YELKENLİ EYLEM

FOÇA´DA TERMİK SANTRALLERE KARŞI YELKENLİ EYLEM

YELKENLİ EYLEM 

FOÇA´DA TERMİK SANTRALLERE KARŞI YELKENLİ EYLEM

Aliağa Bölgesinde kurulmuş ve kurulacak Termik Santrallere karşı İzmir´in Foça İlçesi´nde eylemler bitmiyor. 29 Nisan 2016 Cuma günü yapılan bisikletli protestonun ardından 30 Nisan 2016 Pazar günü de Foça Yelken İhtisas Kulübü(FYİK) yelkencileri denizden protesto eylemi gerçekleştirdiler.

15 Mayıs´ta Aliağa´ya

Saat 16.00 dolayında Tarihi Beşkapılar Kalesi önünde toplanan yelkenciler ilçenin en hareketli ve kalabalık bölgesi olan Küçükdeniz Limanına yelken bastılar. Balık restoranları ve kafelerin yoğun olduğu ve hafta sonu olması nedeniyle ziyaretçilerin büyük kalabalıklar oluşturduğu bölgeye ellerinde ki düdükleri çalarak geldiler. Burada iki tekne denizde ters döndürüldü, üzerine çıkan iki sporcu ?Kömürden Kurtul Geleceği Kurtar? pankartı açtılar. Diğer tekneler ise ? Güneş Bize yeter? ?Kömürün Külüne Muhtaç Değiliz? ?Termik Santrallere Hayır? ?Diren Çipura Diren Barbun? ?Termik Yakıyor Gün Isınıyor? "Zehir Solumak istemiyoruz? ?15 Mayıs´ta Aliağa´ya? yazılı dövizler açtılar. Sahildeki vatandaşlar da yelkenlilere ?Termik Santral istemiyoruz? sloganları atarak cevap verdiler.

Fosil Yakıt Karşıtı İnsiyatifi üyeleri ise Foça Demokrasi Meydanı´nda kurdukları masada açtıkları imza kampanyasına ziyaretçilerden destek almaya devam ettiler. Foça Yelken İhtisas Kulübü yetkilileri denizdeki eylemin İnsiyatif üyelerine destek amacıyla yapıldığını belirtirken imza kampanyasına katılanların sayısının 5 bini aştığı öğrenildi.

Seyfi GÜL