“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”
15 Temmuz akşamına kadar ‘darbeye direnmek´ gibi bir kültürün olmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “A´dan Z´ye herkes çok iyi bir sınav verdi.
Tarih: 29.7.2016 15:58:39/ 1408okunma / 0yorum

“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”

 

15 Temmuz akşamına kadar ‘darbeye direnmek´ gibi bir kültürün olmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “A´dan Z´ye herkes çok iyi bir sınav verdi. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti direkten döndü. Büyükşehir´de yuvalanan varsa, biz de gereğini yaparız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın” diye konuştu.

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 15 Temmuz gecesi çok büyük bir kumpas içinde olan Türkiye Cumhuriyeti´nin, birlik ve beraberlik sayesinde bu badireyi atlattığını söyledi. Kanal 35 Televizyonu´nun Ana Haber Bülteni´nde  Tarık Yenen´in konuğu olan Başkan Kocaoğlu, “Ben o akşam Çeşme´deki evimde televizyon izlerken olayı gördüm. Sonra hemen arabama bindim, kriz masasına geldim ve sabaha kadar kah Hükümet Konağı´nda kah Belediye binasında vaziyet ettik. Valimiz, Emniyet Müdürümüz, Jandarma Komutanımız ve Savcımızın krizi çok iyi yönettiğine bizzat şahit oldum. Orada birlikteydik; çok başarılı bir sınav verdi İzmir. Hemen hemen hiçbir önemli olay olmadı. Bu da İzmir için olumlu” diye konuştu.

Vatandaşların sokağa çıkarak aslında demokrasiye sahip çıktığını söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “15 Temmuz girişimi, Türkiye´de bu tarihe kadar görülmemiş bir demokrasi duruşu getirdi. Bu duruş benim için çok önemli. Milletimiz için önemli, devletimiz için önemli, hepimiz için önemli. Biz ilk defa darbe teşebbüsüne karşı millet olarak dik durduk, demokrasinin yanında durduk. 15 Temmuz akşamına kadar darbeye direnmek gibi bir kültürümüz yoktu. Onu sağlamış olduk. Bence çok iyi bir sınav verdik. A´dan Z´ye herkes çok iyi bir sınav verdi” dedi.

O gece valilikteki kriz masasında yer alarak belediyenin tüm olanaklarını seferber ettiklerini söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, halen 83 tane otobüsün İzmir Valiliği emrinde, belirlenen yerlerde durduğunu, şoförlerinin de 8´er saatlik 3 vardiya halinde otobüslerin başında beklediğini söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bütün otobüslerimizi, itfaiye ve hizmet araçlarımızı tahsis ettik. Her zaman devletimizin, valiliğimizin emrindeyiz” diye konuştu.

 

“Büyükşehir´de yuvalanan varsa, gereğini yaparız”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı, “Eğer size devletin makamlarından mercilerinden, belediyede çalışanlara yönelik bir belge gelirse, gereğini yapar mısınız?” şeklindeki bir soruya de şu yanıtı verdi:

“Elbetteyaparım. İstihbarat birimlerinden alacağımız bilgiye göre bunu mutlaka yapacağız. Bu işin partisi olmaz. Hele benim gibi belediye başkanlığını siyaset dışı yapmaya çalışan ve buna da çok özen gösteren biri olarak…  Zaten bu darbe girişiminden sonra burada şu parti-bu parti, bunların hepsi boş. Nasıl emniyet teşkilatına, orduya, yargıya kadar girmişlerse, bizim belediyemize de girmiş olabilirler. Çünkü kendilerini çok iyi kamufle ettikleri biliniyor. Kim Büyükşehir´de yuvalanıyorsa, biz de gereğini yapacağız. Bu konuda hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Ama benim elimde istihbarat yok. Öyle bir görev ve yetkimiz de yok. İlgili birimlerden alacağımız bilgiye göre uygulamaya hazırız.”

