Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


YAŞAYAN ÇINARLARDAN KESİTLER

Geçmiş uygarlıklar tarafından dikildiği iddiasıyla?

Geçmiş uygarlıklar tarafından dikildiği iddiasıyla?

İlçemizin Atatürk Caddesi´nde yaklaşık 200 yıl önce dikilen 3 çınar ağacının Menemen tarihine ışık tutacağı düşüncesiyle, anıtsal nitelikte olan bu ağaçların koruma altına alınması önerisinde bulunan vatandaşlar tescil istediler.

İlçeye oksijen kaynağı olması düşüncesiyle uzun yıllar önce burada yaşayan kesimler tarafından Atatürk Caddesine sağlı sollu çınar ve dut ağaçlarının dikildiğini 50 yıl öncesi merhum emekli orman personeli Ali İhsan Kaymak bana demişti ki, anılan bu caddede sağlı sollu karşılıklı çınar ve dut ağaçları dikiliydi. Eski Hastaneden ta ki İstasyona kadar yaşlı çınar ve dut ağaçları ile Atatürk Caddesi yeşil görünümü içinde Menemen´in gözdesiydi. Tahmini 200 yıllık bir geçmişi vardır. Çınar ağaçlarının bulunduğu caddedeki esnaflar çınar altında ilçenin tanınmış simalarını konuk eder ve ikramda bulunup yaz günlerinde çınar gölgesinde nargile fokurdatıp, tavla ve dama oynayarak bir araya gelirler, keyifli anlar yaşarlardı

Öte yandan şimdi hayatta olan ve Atatürk Caddesi´nde ömrünü geçiren yaşlı vatandaşlar ise, ?Anılan cadde üzerinde çok sayıda dikili çınar ve dut ağacı vardı. Ne yazık ki bu caddenin imara açılmasıyla inşaat çalışmalarında betona gömüldü. Kala kala 3 çınar ağacımız var. Bir tanesi Adliye karşısında, bir tanesi merhum Ecz. Zübeyde Hanım´ın eski eczanesi önünde ve son olarak İlçe Tarım Müdürlüğü önünde. Anıtsal nitelikte olan bu 3 çınar ağacının, ilçe tarihine daha uzun yıllar ışık tutabilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca koruma altına alınıp tescil edilmesini istiyoruz? diye ifade ettiler.

Resim altı

Foto1: 200 yıllık olduğu tahmin edilen, bir zamanlar Bakkal Kemal Amca´nın dükkanının önündeki yaşlı çınar (Adliye karşısında)

 

Foto2: Merhum Zübeyde Hanım´ın eski eczanesinin önündeki Menemen tarihine ışık tutacak çınar ağacı

 

Foto3:Atatürk Caddesi´nde İlçe Tarım Müdürlüğü önündeki çınar ağacına vatandaşın dokunuşu?