Bugün, 25 Mayıs 2020 PazartesiDr. Suphi Toprak


40 YAŞ ÜZERİ KADINDA GEBELİK TEDAVİLERİ

Hem kadınların hem de erkeklerin evlilik yaşı yükseldi. Bu durum bazı sosyal sorunlar kadar bazı tıbbi sorunlara da sebep oluyor.  


Hem kadınların hem de erkeklerin evlilik yaşı yükseldi. Bu durum bazı sosyal sorunlar kadar bazı tıbbi sorunlara da sebep oluyor.  

Kadınların gebe kalabilirliği ergenlikle başlar ama 35 yaş sonrası azalmaya başlar. 40 yaşını geçmiş bir kadının gebe kalabilirliği iyice azalmıştır. Çoğunlukla 50 yaş dolayında kadınlar üreme işlemlerini tamamen sonlandırarak menopoza girerler.

Erkeğin dölleyebilirliği de ergenlikle başlar, ama kadınlardan farklı olarak, ölene kadar devam eder.

İleri yaş hem baba hem anne adayı için soyaçekim ( genetik ) açıdan sorunlu bebek sahibi olma oranını arttırır. Bu hem erkek hem de kadın için benzer bir sorundur. Ama tüm diğer sebeplerle evlilik yaşının yükselmesi kadınlar için daha büyük sorundur. 35 yaş sonrası evlenen kadınların gebe kalabilirliği riske girmiştir. O sebeple çok sayıda kadın gebe kalma sorunu yaşıyor. 40 yaş üzeri gebelik aradığı için başvuranların oranı da arttı.

Evliliğini ileri yaşta yapmamasına rağmen çocuk isteğini çeşitli bahaneler ile sürekli erteleyen bazı çiftler de var. Bazı kadınların istedikleri her yaşta gebe kalabileceklerini düşündüklerini de görüyoruz. İşin doğrusu kadınların gebe kalma isteklerini 35 yaşın üzerine pek ertelememeleri.

Yine de kendiliğinden gebe kalabilirlik kadın son âdetini görüp menopoza tam girene kadar sürer. Her zaman bir şans vardır. Sonuçta bir yumurtanın bir sperm tarafından döllenmesine bakar bir gebeliğin oluşması. 40 yaş üzeri de olsa kadın böyle sağlıklı bir yumurtayı arada bir üretebilir. O yumurta denk gelir de döllenirse çocuk olur. Ama 20’li yaşlarında, yani üreyebilirliğinin zirvesinde olan bir kadın belki her ay sağlıklı bir yumurta üretebilir. 40 yaş üzeri kadının hem sağlıklı yumurta üretebilme gücü hem de bu yumurtaların döllenebilirliği daha azdır. 40 yaş üzeri kadının sağlıklı yumurtaları arasında da genetik şifresi hatalı olup düşüğe, sağlıksız bebeğe yol açabilecek olanlarının oranı da çok yüksektir. Bu sebeple elde edilen gebeliklerin sonuna kadar gidebilenlerinin oranı da azdır.

İşte bu son anlattığım sebeplerle olur da kesin bir çocuk isteği ile yola çıkılırsa kadın için 40 yaşının sonrası artık geç kalınmış bir yaştır. Evet, bu kadın hala kendiliğinden de gebe kalabilir. Ama siz gebeliğin kesin olarak olmasını istediğinizde başarısızlık olasılığını da kesin ve içtenlikle kabul ederek yola çıkılmalıdır.  Bu felsefe kabul edildiğinde işimiz çok daha kolaylaşır. Gerilim azalır, huzur artar. Ardından gebe kalma olasılığını arttırıcı yöntemlerimizi seçeriz. Bu yolla gebe kalma şansını misli misli arttırabiliriz. Muayenemizi yaparız sorunları bulmaya çalışırız. Çözümlerini ortaya koyarız. Ardından önerilerde bulunur ve ortak belirlediğimiz yolla savaşıma başlarız. Çözüm kimi zaman yaptığımız tedavinin sonunda gelir, kimi zaman, hatta hiç beklemediğimiz anda, kendiliğinden çıkıp geliverir, kimi zaman ise hiç gelmez. İşte bu yaşamın sonu değildir. Çocuk tabii ki istenen güzel bir şeydir ama olmazsa da olmaz değildir. Yaşam mutlu ve huzurlu bir şekilde devam edebilir.

Hiç unutulmaması gereken konu 40 yaş üzeri kadının artık üreme gücünün doruğunda olduğu yirmili yaşlarda olmadığıdır. Yirmili yaşlarda, hiçbir başka sorunu olmayan çiftlerde kadın ayı başına gebe kalabilirlik yüzde 25 dolayındadır. Yani düzenli ve korunmasız cinsel ilişkide bulunan bir sağlıklı ve genç çiftlerden sadece dörtte biri bir kadın ayında gebelik elde edebileceklerdir. Diğerlerinin gebelik elde etme çabaları diğer aylara ertelenecektir. Yani en verimli çağda bile kadın ayı başına gebelik elde oranın pek de yüksek değildir. 40 yaş üzeri kadında tüm veriler normal bile olsa kadın ayı başına gebe kalma oranı diyelim yüzde 1’lere düştü ise biz hekimler bu şansı 5-10 misli arttırsak bile kadın ayı başına gebe kalma oranı en fazla yüzde 10’lara çıkacaktır. Yüzde 90’ ı o ay gebe kalamayacaktır.

Kadının yumurtalıkları tam susana kadar kendiliğinden bile gebe kalma olasılığının hep var olduğu ise hiç unutulmamalıdır.