 

15 Temmuz Demokrasi Meydanı

Tarihi Mithatpaşa Sanat Okulu´nun karşısına, 42 bin metrekarelik alan üzerine kuracakları meydana “15 Temmuz Demokrasi Meydanı” adının yakışacağını düşündüklerini söyleyen Başkan Aziz Kocaoğlu, “Tabi bu meclise bir öneridir. İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi, büyük ihtimalle bu ismi onaylar ve oybirliğiyle meclisten olur kararı çıkar. Bu meydan bittiği zaman, uygun bir anıtla da beraber ´15 Temmuz Demokrasi Meydanı´ olmasını önereceğiz. Bu durum sosyal medyada ‘sadece demokrasi meydanı olsun´ şeklinde yorumlandı ama bizde demokrasi meydanı var. Karşıyaka´da var, Danıştay saldırısından sonra İnciraltı´nda da bir demokrasi meydanı yaptık. ´15 Temmuz´ demeden bu olayı anlatmak mümkün değil. Hafızalarda bu şekilde kalmak zorunda. Mesela biz yeni vapurumuza sadece Soma ismini verebilirdik ama ´Soma 301´ ismini verdik. Maden faciasında kaybettiğimiz 301 kardeşimizi bu şekilde anmak istedik. ´Demokrasi Meydanı´ dediğimiz zaman, demokrasi anlaşılır ama ´15 Temmuz Demokrasi Meydanı´ dediğimiz zaman, tüm vatandaşlarımızın 15 Temmuz´da demokrasiye sahip çıkması, darbeye dur demesi anlaşılır” dedi.

 

Elimizdeki fırsat..

