Vatan Sana Minnettardır
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı.
Tarih: 18.11.2016 08:00:15/ 1775okunma / 0yorum

Vatan Sana Minnettardır

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı. 

Cumhuriyet Meydanı´nda çelenklerin sunulmasıyla başlayan tören, Menemen Belediye Kültür Merkezi´ndeki Anma Programıyla devam etti.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı´nda

Cumhuriyet Meydanı´ndaki törene; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay Murat Tosun,  Belediye Başkanı Tahir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Hocaoğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, askeri erkan, gaziler, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, baro, siyasi partilerden AKP, CHP, MHP ve Vatan Partisi, sivil toplum kuruluşlarından ADD,  Türk Kadınlar Birliği ve Muharip Gaziler Derneği adına Atatürk Anıtına çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi. Daha sonra yarıya indirildi ve buradaki program son buldu. Ardından Belediye Kültür Merkezi´ne geçildi.

Anma Töreni Kültür Merkezi´nde

Buradaki törene; Kaymakam, Garnizon Komutanı, Belediye Başkanı, askeri erkan, resmi kurumların amirleri, sivil toplum ve siyasi partilerin temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Asıl görev Atatürk´ü anlamak ve anlatmak olmalıdır”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Efe, “10 Kasımların Atatürk´ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini, milletimize kazandırdıkları ve kazandırmak istediklerini doğru anlama bakımından önemi büyüktür. Bu nedenle aramızdan ayrılışının 78.yılında Atamızı anmak için bir aradayız.

Mustafa Kemal Atatürk, savaşlardaki başarılarıyla büyük asker, yönetimiyle büyük bir devlet adamı; görüşlerindeki sağlamlık, doğruluk, uluslararası ilişkilerde güvenilirlik, barış ve insani değerleri ile de evrensel bir kişidir. Atatürk Cumhuriyetle, bağnazlıktan ve uzak, akılcı ve yaratıcı düşünen, gerçekçi bilgiler ışığında ileriye bakabilen Özgür bireylerin oluşturduğu çağdaş bir toplum yaratmayı düşünmüştür.

Atatürk´ün en büyük başarılarından birisi de tüm halkı aynı ülkü etrafında toplayarak ulusal birliği sağlayarak, yurttaşlar arasında ırk, din, mezhep, sınıf ve cinsiyet ayrımı yapılmasını önlemiş olmasıdır. Atatürk, Türk toplumunun geri kalmasına yol açan, çağdaşlaşmaya ve gelişmeye engel oluşturan kurum ve kuralları ortadan kaldırmış, lâik, demokratik bir toplum ve devlet düzeni kurmuştur.  Türkiye Cumhuriyeti, Atatürk´ün önderliğinde yürüttüğü çağdaşlaşma çabalarının temeline lâiklik ilkesini yerleştirmiştir. Laiklik, Atatürk devrimlerinin özü, milli birliğin temeli, toplumsal barışın en önemli güvencesidir.O, barışsever ve tüm dünya uluslarının mutluluğunu isteyen bir liderdi. Onun görüşüne göre, barışın bozulmasından tüm dünya ülkeleri ıstırap duymalıydı. Aynı çağda yaşayan, gerek kendi milletleri, gerekse dünya için endişe ve korku kaynağı olan bazı liderler, bugün ya unutulmuş ya da kötü miraslarıyla anılır olmuştur. Oysa Atatürk sadece ülkemizde değil tüm dünyada sevgi ve saygı uyandırarak günümüze dek düşünceleriyle insanları etkilemeyi sürdürmüştür. Bu nedenle dünya liderleri arasında güncelliğini koruyan büyük Atatürk, düşünceleriyle evrenselleşmiştir. Atatürk, ülkede umutsuzluğun egemen olduğu bir dönemde ortaya çıkarak, içinde bulunduğu toplumun dinamiklerini yönlendirmiş, bağımsızlığı ve çağdaşlaşmayı amaçlayan Kurtuluş Hareketi´ni ve Türk İnkılabını başarıya ulaştırarak, Ulusu´nun büyük özlemlerini gerçekleştirmiştir.

Milli birliği sağlayarak, farklılıkları bütünleştirmiş, her kesimden yurttaşı aynı ülkü etrafında toplamış, düşüncelerindeki eylem ve çözüm tasarılarını Ulusu´yla birlikte hareket ederek yaşama geçirmiştir. Atatürk´ün başarılarının temelinde, çok iyi tanıdığı ve beklentilerini iyi bildiği Türk Milleti ve Onaduyduğu sonsuz sevgi ve güven vardır.Gelişen dünyanın değişen koşullarını karşılayabilmek, bu şartlara ayak uydurabilmek ve her dönemde çağdaş kalabilmek, Atatürkçü düşüncenin temelidir.

