Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


?Türk Hava Kurumu Hepimizin?

1986 yılında kurulan ve bugüne kadar faaliyetlerini geçici mekanlarda gerçekleştiren İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in Seyrek´te arazi tahsisi ile aradığı mekana kavuştu. Bu konuda yapılan protokole; Menemen Beled

1986 yılında kurulan ve bugüne kadar faaliyetlerini geçici mekanlarda gerçekleştiren İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in Seyrek´te arazi tahsisi ile aradığı mekana kavuştu. Bu konuda yapılan protokole;  Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Türk Hava Kurumu (THK) Menemen Şubesi Başkanı Hilmi Kurtoğlu ve İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü Dönem Başkanı Mustafa Buluğ imza attı.

 

?Türk Havacılığına, Atatürk´ümüze layık nesiller yetiştirme çabasındayız?

Türk Hava Kurumu (THK) Menemen Şube Başkanı Hilmi Kurtoğlu yaptığı açıklamasında; ?THK Menemen Şubesi İzmir Model Uçak Derneği ile beraber Belediye Başkanımızı ziyarete geldik. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün ?İstiklal Göklerdedir´ parolasını bir şiar edinen bizler; havacılığı geliştirmek adına gençlerimize, bu işe hobi olarak gönül vermişlere ve tabii ki Atatürk´ün izindeki bu kalkınmanın becerisini yerine getirmek üzere bu araziyi sizlerden istemiştik. Sizler de yaptığınız değerlendirme sonucunda, gerek Genel Başkanlığımız gerekse de kurumumuz ve derneğimiz ile beraber buranın kullanımını uygun görerek, havacılığa her zaman verdiğiniz desteklerde olduğu gibi, Seyrek´teki bu büyük arazinin tahsisini gerçekleştirdiniz. Bu anlamda kamuoyuna tanıtım amacıyla protokol imzası için buraya geldik. Destekleriniz için çok teşekkür ederiz. Bir satır daha ileri gidip geçmişte THK üst yönetimlerinde de yer alan bir kardeşiniz olarak gerek THK Üniversitemize, gerekse Havacılık  Meslek Yüksek Okulumuza halihazır okulu ve büyük araziyi tahsis çalışmalarınızı unutmak mümkün değil. Ama bu niyetler bizim dışımızdaki oluşan sebeplerden dolayı gerçekleşmedi. Neticelenmemesine üzüntümüz olsa da diğer kuruluşlara geçiş, iyi hizmetlere netice sağlayacağı için burukta olsa sevincimiz olacak. Sonuç olarak neticelenmese de gösterdiğimiz çabaya, verdiğiniz desteğe gerçekten teşekkür ediyorum. En azından bugün yapacağımız bu çalışmayla Türk havacılığına, Atatürk´ümüze layık nesiller yetiştirmeye çaba sarf edeceğimizi bilmenizi isterim? dedi.

 

?THK´ya Katkı Millete Hizmet??

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de, ?Türk Hava Kurumu´nun ilk kuruluşuna baktığımız zaman ?İstikbal Göklerdedir´ felsefesi ile kurulmuş olan Cumhuriyetle yaşıt bu güzel kuruluşumuza, ben de hem bireysel hem de başkanlık olarak destek vermeye çalışıyoruz. Eğer birazcık da olsa katkımız oluyorsa mutlu oluyoruz. Geçmişte yine Türk Hava Kurumu Üniversitesine vermiş olduğumuz Emiralem´deki okul yerimiz çok kısa bir süre işlev gördü. Keşke devam etseydi. Fakat olmadı. Bazı şeyler olmayınca zorlamamak gerekir. Şimdi Seyrek´te vermiş olduğumuz arazi konusunda da, birlik beraberlik adına güzel şeyler yapacağınıza, Türk Hava Kurumu´na ve topluma katkı koyacağınıza inanıyoruz. Toplum adına, THK adına elimizden, kurumumuzdan ne geliyorsa katkı koymaya devam edeceğiz. THK hepimizin. Bu nedenle THK´ya katkı koyarken biliyorum ki; milletime hizmet ettiğimin de farkındayım? şeklinde konuştu.

 

?Havacılığın kökü İzmir?

İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü Dönem Başkanı Mustafa Buluğ da öncelikle şu bilgileri paylaştı, ?Türk Hava Kurumu dünyada ve Türkiye´de Uluslararası Havacılık Federasyonu´na (FAİ) ilk akredite olan kurumlardan bir tanesidir ve lisanslarını da bu doğrultuda verir. Vermiş olduğu lisanslar da dünyanın her yerinde geçerlidir. Buna paraşüt, planör, modelcilik, model uçak öğretmenliği dahildir. Bu arada biz bir ilki de gerçekleştirdik İzmir´de. THK dışında model uçak ve insansız hava aracı ile ilgili 9 adet üyemiz, ben de dahil olmak üzere Uluslararası Havacılık Federasyonu´ndan rehber öğretmenlik belgesi aldık. Yani bu kazanımım bir şekilde İzmir´de olması, havacılığın kökünün İzmir olması, bu arada Vecihi´yi de anmadan geçemeyeceğim. Vecihi İzmirli olmasa da İzmir´de zemin bulmuş, tıpkı kurtuluşumuzun İzmir´den başlaması gibi havacılığımızın da İzmir´den başlaması için çaba göstermiş, malum Yunan uçağından kalan parçalarla ilk uçağımızı toparlamış. Havacılık geçmişimiz aslında çok fazla bilinmiyor. Vatanım Sensin dizisinden izleyerek öğrenmeye gayret ediyoruz.?

 

?50 yıllık birikimimizi aktarmalıyız?

İzmir Model Uçak Havacılık Kulübü´nün 86 yılında kurulduğunu belirten Buluğ sözlerini şöyle sürdürdü; ?Ancak bugüne kadar da faaliyetlerimizi hep böyle geçici mekanlarda gerçekleştirdik, bir türlü mekan oluşturamadık. Bu konudaki çabalar nihayetinde bugün burada hepimizin de mutlu olacağı bir şekilde sonuçlanacak. Başkanıma bu konuda katkısı için şükranlarımı ifade etmek istiyorum. Gençler bizler için çok önemli. Çünkü bizler belli bir yaşa geldik. 14 yaşımdan beri uğraşıyorum ve 50 yıllık bu birikimin aktarılması gerekiyor. O gençleri bir şekilde buraya çekmesi gerek. Aslında bu konuda en büyük sıkıntıyı da ebeveynlerle temas etmede yaşıyoruz. Oysaki kafanın kullanımı sırasında oryantasyonun gelişmesi için bu tip el ve beyin faaliyetlerinin olması gerekiyor. Buna sadece hobi olarak bakmamak lazım, beyin ve el melekelerini de geliştirmektedir. Anne babalar çocuklarını kendi mesleklerine veya kendi istedikleri mesleklere yönlendirmek yerine bu tip faaliyetlerin içine sokarak çocukların kendini bulmasına el birliği ile yardımcı olmamız lazım? diyerek özellikle lise çağındaki çocukların anne babalarına seslendi.

Haber: S.Derya BOSUT