Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Türk Kızılay’ı Menemen Şubesi Yardımlarına Devam Ediyor

Türk Kızılay’ı Menemen Şubesi zor durumda ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların yardımına koşuyor. Tüm dünyanın ve ülkemizin korona virüs salgını ile mücadele ettiği şu günlerde tek gayelerinin ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etmek olduğunu dile getiren Türk Kızılay’ı Menemen Şubesi Başkanı Serkan ORUN “ Türk Kızılay’ı olarak 152 yıldır Türk Milleti ve zor durumda olan vatandaşlarımıza yardım için her zaman yanlarındayız. Bu kapsamda tüm dünyanın ve ülkemizin üzerine kabus gibi çöken bu korona belasından kurtulmak için tüm ülkeler gibi bizim ülkemizde de Cumhurbaşkanlığımızın talimatlıyla bazı tedbirler alındı. 65 yaş sokağa çıkma yasağı uygulandıktan sonra Kaymakamlığımız tarafından vefa destek kurulları oluşturuldu. Bu kurul üyelerinden bir tanesi de Türk Kızılay’ı Menemen Şubesi’dir. Kurulların oluştuğu tarihten beri gerekli olan tüm tedbirlerimizi ve stoklarımızı oluşturmaya başladık. Bunun sonucunda geçen hafta 65 yaş üstü ihtiyaç sahiplerine 110 adet yardım kolisi dağıttık. 183 tane aileye hane başı 400₺ olmak üzere maddi yardımda bulunduk. En önemlisi de ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere 500 adet konserve et dağıtımını gerçekleştirdik. Bu haftada yine 110 adet yardım kolisi, 110 adette hijyen paketi dağıtacağız. Yardımlarımız bu şekilde devam ediyor ve edecek.” dedi.

“Sağ Elin Verdiğini Sol El Görmemeli”

Yardımlarımızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak, bunun sonucu da kendimizi övmek bize göre bir şey değil diyerek sözlerine devam eden ORUN “ Biz bu yardım kolilerini insanlarımıza dağıtırken kendi kafamıza göre dağıtmıyoruz. Yardım destek paketlerinin dağıtımı için belli başlı kriterler vardır. Kriterler kapsamında şubemize gelerek destek başvurusu yapan ihtiyaç sahibi insanlarımızı Sosyal Yardımlaşma Vakfına gönderiyor oradan gelir testi yapmalarını rica ediyoruz. Test sonucu orada uygun görülen yardım kriterlerine uyan kişilere yardımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Biz hep yıllardan beri yılın 365 günü boyunca yardıma muhtaç ihtiyaç sahiplerine elimizden geldiğince, elimizdeki şartlar doğrultusunda yardımcı olmaya çalışmaya özen gösteriyoruz. Burada yapılan yardımları anlatmak, ey ahali bakın biz bu yardımları yaptık diyerek övünmek hiç bize göre değil ve aynı zamanda hiç doğru değildir. Çünkü sağ elin verdiğini sol el görmemelidir. Fakat burada bu açıklamayı yapmamın tek sebebi; içinde bulunduğumuz şu zorlu süreçte, evinde bir çorba kaynatmak, çoluğunu, çocuğunu, ailesini doyurmak zorunda olan ama bu süreçte işten çıkarılmış ve yardıma muhtaç aileler çok sayıda arttı. Biz kendi imkanlarımız doğrultusunda bu ailelere yardım ve destek eli ulaştırmaya çalışıyoruz. Burada bizlerinde yetersiz kaldığı noktalar oluyor. Bu süreçte imkanı olan vatandaşlarımızın Kızılay şubelerine gelerek imkanları doğrultusunda gereken desteği vermelerini rica ediyoruz. Çünkü hep birlikte bu zorlu süreci beraberce aşmamız gerekiyor.” dedi.

“Kızılay’ı Alet Etmeyin”

Sözlerini sosyal medya üzerinden Kızılay hakkında karalama yapan vatandaşlara seslenerek sürdüren ORUN “Sosyal medya üzerinden Kızılay hiç bir iş yapmıyor haberleri hepimizin bir şekilde önüne çıktı, bir şekilde gördük. Bu haberler tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmayan  haberlerdir. Bu tür mesnetsiz iddialar hem bizi, hem Kızılay çalışanlarını, hem bağışçılarımızı, hem de bizden yardım bekleyen vatandaşlarımızı çok üzüyor. Çünkü biz burada maaş alarak çalışmıyoruz. Bu işi tamamen gönüllülük esasına dayanarak yapıyoruz. Bizim burada birinci gayemiz Allah’ın rızasını kazanarak bir iki tane ihtiyaç sahibi gariban vatandaşımızın derdini çözebilmektir. Bunu yapabilirsek ne mutlu bize diyoruz. Sizden ricamız bu tür asparagas haberlere itibar etmeyiniz. Bu tür yorum veya sosyal medya üzerinde bu şekilde paylaşım yapan vatandaşlara şunu söylemek istiyorum. Lütfen kendi kin ve nefretlerinizi Kızılay’a alet etmeyiniz. Çünkü bu süreç hepimizi yıpratır.  Yaptığımız işleri bilmek isteyen vatandaşlarımızı şubemize çay içmeye davet ediyorum. Şubemize gelerek bizleri yakından tanısınlar, faaliyetlerimizi görsünler istiyorum. Biz elimizden geldiğince Menemen’deki vatandaşlarımıza yardım etmek istiyoruz.” dedi.

Haber:  Gökay Özalp