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bundan sonra ne olmalı?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Herkes, bütün liderlerimiz samimi olacak, iyi niyetli olacak, ileriye yönelik hedeflerini ülkenin huzurunu göz önünde bulunduracak. Yarın ülke normale döndüğünde herkes yine dileğini isteğini talebini dillendirebilir. Ama bugün o gün değil. Bu durum bambaşka bir durum. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve milleti direkten döndü. O zaman bütün partilerimiz seçim bildirgesinde, parti programında, anayasa tartışmalarında, yasal değişikliklerde istihdamın artması için, Kürt sorununun çözülmesi için, mevzuat düzenlemesi için, tarımın kalkınması için, dış politikadaki düzenlemeler için herkesin müştereken, fikir birliği yaparak söylediklerini alt alta yazıp uyguladıkları zaman, Türkiye´nin şu anda mevcut sorunlarının en az yüzde 80´i çözülür. Yüzde 80´i çözülürken, diğer yüzde 20´si de kademe kademe çözülür. Birbirini tanımayı, birbirini sevmeyi, beraber çalışmayı, birbirine saygı duymayı arttırır ve geri kalan konuların da birçoğu çözülür. Bugün böyle bir fırsat var elimizde. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, ana muhalefet liderimiz, muhalefet liderimiz dördü bir araya gelip de bunu gerçekten samimiyetle istedikleri zaman, Türkiye çok büyük bir badireyi hızlı bir şekilde atlatır. Millet birlik beraberlik içerisinde olur. Sinerji gelir, enerji gelir, moral gelir, ekonomi önce moraldir. 40 senedir kendi başıma iş yapıyorum. Ekonomi önce moraldir. Önce sabah kalktığımız zaman ‘bugün şunu yapacağız´ diye bir moralle evimizden çıkmamız lazım, işimize sarılmamız lazım. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları zaten A´dan Z´ye mutabık. Geriye sadece yürümek kalır ki, biz sadece yürümeyiz, koşarız. 5 sene içerisinde Türkiye Cumhuriyeti, dünya kulvarında çok önemli bir yere gelir. 10 sene içerisinde de bu hedeflediğimiz ilk 10 ekonomiye girme potansiyelini maksimum düzeye çıkarır. Ben bunu ekonomist olarak, 12 senedir İzmir Büyükşehir Belediyesi´ni yöneten biri olarak ve bu kurumu Türkiye´nin en borçlu 3 belediyesinden biriyken bugün en güçlü belediyesi haline getirmiş biri olarak, hem uyguladım hem denedim. Beni affederlerse, bu konuda ‘biliyorum´ diyeceğim. Bütün samimiyetimle de bu inancımı söylüyorum. Birlik olsunlar, Türkiye 5 senede toparlar, hiçbir eksiği gediği kalmaz. 10 senede de dünyadaki hak ettiği yeri alır. Ben buna inanıyorum. Türkiye gerçekten her konuda zengin bir ülke. Yeter ki, sahip çıkalım. Hem birbirimize, birliğimize hem de beraberliğimize sahip çıkalım. Huzura kavuşalım. Biz bugüne kadar her şeyi başardığımız gibi bunu da başarırız.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
16 Nisan´da yapılacak olan referandum öncesinde CHP´nin izleyeceği yol haritası, CHP Menemen İlçe Örgütü´nde partililerle paylaşıldı.
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi tarafından, Hükümetin Varlık Fonu uygulamasına tepki gösterildi.
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Asuman Ali Güven Başkanlığındaki CHP İzmir İl Yönetimi, olağan haftalık toplantılarını il binası dışına taşıyarak bir ilk gerçekleştirdi.
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
Geçtiğimiz cumartesi günü, Menemen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İlçe Örgütü´nde, Menemen Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Çorumlular Derneği Başkanı ve Üyeleri ile birlikte rozet sunumu gerçekleştirildi.
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
Kasım Ayı Meclis Toplantısında, ilçemizde karayollarının yaptığı yol çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulunan Başkan Tahir Şahin, “Menemen´in sıkıntısı dal-geç tabir edilen alt geçitlerle çözülür garajın oraya mutlak yapılmalı” dedi.
Saadet Partisi  Servet Yıldız´la Devam Dedi
Saadet Partisi Servet Yıldız´la Devam Dedi
Menemen Saadet Partisi´nin geçtiğimiz pazar günü yapılan 6. Olağan Menemen İlçe Kongresinde Servet Yıldız güven tazeledi.
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İlçe belediyelerinin yaptığı çeşitli tesislerin açılışları için geldiği İzmir´de, 5. durak olarak Menemen´e geldi. 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir´in adının yaşatılacağı Gölpark Menemen´deki Kapalı Spor Salonu´nun açılış törenine de katıldı.
CHP 93 YAŞINDA
CHP 93 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisi´nin 93. kuruluş yıldönümü CHP İlçe Örgütünün Gölpark Menemen´de düzenlediği programla kutlandı.
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
Menemen Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısında, Gölpark Menemen içerisinde bulunan kapalı spor salonuna Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir´in isminin verilmesine oybirliği ile karar verildi.
DSP´ye yeni başkan
DSP´ye yeni başkan
DSP Menemen İlçe Başkanlığı görevine Beyali Küçükbingöl getirildi.
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça´da düzenlenen ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü´ne yüzlerce vatandaş katıldı.
Menemen´e Devlet Üniversitesi
Menemen´e Devlet Üniversitesi
15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülke genelinde yaşanan birlik havası, Menemen Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısına da yansıdı. Belediyeye ait Seyrek Şubesi Hizmet Binasının 2013 yılında meclis kararıyla eğitim amaçlı Gediz Üniversitesi´ne tahsis işlemi iptal edildi. Başkan Şahin; “Devlet üniversitesini kazandık” ifadesini kullandı.
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Haydi Gündoğdu´ya
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Belediyesi, muhtarlar, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri ve siyasi partilerin katılımıyla önceki akşam düzenlenen Darbe ve Demokrasi Mitinginde Cumhuriyet Meydanı bir gelincik tarlasını andırdı.
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemen Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi ile alakalı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü olağanüstü gündemle toplandı.
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk Cumhuriyeti´nin yeni Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli, Türkiye´deki ilk resmi ziyaretini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´na gerçekleştirdi.
YA MEDYA OLMASAYDI!
YA MEDYA OLMASAYDI!
Ben 80 darbesine tanıklık eden birisiyim. O döneme tanıklık eden ve maruz kalanlar bilir. Kent merkezlerinden uzak dağ köyleri dışında her yerde darbeyi görür ve hissederdiniz.
Menemen Darbeye Karşı
Menemen Darbeye Karşı
15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit´in de katımıyla ilçemizdeki meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri Menemen Ticaret Odası´nda bir araya geldi.
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimine tepki göstermek için, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsa başkanları ve yönetim kurulları ile eş zamanlı yapılan ortak bildiri açıklamasına, Menemen Ticaret Odası yönetim kurulu da katıldı.
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Genelde uzun tartışmaların yaşandığı meclis toplantısı bu sefer 25 dakika gibi kısa sürede tamamlandı.
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi´nin 5 Haziran 2016 tarihli Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ile ülke genelinde olduğu gibi ilçemiz hakim ve savcılarının da atamaları yapıldı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
E-Gazete
İnsanlar sahip olduklarını küçümser, sahip olamadıklarını önemser

Konfüçyus
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