Atatürk, ulusal birliğimizin, bağımsızlığımızın, çağdaşlaşmanın ve aydınlanmanın simgesidir. Atatürk, ulusal onurumuz, özgür ve yaratıcı düşüncenin anıtıdır. Hepimize düşen görev, en büyük eseri, Cumhuriyet´i korumak, düşüncesini ve felsefesini özümsemek ve özümsetmektir. Cumhuriyeti emanet ettiği gençliğin Atatürk´ü tanıdıkça ilke ve devrimleriyle aydınlattığı yolda ilerleyeceğinden ve emanetinin yılmaz bekçileri olacağından kuşku duymuyoruz. Öyleyse bizlere düşen asıl görev Atatürk´ü anlamak ve anlatmak olmalıdır. Bu duygu ve düşüncelerle, aramızdan ayrılışının 78. yılında, Türk Milleti´nin gönlünde ölümsüzleşen Yüce Önder Atatürk´ü bir kez daha saygı, gönül borcu ve şükranla anıyor, sizleri saygıyla selâmlıyorum” dedi.

Büyük lider, barışsever komutan

Atatürk´ün asker kişiliği ve devlet adamlığı konulu konuşması için kürsüye gelen 57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığından Topçu Üsteğmen Alkan Üner, “Askerlik ve devlet adamlığı nitelik ve yeteneklerini bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış pek az örnek insan vardır. Bunlardan birisi de Mustafa Kemal Atatürk´tür. Bugün ebediyete intikalinin 78´nci yıldönümünde, onun askerlik hayatını, komutanlık sanatını ve istiklal savaşındaki anıları tazeleyecek ve devlet adamlığı yönüne vurgu yapacağız.  Öncelikle onun komutanlık vasıflarını şöyle özetlemek istiyorum:  büyük stratejist ve taktikçidir. Her zaferin yalnız milli kuvvetler ile kazanılacağına inanır, milli kuvvete güvenirdi. Çok dürüst tedbirli ve cesurdu. Müsamahasız bir disiplin kurucu ve otoriterdi. Fakat o otoriteyi cebir ve şiddete değil, bilgi, karakter ve ruhları fetheden saygı dolu sevgiye dayatırdı.

Mesleğinde en çok bilen ve daima okuyan, yenilikleri takip eden biriydi. Hayal ile değil, daima plan ve programla hareket ederdi. Kendi kabiliyetine göre çekinmeden inisiyatif alırdı Çok soğukkanlı idi en kritik anlarda daima en ileri hatlarda bulunarak muharebeyi bizzat idare ederdi. Prensip sahibi bir liderdi. Çok zeki, sürat ve intikal sahibi, hadiseleri en ince ayrıntısına kadar görerek inceleyen, hiçbir şeyi tesadüfe bırakmayan bir başkomutandı. Karar sahibiydi, en doğru kararı verir derhal icraya geçerdi, kararından asla dönmezdi.   

Mustafa Kemal, ilk askeri başarısını Trablusgarp´ta İtalyanlara karşı kazanmış 1´inci Dünya Savaşı´nda Çanakkale Cephesinde Askeri dehasını tüm dünyaya göstermiştir. Mustafa Kemal, Sakarya´da büyük bir zafer kazanarak milletine olan güvenini ispatlamıştır. Mondros ve Sevr´i ortadan kaldırıp onun yerine Mudanya ve Lozan Antlaşmalarını koymuştur. Liderlik insanın tavır ve hareketlerine nüfuz   etmek   ve   insanları   idare kabiliyetidir.  Bazı insanlar lider olarak doğarlar işte Mustafa Kemal de böyle bir liderdir. O barış sever bir komutandır. O büyük komutan, esir Yunan Generali Trikopis çadırına getirildiğinde, samimiyetle elini sıkıp, mavi gözleri ışıl ışıl, Savaş bir talih oyunudur General. bazen en ustası da yenilir siz bir asker ve şerefli bir insan olarak, elden geleni yaptınız sorumluluk talihten geliyor üzüntüye kapılmayın demiştir. Mustafa Kemal gerek asker olarak gerekse   idareci   olarak   her   konuya bilimsel bir yaklaşımla eğilirdi.  Atatürk´ün bütün zaferlerinde, onun yararlandığı en etkili silahlardan birincisi zekası ve dehası, ikincisi de bilimsel yöntemi kullanmaktaki ustalığı ve bilime olan saygısıdır. General Mac Arthur´un şu sözü Atatürk´ü çok güzel anlatmaktadır: Askerlik dehasıyla insanlık ulusunu Atatürk kadar benliğinde birleştirmiş bir adam tanımıyorum.”şeklinde belirtti ve 11 Kasım 1938 tarihinde Dünya Basınında Atatürk için geçen beyanatları aktardı. Üner konuşmasına İsmet İnönü´nün sözleriyle  son   vermek istediğini belirterek, “Devletimizin banisi ve milletimizin fedakar sadık hadımı, insanlık idealinin aşık ve mümtaz siması eşsiz kahraman Atatürk, Vatan Sana Minnettardır. Bütün ömrünü hizmetine verdiğin Türk ulusu ile beraber senin huzurunda tazim ile eğiliyoruz. Emin ol, aziz hatıran sönmez bir meşale olarak ruhlarımızı daima ateşli ve uyanık tutacaktır” dedi.

