Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Yılda Bir Gün Değil?

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

?Güzel söylemleri, artık hayata geçirin?

Menemen Elele Engelliler Derneği Başkanı Canan Bedük basın açıklamasında şunları ifade etti, ?Bizler, bu toplumun pozitif ayrımcılık isteyen bireyleriyiz. İlgili kanunlarda ve vicdanlarda hakkettiğimiz yere ulaşmak için çaba sarf ediyoruz. Derneğimizi 2013 yılında kurduk. O günden bu güne eğitimden sağlığa tek çok konuda siz hemşehrilerimizin desteğini de alarak pek çok proje gerçekleştirdik. Tüm çabamıza rağmen, kentsel düzenlemelerde halen sıkıntılar yaşamaya devam ediyoruz. Devlet tüm düzenlemelerin tamamlanması için, tüm kamu kurumları ile kamuya açık hizmet sunan iş erbaplarına engelli erişimlerini 2015 yılına kadar tamamlamaları için 10 yıl süre tanıdı. Yıl 2018 maalesef, ortopedik engelli arkadaşlarımız kendi başlarına alışveriş yapma hakkını hala kullanamıyor. Biz de kendilerine destek için, bugün bir alışveriş dükkanına dava açmak için buradayız. Lütfen bizler için yazdığınız güzel söylemleri, artık hayata geçirin. Bir yerleşkede siz nasıl istediğiniz parka, AVM´ye, kuaföre, kasaba, manava gitmekte özgürseniz bizler de o kadar özgürüz. Ancak hizmetlere bakıldığında öyle mi? Menemen´de istediği berbere yardım almadan gidebilen bir ortopedik engelli gördünüz mü? İstediği AVM´ye girebilen kaç engelli görüyoruz.

Siz bize engelli otoparklarımızın ihlalini engellemek için yaptığımız, Yetiş Alo 155 kampanyamıza inanılmaz destek verdiniz. İhlalcileri her türlü ortamda deşifre edip araçlarına ceza yazılmasını sağladınız. 2017 sonları ve 2018 yılı boyunca biz hala bu durumun takipçisi olmaya devam ettik. Görüyoruz ki büyük ölçüde engelli otoparklarımızın ihlalini önledik.

Ancak her türlü kentsel düzenlemelerde bunu başarmak hiçte sandığınız kadar kolay değil.

Yapı tadilatları zor gibi görünse de, seyyar rampalar ve mekanik araç gereçlerle tüm sıkıntılı alanlara çözüm getirilebiliyor?

?Sabrımızın sonuna geldik?

Açıklamasını sürdüren Bedük, ?Biz 2015 yılından bugüne her özel gün kutlamalarımızda sokaktaydık. Esnafımıza bu önerileri sunup, ricalarda bulunduk. Buna rağmen bu güne dek, hiçbir mekan engelli erişimlerinde bir çaba sarf etmedi. Bu konuda bir kırgınlık büyük bir bezginlik içinde kanunların bize tanıdığı hak çerçevesinde, davalar açarak bu düzenlemelerin yapılması için hukuka başvurma kararı aldık.  Menemenli hemşehrilerimizin, hoşgörüsüne sığınarak bu çaresiz durumumuza çözüm bulma çabalarımıza saygı duymalarını isteriz.

Engellilerin silahı, sabırdır demişler. Biz yaradandan gelene sabrederiz, ancak insan eliyle yaratılan sıkıntılara sabrımızın sonuna geldik. Toplumun zaman zaman bize acımasını suç saymıyoruz. Ama toplumumuzun biz engellileri bünyesinden ayrı tutmasına, bizi yaşam alanlarında görmezden gelmesine, kanunen de vicdanen de suçtur diyoruz. Yılda 1 gün değil, her gün yaşıyoruz sizler gibi? diyerek sözlerini tamamladı.

Ardından Menemen´de faaliyet gösteren bir AVM´nin engelli rampasının bulunmaması ve engellilerin o AVM´den faydalanamaması üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Haber: S. Derya BOSUT