?UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ?

Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, ?Menemen Adalet Sarayı;

 

 

Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, ?Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.

2017 yılı sayımına göre 170 bin 90 nüfusa sahip ancak ülkemizin göç alan bir bölgesinde bulunması sebebiyle 2018 yılı itibariyle 190 bin kişinin yaşadığı tahmin edilen Menemen İlçesinde, Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı yargı çevresinde İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı 2, İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı 2 karakol bulunmaktadır.

İlçe Jandarma Komutanlığı´nca Cumhuriyet Başsavcılığı´mıza bildirilen istatistiklere göre;

27 Terör, 23 Göçmen Kaçakçılığı, 7 Kaçakçılık, 62 Kabahat ve 212 Takibi Gereken Olay, 30 Organize Suç olmak üzere toplam 809 asayiş olayının,

190 Kişilere Karşı, 110 Malvarlığına Karşı, 167 Topluma Karşı, 15 Devlete Karşı olmak üzere toplam 482 olayının meydana geldiği ve Başsavcılığımıza bildirildiği,

İlçe Emniyet Müdürlüğü´nce Cumhuriyet Başsavcılığı´mıza bildirilen istatistiklere göre ise;

1602 Şahsa Karşı, 910 Mala Karşı, 639 Topluma Karşı, 66 Millete ve Devlete Karşı, 556 Takibi Gerektiren, 11 Terör, 2 Uluslararası Suç olmak üzere toplam 3773 olayın meydana geldiği, 3951 kişinin yakalandığı ve 116 kişinin tutuklandığı bildirilmiştir?

?1914 dosyanın 952´si uzlaşma ile sonuçlandı?

Ayrıca; yargıda alternatif çözümlerin oluşturulup, yaygınlaştırılması bakımından 2017 yılından bu tarafa uygulanmaya başlanılan uzlaştırma kurumuna da değinen Gündoğdu sözlerini şöyle sürdürdü, ?Uzlaştırma Kurumu Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Bürosu aracılığıyla hizmet vermekte olup, 2017 yılında gelen 1914 dosyanın 952´sinin uzlaşma ile sonuçlandı. Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaştırma Kurumunun sağladığı başarı açısından kendi kategorisinde Türkiye birincisi olarak Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı´nca ödüle layık görülmüştür. Uzlaştırmanın mağdura, faile, toplumsal barışa ve ceza adalet sistemine yönelik faydalarının sizler aracılığıyla kamuoyuna aktarılması gerektiğini düşünüyorum.

Demokratik Hukuk Devletlerinde hesap verilebilirlik ve şeffaflık kamu hizmetlerinin vazgeçilmez birer unsuru haline gelmiş olup, devlet organlarının işleyişinin ve yürütülen tüm hizmetlerin kolayca anlaşılabilir ve açık bir şekilde kamuoyuna sunulması gerekmektedir. Bu gereklilik yargı hizmetleri için de geçerlidir. Faaliyet raporları bir yandan şeffaflığın geliştirilmesine hizmet ederken diğer yandan kamuoyu tarafından adalet hizmetlerinin işleyişinin ve performansının denetlenmesini sağlamaktadır. Bu itibarla Menemen Adliyesi´ne ait 2018 yılı faaliyet raporumuz şeffaflık ilkesine uygun kamuoyuna sunulmuş olup, hayırlı olmasını ve 2019 yılının ülkemiz, milletimiz ve yargı camiamız ile personelimiz için daha verimli bir şekilde geçmesini temenni eder, saygılarımı sunarım?

Haber: S. Derya BOSUT