Bugün, 26 Mayıs 2020 SalıErhan ÖZALP


Biz Hep Burada Olacağız Ya Siz


Biz Hep Burada Olacağız Ya Siz

Devletin Emekliye verdiği Bayram ikramiyesi 2 ay önce ödendi. O para da enflasyon karşısında kayba uğradı, iki günde de bitti. Peki şimdi bayram geldi çattı. Uzun zamandır evden çıkamayan emeklilerin evdeki giderleri en az ikiye katlandı. Maaşı hiçbir şeyi karşılamaya yetmiyor. Bayram için alışveriş mi yapacak, çoluk çocuğuna harçlık mı verecek, kirasını mı ödeyecek. Ne yapacak emekli. Malum Korona yüzünden herkes gibi onlarda çok zor durumdalar. İşin en can sıkıcı yanıysa emeklinin kendi hakkı olan ikramiyeyi yardım gibi veriyor olmaları. Oysa emeklilerin, ya maaşlarını, ya ikramiyelerini arttırabilirlerdi. Yada onlara da bu korona döneminde ek bir ödeme sağlayabilirlerdi.

Şu an emeklilerimizin durumu içler acısı. Hiç olmazsa devlet bankaları, devlet güvencesinde çok düşük faizle 1 yıl ertelemeli korona kredisi verebilselerdi, belki o bir yıllık süre içerisinde emeklilerde kendilerini toparlama imkanı bulurlardı.
Hala hiçbir şey için geç değil. Devletimiz bu sorunu çözebilecek güçtedir.

Emekliden konu açılmışken; Menemen Belediyesi’nde işten çıkarılmış insanların durumunu düşününce, emeklilere biraz daha iyimser bakıyorum. Bu koronalı günlerde işten çıkardığınız, tazminatlarını ödemediğiniz işçilerin çoğu yeni bir iş bulamadığı için mağduriyetin dibine vurdu. Oysa bu insanlarda sizin sorumlu olduğunuz kentin vatandaşları. Bu kadar kin, öfke, nefret neyin nesi? Siz bu kentin babası olmak zorundasınız. Size oy vermiş yada vermemiş olmasının bir önemi olmamalı.
Bu insanlar sizden önce bir başka belediye başkanının ekibi de olabilirler. Siz onları kazanacak, desteğini alabilecek ne yapıyorsunuz önemli olan budur. Böyle devam ederseniz sizin yerinize gelende, bugün sizin yaptığınızı yarın sizin ekip arkadaşlarınıza yapacaktır. Bu ekmeğinden olan herkesin canını yakar. En tehlikelisi de, çaresizliğin bir insanın canına tak etmesidir. Allah göstermesin. Zaman hesaplaşma değil, helalleşme zamanı. İnsanlarımızın yardımınıza ihtiyacı var.

Bu makamlar, bu koltuklar size ailenizden miras kalmadı. Menemen halkı geçici görev olarak size teslim etti. İçerisinde iyilik olan doğru şeyler yapın vatandaş sizi yine taktir eder.
Ama böyle öfke ve kibirle devam ederseniz ZOR…

Aynı zamanda Belediyede çalışıp maaşını 2 ay geriden alanlara ne demeli o da ayrı bir dram. Onlar başkanın hışmına uğrayıp ekmeğinden olmamak için suspus durumdalar.

Söz veren Serdar Başkan ne demişti; Öğle yemeği, ulaşım, ikramiyeler ve izin paraları eksiksiz, zamanında ödenecek. Liyakat esas olacak; Akraba, hemşeri ilişkileri bertaraf edilecek v.s.

Şu bayrama girerken Eğer yüreğiniz varsa sizde Menemen Belediyesi olarak; tüm işçi ve işten çıkarılan insanlarımıza 1000 TL destekte bulunun, onu da alkışlayalım. Şu zor günlerde biraz nefes alsalar, biraz da olsa bayramı hissetseler kötümü olur.

Bu arada; Dostluğu, sevgiyi ve geleceği, aşımızı, ekmeğimizi, soframızı, hüznümüzü, acımızı, yalnızlığımızı paylaştığımız; birlik ve beraberliğimizi, kardeşlik ve dostluğumuzu en sıcak şekilde hissedeceğimiz Ramazan Bayramımız kutlu olsun.

Saygılarımla.