Bugün, 10 Ağustos 2020 PazartesiMehmet ERGÜNEŞ


AĞRIMASA DA KONTROLE GİDİN

Diş tedavileri yapılırken önceliğimiz var olan dişi kurtarmaktır. Sizin de önceliğiniz bu olmalı ve yapılacak olan tedavilere bu yaklaşımda olarak onay vermelisiniz.


 

                  Diş tedavileri yapılırken önceliğimiz var olan dişi kurtarmaktır. Sizin de önceliğiniz bu olmalı ve yapılacak olan tedavilere bu yaklaşımda olarak onay vermelisiniz. ?Diş hekimine ne zaman gidilir?? diye bir soru sorsak, çıkıp sokakta anket düzenlesek cevaplar muhtemelen şu şekilde olur; ağrımız olduğunda, estetik ve fonksiyon olarak bir kaybımız olduğunda, ağız kokusu olduğunda, dişlerimiz sallandığında, gece uykudan uyandığımızda? Cevaplar bu şekilde uzar gider. Ama bu sıkıntıları çektikten sonra tekrar yaşamamak için herhangi bir önlem almayız. Bu önlemlerin en basit olanı tabi ki diş fırçalamaktır. Bir diğeri ise her altı ayda bir kontrole gitmektir.

ALTI AYDA BİR KONTROLE GİDİN                

Normalde tüm ağız ve diş sağlığını ilgilendiren problemler çözüldükten sonra 3-6 ayda bir kontrole gitmenizi tavsiye ediyorum. Bu zaman aralığında meydana gelebilecek problemlerin çözümü çok daha kolay olur. İdeal olarak kontrollerde bir sorun olup olmadığını anlamak için öncelikle panoramik görüntüler alınır. Bu inceleme ağız içi klinik muayene ile desteklenir. Var olan problemler tedavi edilir. Ve eğer bir problem yok ise 3 ya da 6 aylık bir periyoda tekrar kontrol randevusu oluşturulur. Ağrısı olmadan hastalar koltuğa daha huzurlu ve güvenir oturur. Ama ağrı beraberinde stresi de doğurur.

Bu periyoda bir sorun oluşmuş olsa bile tedavisi daha kolay olacaktır. Bu kontrollerde oluşması en doğal olan diş taşlarıdır. Var olan tartar mutlaka temizlenmeli ve diş etlerinde bir sorun varsa mutlaka tedavi edilmelidir. Diş eti tedavisi, ağzın genel hijyeninin sağlanması için son derece gereklidir. Zaten ağrı ile kliniğe başvuran hastalarda da ağrı geçirildikten sonra yapılacak olan ikinci işlem diş eti tedavisidir. Diş eti tedavisi sonrası genel tedavi planlamasından bahsedecek olursak; var olan çürüklerin dolgu ya da kanal tedavisi ile tedavi edilmesi sırayı alır. Sonrasında ise eksik dişler tamamlanır. Bu işlem için de; implant, kron-köprü protezler veya takma çıkarmalı hareketli protezler tercih edilebilir. Hastanın ihtiyacına ve tedavi maliyetine göre materyal seçimi değişiklik göstermektedir.

Sağlıklı Gülüşler?

Sorularınız için; [email protected]

                                www.disizmir.net