Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Uğur Mumcu Cem Evi´ne yeni hizmet alanları kazandırıldı

2007 yılında Uğur Mumcu Mahallesi´nde açılan Menemen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evi´nin, Menemen Belediyesi ve işadamlarının katkılarıyla yapılan yeni hizmet alanları, geçtiğimiz günlerde törenle hizmete girdi.

2007 yılında Uğur Mumcu Mahallesi´nde açılan Menemen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cem Evi´nin, Menemen Belediyesi ve işadamlarının katkılarıyla yapılan yeni hizmet alanları, geçtiğimiz  günlerde törenle hizmete girdi.

 

Açılış törenine; CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Tunceli´nin Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız,  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından en üst katta yeni yapılan hizmet alanları gezildi ve tören konuşmaları için aynı kattaki konferans salonuna geçildi.

 

Emeği geçenlere teşekkür?

Ev sahibi olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Cem Evi Başkanı Ali Ekber Onay, ?Cem evimizin üst katının yapımında maddi ve manevi olarak emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Hızır yoldaşları olsun, birlik ve beraberliğimiz daim olsun. Doğu, batı, alevi, sünni ayrımı yapmadan herkese elini uzatan Belediye Başkanımız Tahir Şahin hep yanımızda oldu, desteklerini hiç esirgemedi? şeklinde konuştu.

 

Alevilerin çok kültürlü, toplumsal yapıya sahip olduğunu belirten Onay, ?İnsani değerleri bağrında taşıyarak, birçok katliamlara uğrayarak, genel ortak kültürleri bilerek insanla iç içe yaşamış bir kültüre sahip toplumdur. Aleviler donmuş kalıplaşmış bir kültür değildir. Tüm tarih boyunca sürekli gelişim ve değişim içerisindedir. ?Zaman sana uymuyorsa sen zamana uy? sözleriyle ifade ediliyorlar. Cem Evlerimiz birlik beraberliği sağladığımız, irfan meclisi, aşevi, sorgu sual yerleridir. Bizler bu değerleri bu güne kadar taşıdık ise Hacı Bektaş´ın, Pir Sultan´ın tükenmez insan sevgisine borçluyuz. Bu yüzden buraya katkı koyan tüm canlardan bir razı olsun, bin razı olsun. Bizim burada bağlama kursundaki 7 yaşından 20 yaşına kadar ki öğrencilerimiz yapım esnasında yaklaşık 7-8 kilo ağırlığındaki tuğlaları buraya onlar taşımıştır. Ben onlara da huzurunuzda teşekkür ediyorum. Hızır yoldaşları olsun diyorum? dedi.

 

?Bu yolda kinden, gıybetten, nefisten uzak durmalıyız?

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız konuşmasında,?Biz aleviler bu toprakların kadim inançlarından birisiyiz. Eline, beline, diline düsturuyla tüm cümle canlıya sevgiyle inşa ettiğimiz bu yoldan yürüyerek bu günlere geldik. Bizler din-dil-ırk ayırmaksınız tüm cümle canlıya mazlum olarak baktık. Hem kendimizden olanlara hem başkasından olanlara eşit bir şekilde yaklaştık? sözleriyle Alevilerin topluma bakışını anlattı.

 

Alevilerin izlediği yolu anlatan Yıldız, ?Bu yol Hakk´a giden bir yoldur. Hakk´a giderken nefisten uzak kalmamız gerektiğini Hacı Bektaşi Veli söylüyor. Bu yol çok kolaydır. Ancak bu yola giderken kinden, gıybetten, nefisten uzak durmamız gerekmektedir.  Hakka giden yol tertemiz olmalıdır? dedi.

 

?Hoşgörünün, sevginin, barışın dili olduk?

Alevi anne babadan doğmakla alevi olunmayacağını hatırlatan Yıldız, ?18 yaşına gelen canlarımızın kendi özünü dara çekerek verdikleri ikrarla bu yola girerler. Bizdeki herkes dedeler boyu bile sorgulanır. Bu sorgulamalar da bizim eşitlikçi olduğumuzu gösterir. Cem evleri bizim topluluğumuzun olduğu ve ibadetlerimizin yapıldığı yerlerdir. Dolayısıyla biz bu dünyada hoşgörünün, sevginin, barışın dili olduk, kabemiz de insanlık olmuştur? şeklinde Alevileri ifade etti.

