Ustalık Belgelendirmesinde İkinci Oldu

Yılda üç defa (Eylül, Şubat ve Haziran dönemleri olmak üzere) yapılan kalfalık ve ustalık sınavları neticesinde İzmir´in en büyük ve en eski merkezi olan Bornova Mesleki Eğitim Merkezi´nin ardından Menemen Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi İzmir

 

Yılda üç defa (Eylül, Şubat ve Haziran dönemleri olmak üzere) yapılan kalfalık ve ustalık sınavları neticesinde İzmir´in en büyük ve en eski merkezi olan Bornova Mesleki Eğitim Merkezi´nin ardından Menemen Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi İzmir ilinde 21 mesleki eğitim merkezi içinde en fazla ?Ustalık Belgesi? belgelendirmesi yapan ikinci kurum oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Merkez Müdürü Cengiz Kurt, kalfalık ve ustalık sınavları hakkında şu açıklamalarda bulundu, ?İzmir ilimizde 2008 yılından itibaren yapılan değerlendirmeler neticesinde merkezimiz toplam 1097 ustalık belgelendirmesi yaparak en fazla belgelendirme işlemi yapan ikinci merkez olmuştur. Tüm paydaşlarımızla bunun mutluluğunu yaşamaktayız?

Mesleki Eğitim Merkezi´ne çırak kayıtları ile ilgili bilgilendirme de yapan Kurt, ?Kayıt yaptıran öğrenciler üç yılın sonunda yapılan sınav neticesinde kalfalık,  dört yılın sonunda yapılan sınav neticesinde ise ustalık belgesini alıyorlar. Haftanın bir günü merkezimize gelerek teorik ders eğitimi  gören öğrenciler, diğer günlerde ise sözleşme yaptığı bir işyerinde çalışarak pratik eğitimlerini sürdürüp merkezimizden mezun olan öğrenciler piyasa şartlarını ve mesleğini bilen,  istihdam sıkıntısı olmayan bireyler olarak yetişiyorlar? şeklinde bilgi verdi.

Kalfalık ve ustalık sınav başvuruları 22 Nisan´a kadar

Haziran dönemi için kalfalık ve ustalık sınav başvurularının 15 Nisan´a kadar devam ettiğini belirten Kurt, belge almak istediği bir meslek dalında en az bir günlük sigortası bulunup, 22 yaşını bitiren herkesin kalfalık sınavları için başvuru yapabileceğini, ilgili meslek dalında 5 yıllık (1800 gün) sigorta beyan edenlerin de ustalık belgesi için başvuru yapabileceğini dile getirdi.

Devletimizin mesleki eğitime büyük önem verdiğini bunun neticesinde de iki yıldan bu yana çırak öğrenci çalıştıran işletmelere teşvik verdiğini, kanunen aylık asgari ücretin yüzde otuzunu çırak öğrenciye ödeyen işletmelerin bu tutarın üçte ikilik kısmını devletten teşvik olarak geri aldıklarını belirtti.

Artık kalfalık ve ustalık belgesi sahibi olanların belgelerini e-devlet portalından sorgulayıp doğrulatabildiklerini de sözlerini ekleyen Kurt, işgücü piyasasına iş ahlakını kendisine şiar edinmiş, nitelikli elamanlar yetiştirmek için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini dile getirerek sözlerini tamamladı.

Haber: S. Derya BOSUT