Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Üst geçit Tarih Oldu…

1993 yılında Menemen’e, Konak’tan getirilen, Kasımpaşa Mahallesi’ni Menemen merkeze bağlayan tarihi üst geçit yıkılarak, Menemen Belediyesi tarafından yeni bir üst geçit yapıldı. Üst geçidin açılış törenine CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç ve Kamil Okyay Sındır, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu, İlçe Belediye Başkanları ve vatandaşlar katıldı.

“İş Yapmaya Devam Edeceğiz”
Açılış töreninde konuşan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından tüm ilçe belediye başkanları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile ciddi bir çalışma içerisine girdiklerini söyleyerek sözlerini sürdüren ve
Menemen Belediyesi olarak gerçekleştirdikleri projelerden bahseden Aksoy “Bizler yıkık bir belediyeden, iş yapan bir belediyeye geçiş yaptık. İşte bugün bu projeler Menemen Belediyesi tarafından yapılmakta. Menemen Belediyesi o kadar güçlü bir belediyedir ki, o yıkık belediyeden bir Anka Kuşu gibi kendi küllerinden yeniden doğmasını bildi. Biz iş yapmakla yükümlüyüz. Bu yüzden seçildik ve iş yapmaya da devam edeceğiz” dedi.

Menemen Belediyesi’nin Bir Yıllık İcraatleri

1 yıl içinde hayata geçirdikleri projelerden bahseden Başkan Aksoy,“ Göreve gelir gelmez ilk yaptığımız icraatlarımızdan biri 22 adet temizlik aracı kiralamak oldu. Kadın Dayanışma Merkezi açtık ilk defa Menemen’de. İlk defa kreş açtık. Sevgi Yolu’nu yaptık. Şiir Sokak açtık. Gençlerimiz orada şiirler okusun, şarkılar söylesin, bağlama, gitar çalsın, sanat yapsın istedik. Şehitler Parkını açtık Seyrek’te. Asarlık’ta bulunan Gölpark’ın kapılarına Musa Anter ve Deniz Gezmiş isimlerini verdik. Fırat Yılmaz Çakıroğlu Parkı’nı hizmete açtık. Atilla İlhan Halk Kütüphanesini hayata geçirdik. Ahmet Taner Kışlalı Parkı ve Halk Kütüphanesi’ni açtık. Doğaköy’de ana okulu yaptık. Emiralem Engelsiz Yaşam Merkezi’ni açtık. Menemen Belediyesi Ek Hizmet Binasını yaptık. Didem Madak Halk Kütüphanesini’ni hayata geçirdik. Asarlık’ta iki adet Taziye Evi açtık. Menemenlinin yıllarca beklediği üniversite hayalini gerçekleştirdik. Bakırçay Üniversitesi Ziraat Mühendisliği ve Veterinerlik fakültelerini Menemen’e getirdik. Festivaller düzenledik. Bozalan’da İncir, Çaltı’da Yörük,  Emiralem’de Çilek Festivali’ni yaptık. Koyundere’de Köy Şenliği düzenledik. 9 Eylül Şenlikleri kapsamında 9 gün boyunca Menemen’de etkinlikler yaptık. Bunların hepsini 1 yılda gerçekleştirdik. Aynen diğer belediye başkanı olan arkadaşlarımın yaptığı gibi 1 yılda birçok icraatı hayata geçirdik. Menemenli vatandaşlarımız bize bu görevi iş yapalım diye verdi ve biz de iş yapıyoruz. Üstelik bu işi alnımızın akıyla yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Kadir Yıldırım’a Teşekkürler”

Eski Belediye Başkanı Kadir Yıldırım tarafından Menemen’e getirilen üst geçidin iki mahalleyi birbirine bağlamak açısından önemli olduğunu ifade eden ve Kadir Yıldırım’a yaptığı bu icraattan dolayı teşekkür eden Aksoy, eskimiş, artık kullanılamaz duruma gelmiş olan üst geçidin yıkılarak yeniden yapımı projesinin ilk planladıkları proje olduğunu açıkladı.   

“Kimsesizlerin kimsesi oldular”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Özuslu ise tüm dünyayı tehdit eden koronavirüs salgını hakkında konuşarak, “Zor birkaç ay geçirdik. Belki daha zor günler geçireceğiz. Türkiye’nin her yerinde ve dünyada insanlar çeşitli tedbirlerle başka bir hayat yaşamaya başladılar. Ama burada CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer ve CHP’li ilçe belediye başkanları, sokaktaydılar. Kimsesizlerin kimsesi oldular. Peki neden oldular? Neydi Cumhuriyet? Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesi olmaktı. İşte o Cumhuriyet idealleri ile dopdolu olan insanlar, pandemi sürecinde de kimsesizlerin kimsesi oldular. CHP’li belediye başkanları ve CHP’liler yandaşlık yapmadılar. Artık halkçı belediyecilik bir kez yürüdü ve yoluna devam edecek” dedi.

Plaket sunumlarının ardından, üst geçidin açılışı yapılarak hizmete açıldı.

Haber : Erhan ÖZALP