 

?Siz varsanız Atatürk´ün kurmuş olduğu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır?

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasında; ? Türkiye Cumhuriyeti´nin ve Atatürk´ün yetiştirmiş olduğu, Atatürkçü düşünce ve ilkeleri içerisinde yetişmiş bir kardeşiniz, dostunuz olarak Alevi vatandaşların ne kadar çağdaş, ne kadar aydın insanlar olduğunu her zaman bildim ve bilmeye de devam edeceğim. Alevi vatandaşlarımıza hizmet etmek ve katkı koymanın boynumuzun borcu olduğunu düşünmekteyim. Atatürk´ün kurmuş olduğu Cumhuriyet´e sahip çıkmak için yapılan katkıdan başka bir şey değildir bu. Siz varsanız, Atatürk´ün kurmuş olduğu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Bu topluma hizmet etmek benim için bir şeref ve onurdur. Bu güzel binamızın Alevi vatandaşlarımıza, toplumumuza ve Türkiye Cumhuriyet´ine hayırlı uğurlu olmasını diliyorum? dedi.

 

?Birlik ve beraberlik içinde Türkiye Cumhuriyeti´ne sahip çıkmalıyız?

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın konuşmasında,?Türkiye Cumhuriyet´in kökeni Hacı Bektaşi Veli´nin, Pir Sultan´ın, Atatürk´ün, Mevlana´nın insan sevgisi ve çağdaşlık sevdasına dayanıyor. Şu an öyle bir duruma geldik ki tam bir birlikteliğe ihtiyacımız varken, bu birlikteliği tehlike olarak görenlerden ayrıştırılmaya, ötekileştirilmeye uğruyoruz. Oysa birlik ve beraberlik içinde bize emanet edilen çağdaş Türkiye Cumhuriyeti´ne sahip çıkmalıyız? diyerek bu katın yapılmasında emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.

 

?Buraları birer okul olmalı?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan da konuşmasında çeşitli tespitlerini paylaşarak, ?Memleketi ve bizi bir yöneten var. Bilim insanları der ki toplumlar layık olduğu şekilde yönetilir. Bizim buna layık olmadığımızı hepimiz biliyoruz. Şu anda bu yandaş medyayla bu yolsuzluğu halka anlamak mümkün değil. Bu görev bizlere düşüyor.  Kapı kapı gezerek halka anlatmalıyız. Muhalif olan tüm kesimleri ortak paydada ve sandıkta buluşturup %50+1 oy alarak bunları başımızdan göndermek gerekli. Halk arasında artık bunların bir güvenilirliği kalmadı ve herkes şikayetçi. Umut ediyorum ki Cem Evimiz gerçek tarihte olan dergahların görevini yapar. Burayı cenaze kaldıran, 40 lokması dağıtılan yerlerden çıkarıp birer okul haline getirmemiz gerekiyor? diye belirtti.

 

?İçimizden Aleviliği bilmeden konuşanlar var?

Son konuşmacı olarak kürsüye davet edilen Tunceli-Hozat Belediye Başkanı Celaleddin Polat ise, ?Yaradılanı sev yaradandan ötürü. İncinsen de incitme.´ Bunlar birer Alevi felsefesidir. Böyle güzel toplumun insanları olarak bizler 72 millete aynı nazardan bakarken, bu aralar içimizden Aleviliği bilmeden, Alevilik üzerinden konuşan insanlar çıkıyor. Bunların amaçları Alevileri kültürlerinden, örf ve adetlerinden, gelenek ve göreneklerinden uzaklaştırmaktır. Bizler, onların amacına ulaşamaması için, bu Cem Evlerinin içini doldurup buraları birer eğitim yuvası haline getirmeliyiz. Aleviliği özünden öğrenmeliyiz? dedi.

 

Plaket Töreni

Konuşmaların ardından başta Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin olmak üzere ikinci katın yapımında emeği geçen işadamlarına teşekkür plaketi takdim edildi. Salon programının ardından katılımcılara kavurmalı pilav ikram edildi.

Yeni düzenlenen 480 m2´lik alanda kütüphane, 2 dershane, başkanlık makamı, dede odası, konferans salonu ve 2 misafir odası bulunmaktadır.

 

Haber: S.Derya BOSUT