Bugün, 10 Ağustos 2020 PazartesiMehmet ERGÜNEŞ


AĞIZ KANSERLERİ

Bu haftaki konumuz çok iç açıcı olmamakla birlikte ne yazık ki bilinmeyen, araştırılmayan üzerinde durulmayan bir konudur ve bu nedenle anlatma gereksinimi duyuyorum.


Bu haftaki konumuz çok iç açıcı olmamakla birlikte ne yazık ki bilinmeyen, araştırılmayan üzerinde durulmayan bir konudur ve bu nedenle anlatma gereksinimi duyuyorum.

Kanser kelime olarak korkulu süreç olarak yorucu, yıpratıcı bir aşama. Ancak erken teşhis yaşam olasılığımızı artıran en büyük etken. Bu durum ağız kanserleri açısından da geçerli.

Ağız kanserleri dudaklarda, dil yüzeyinde, alt ve üst damakta, bademciklerde, tükürük bezlerinde, diş etlerinde görülen bir hastalıktır.

Bu hastalık çoğunlukla 40 yaş sonrasında görülmektedir. Ve görülme sıklığını artıran bazı durumlar vardır ki en önemlisi sigaradır. Erkeklerde görülme sıklığı ise iki kat fazladır.

Hastalığın erken evresinde ne yazık ki herhangi bir semptom yoktur. Bu nedenle de erken teşhisi en zor kanser türlerindendir. Düzenli aralıklarla diş hekimine giderek kanser taraması yaptırmak ağız kanserinin erken teşhisini olanaklı kılmaktadır. Bu sayede tedavisi de mümkün olmaktadır.

Erken teşhis edilmeyen türler öncelikle ağzın diğer bölümlerine oradan bademciklere sonrasında boğaza ve en son olarak da tüm vücuda yayılmaktadır. Yayılım ne yazık ki hızlı olmaktadır. Bu nedenle tedavi açısından birçok kanser türünde olduğu gibi bu türde de erken teşhis çok önemlidir. Hayati öneme sahiptir.

Ağız kanserlerinin başlıca nedeni sigara ve alkol kullanımıdır. Sigara içen bir kişinin kullanmayan bir kişiye göre ağız kanserine yakalanma ihtimali 3 kat artmaktadır. Hem sigara hem alkol kullananlarda ise bu ikisini hiç kullanmayanlara göre yakalanma riski 30 kat daha fazladır.

Amerika´da 2016 yılında yapılan araştırmalar 50 bin kişiye ağız kanseri teşhisi konulduğunu göstermiştir ve bunların 10 bini erken teşhis olmaması sebebiyle ne yazık ki tedavi edilememiştir. Erken teşhis edilen türlerde tedavi şansı çok yüksektir. Bu durum hayatta kalma oranını da artırmaktadır.

Diş hekimine düzenli aralıklarla gitmek ve kanser taramasını yaptırmak erken teşhis açısından çok önemlidir. Düzeli kontrolün önemi ve gerekliliği bu sayede bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Sağlıklı gülüşler?

Sorularınız için; [email protected]

                            www.disizmir.net