Bugün, 28 Mayıs 2020 PerşembeMehmet ERGÜNEŞ


ANTİ AGİNG DİŞ HEKİMLİĞİ


Anti aging kelime manası yaşlanma karşıtı yani yaşlanmayı önlemek olarak düşünebiliriz. Günümüz teknolojisiyle artık son derece umut verici insanlarda yaşlanmayı yavaşlatan veya tersine çeviren uygulamalar yapılabiliyor. 

Zamana meydan okumayı, her daim genç görünmeyi, sağlıklı olmayı kim istemez? Tıbbi olarak koruyucu tıp olarak da isimlendirebileceğimiz anti aging kelime anlamı olarak ise yaşlanma karşıtıdır.

Peki nasıl anlarız yaşlandığımızı? İlk olan şey tüm vücut fonksiyonlarında meydana gelen yavaşlamadır. Bunun dışında basitçe;

-cilt dokusunda gevşeme ve sarkmalar

-yüzde kırışıklıklar

-burun, dudak ve göz çevresinde çizgiler

-yüzün kare bir form alması

-elmacık kemiklerinin belirginleşmesi

-cilt altı yağ dokusunun erimesi 

Amaçlarına baktığımızda ise anti aging; cilt dokusunu ve hücrelerini yenilemek, hormonal düzensizlikleri dengelemek, cinsel gücü ve sağlığı artırmak, yaşlanma sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almaktır. 

En iyi tedavi erken teşhisle olur. Bunun yanında ise olmadan olmasını engellemek ise en doğrusudur. Doğru beslenme anti aging uygulamalarının başında gelir. Doğru besinler tüketmenin, liften zengin gıdalar ile beslenmenin yanı sıra bunların ilk öğütme işleminin yapıldığı dişlerimiz bu doğrultuda anti aging uygulamalarında çok önemlidir. 

Dişler sadece öğütmede bize yardımcı değildir. Kırışıklıklardan, çene ucu burun mesafesinin azalmasından, yanakların sarkmasından şikayetçi iseniz estetik doktorundan önce diş hekimine de görünmenizde fayda var. Çünkü dişlere yapılan müdahaleler ile, uygulanan gülüş tasarımı ile sizlere 10 yaşa kadar genç bir görünüm kazandırmamız mümkün. 

Beslenme fonksiyonlarında ise anti oksidanlardan zengin besinler olan çiğ sebze ve meyveler tüketilirken dişlerimize son derece fazla ihtiyaç duyarız ve bu nedenle her açıdan anti aging uygulamalarında dişler son derece önemlidir.

Sağlık ağızdan başlar ve ihmal edip ertelenmeyecek kadar önemlidir.

Sağlıklı gülüşler?

Sorularınız için; disizmir@gmail.com

                            www.disizmir.net