Düşüncelerimizin Işığısın

Konuşmalarının ardından Menemen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı  “Ölür mü Hiç Atatürk” isimli oratoryo sergilendi. İzleyicilerden büyük alkış alan programda zaman zaman duygusal anlar yaşandı.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Vatan Sana Minnettardır
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Muallimin Acı Öyküsü
Bir Muallimin Acı Öyküsü
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) 79. oyunu ‘Muallim´ ile perde açtı.
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) bu akşam saat 20.00´de ‘Muallim´ adlı oyunu ile perde açıyor.
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti.
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
Geçtiğimiz haftalarda 10.yılını kutlayan Erturgut Sanat Merkezi, 12 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Latife Hanım Köşķü bahçesinde verdiği konser ile dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
Düşünün… Zamanımızdan 345 yıl evvel Menemen nasıl bir yerdi? Kaç evde, kaç insan yaşardı? Nasıl geçinir, nasıl bir hayat sürerlerdi? Köyleri, mahalleleri var mıydı?
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Menemen Belediyesi´nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir´in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.
İzmir´de Tiyatro Kampı
İzmir´de Tiyatro Kampı
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 7-8-9 Eylül 2016 tarihlerinde İzmir Urla´da Tiyatro Kampı düzenliyor.
SESSİZCE
SESSİZCE
İlçemizin önemli şairlerinden Bahri Ar “SESSİZCE” adlı ilk şiir kitabını çıkardı...
BOZALAN ŞENLENDİ
BOZALAN ŞENLENDİ
Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, “Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürünleri kısa zamanda kuracağımız köylü pazarında tüketici ile buluşturacağız” sözünü verdi.
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
Yaşamını İzmir´in Foça İlçesi´nde sürdüren emekli öğretmen-yerel tarih araştırmacısı-yazar Cevat Yıldırım´ın ilk baskısı 2001 yılında yapılan “Güzelhisar” kitabının genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci baskısı yayınlandı. Aliağa Belediyesi desteğiyle “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinden çıkan kitap Aliağa çevresi ile birlikte Anadolu ve genelde kuzey Ege´nin yanısıra Bergama, Foça, Menemen, Manisa ve İzmir´in tarih ve folklorünü fotoğraf ve Osmanlıca belge ve yöredeki eserlerden çözümlemelerle gözler önüne seriyor.
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi işbirliğinde 14 Ağustos 2016 Pazar günü Bozalan Mahallesi´nde İncir Festivali gerçekleştirilecek.
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Sinametek´te bu kez animasyon filmi var
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt semtinde modern bir kültür merkezi, yer altı otoparkı ve yeşil alan düzenlemelerini içeren projeyi hayata geçiriyor.
Engellere sanatsal başkaldırı
Engellere sanatsal başkaldırı
İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Sinematek bu yaz iki farklı mekanda olacak
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
Menemen Fenerbahçeliler Derneği´nin geçtiğimiz salı akşamı Belediye Kültür Merkezi´nde düzenlemiş olduğu, ‘Tiyatro Replik´in ‘Bizden Size Kabare´ adlı tiyatro oyununa Menemenliler yoğun ilgi gösterdi.
Defile Büyük Beğeni Topladı
Defile Büyük Beğeni Topladı
Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünler, yılsonu sergi ve defilesi ile görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle takip edilen defilede kursiyerler, ürettikleri kıyafetleri kendileri tanıtarak büyük beğeni topladı.
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi yapılarak kitabın dağıtımına başlandı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.
 İçimizden Biri
İçimizden Biri
Şair Murat Akman…
AASSM´de unutulmaz gece
AASSM´de unutulmaz gece
300 küçük müzisyenden "dev performans"
Balkanlar İzmir´de buluşacak
Balkanlar İzmir´de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali şenlik havasında kutlanacak. 11 ülkenin katılacağı 5 günlük festivalde tüm dünyaya barış mesajları verilecek.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Tek olan şey bölünme kabul etmez, gerçek tekdir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