrıyla kendini gösteren durum sonradan tablonun ilerlemesiyle apseye dönebilir.

Başlanmış diş tedavilerine verilen aralar ve oluşan aksaklıklar sonucu da tam olarak iyileştirilmemiş durum daha da kötüleşerek dişteki ve diş etindeki hastalığı ilerletebilir.

Bunlar sonucunda oluşan apsenin teşhisi için mutlaka diş hekimine gitmeli ve gerekli muayene sonucu ilgili dişin tespiti yapılmalıdır. Röntgen dişin durumunu net bir şekilde göstermektedir. Dişin canlılığını kontrol etmek amacıyla veya tam olarak dişi teşhis etmek amacıyla farklı yöntemler de kullanılabilir.

 Dişlerin tedavisi genellikle kanal tedavisi ile yapılabilirken bazı ilerlemiş durumlarda dişin ne yazık ki çekilmesi gerekebilir. Diş eti kaynaklı oluşan durumlarda iyi bir diş eti tedavisiyle birlikte hekim tarafından reçete edilen antibiyotiğin tarife uygun kullanılması iyileşme için çok önemlidir.

Sağlıklı gülüşler 

Sorularınız için; [email protected] www.disizmir.net