Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland

 

Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutlandı. Menemen Belediyesi´nin düzenlediği kahvaltıda bir araya gelen yüzlerce kadın, 5 Aralık 1934´te bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük eden Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ü saygı, minnet ve rahmetle andı.

Tüm dünyada kadınların daha insanca yaşama isteğini dile getirdikleri bir mücadele ve dayanışma günü olan 5 Aralık Kadın Hakları Günü ve aynı zamanda ?Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı´ tanınmasının 84´üncü yıldönümü, Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri´nde düzenlenen kahvaltıda coşkuyla kutlandı.

CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye İş Sendikası İzmir Çevre Belediyeler Şube Başkanı Burçin Şahin, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları ve Muhtarların da katıldığı kahvaltıya ev sahipliği yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin tarafından kapıda karanfillerle karşılanan kadınlar; Kurtuluş Savaşı´nda kocasını yada çocuğunu cepheye yollamakla yetinmeyip, eline silah alıp kurtuluş destanını erkeklerle birlikte yazan Türk Kadınının gösterdiği büyük fedakarlıkların anlatıldığı sinevizyon gösterimini büyük bir ilgiyle izlediler.

Fransa, İtalya, Bulgaristan, Belçika, Yunanistan, İsviçre gibi pek çok Avrupa ülkesinden önce, 5 Aralık 1934´te tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük ederek Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağlayan Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ü saygı, minnet ve rahmetle anan Menemenli kadınlar; Atatürk Devrimleri´nin en önemlilerinden birisi olarak kendilerine tanınan seçme ve seçilme haklarını yetkinlikle, gerektiği gibi kullanacakları mesajını verdiler.

UYSAL; ?Ata´mızın önünde saygıyla eğiliyorum?

Seçim Kanunu´nda yapılan değişiklik ile bundan tam 84 yıl önce en demokratik haklarına kavuşan kadınlar adına konuşan Menemen Muhtarlar Derneği Başkanı ve 29 Ekim Mahalle Muhtarı Nurgül Uysal; ?Seçilmiş bir Türk kadını olarak sizlere hitap etmekten çok gururluyum. 1930 yılında Belediye seçimlerine ve 1933´de muhtar seçimine katılma, 1934´de ise medeni kanunu aldığımız İsviçre´den bile önce Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verildi Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından. Bu hakkı bizlere verdiği için Ata´mızın önünde saygıyla eğiliyorum. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 84´üncü yıldönümü kutlu olsun? dedi.

Başkan ŞAHİN; ?Ne mutlu ki; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ümüz var..!?

Menemenli kadınları kahvaltıda buluşturan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise konuşmasına, kahvaltıya yoğun katılım sağlayan Menemenli kadınlara teşekkür ederek başladı. Başkan Şahin konuşmasında; ?Kadınlarımız 1930´da Belediye Meclislerine girmeye başlamış ve 1933´de ilk kez muhtarlık hakkını almış. 1934´de ise dönemin Başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü ve 191 milletvekilinin önergesiyle, 317 milletvekilinin oy birliği ile milletvekili seçme ve seçilme hakkı verilmiş kadınlarımıza. Ne mutlu ki; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ümüz ve 2. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız İsmet İnönü varmış. O günkü şartlara baktığımızda; Kurtuluş Savaşı gerçekleşmiş, düşman denize dökülerek 1923´de Cumhuriyet kurulmuş. Henüz daha 10 yıl geçmeden bu ülkede Belediye Meclis Üyesi ve Muhtar olarak seçilebiliyorsa, milletvekili seçme ve seçilme hakkını alabiliyorsa; Bulgaristan, Fransa, İtalya ve o demokrasinin beşiği olan İsviçre´deki kadınlardan daha çağdaştır bizim kadınlarımız? dedi.

?İzmir´in dağlarında çiçekler açmaya devam edecek?

Türk kadınına duyduğu büyük güvenden bahsederek konuşmasına devam eden Başkan Şahin; ?Erkekler vermiş bu hakkı ama hiç övünmeyelim. Sadece ?Ben erkeğim´ demekle erkeklik olmaz. Erkek adam kadınına, anasına, bacısına değer verir. Anasına, kadınına, bacısına değer vermeyen erkek, erkek değildir. Sizler, Kurtuluş Savaşı´nda mücadele eden analarımızın, teyzelerimizin torunlarısınız. Atatürk ne güzel söylemiş; ?Dünyada hiçbir milletin kadını, ben Anadolu kadınından fazla çalıştım, milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte, Anadolu kadını kadar emek verdim diyemez´ demiş. O gün mücadele eden kadınlarımız gibi sizlerin de ülkemiz esaret altına alınmak istense, hepinizin o kadınlarımızdan çok daha fazla yerlerde sürünerek cephane taşıyıp ülkemizi tekrar bağımsızlığa kavuşturacağınıza yürekten inanıyorum. Anadolu kadınlarımız olduğu sürece Atatürk´ün kurmuş olduğu laik Türkiye Cumhuriyeti her zaman payidar kalacaktır. Bu devlet her zaman tek devlet olarak kalacaktır. Bu vatan her zaman tek vatan olarak kalacaktır. Gönderde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımız her zaman tek bayrak olarak kalacaktır. Dost düşman bunu böyle bilsin. Sizler olduğunuz sürece İzmir´in dağlarında çiçekler açmaya devam edecektir. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 84´ncü yıldönümünü gönülden kutluyorum? diye konuştu.

Başkan Şahin´in konuşmasının ardından kadınlar, kendilerine dağıtılan Türk bayraklarını coşkuyla sallayarak hep birlikte İzmir Marşı´nı söylediler. Ayrıca günün anısına Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, kahvaltıya katılan tüm kadınlara fular hediye etti.

Haber Gökay ÖZALP