Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Trafik Haftası Kutlu Olsun

Mayıs ayının ilk cumartesini takip eden hafta ülke çapında olduğu gibi ilçemizde de Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası olarak kutlanıyor. Ülkemizi saran korona virüsü dolayısıyla bu yıl Trafik Haftası istenildiği gibi kutlanamazken, bu yılın teması da geçen yılın teması olan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” ve “Sen Dur Yaşam Durmasın” oldu.

Konuya ilişkin görüşlerini dile getiren Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu “ Bilindiği gibi her yıl Mayıs ayının ilk cumartesi günü ve takip eden hafta Uluslararası Karayolu Güvenliği ve Trafik Haftası olarak anılmakta ve kutlanmaktadır. Bu çerçevede  Covid – 19 virüsünden dolayı bu çalışmalarınızı kamuoyuyla sizin aracılığınızla paylaşmak istiyorum. Trafik çağımızın kültürüdür. Her zaman dikkat etmemiz gerekir.  Bu çerçevede trafiği kullanırken geçen yıl ve bu yılın teması olan “Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın” ve “Sen Dur Yaşam Durmasın” başlıkları ile aile efradımıza, kamuya ve tüm insanlığa yardımcı olmak için, araçlarımızı kullanırken yayaların geçmelerine öncelik vermeliyiz. Şoför ve Otomobilciler Odası bünyesinde geçimini temin eden tüm esnaflarımız trafik kültürü içinde çalışmalarını yerine getirerek yükünü ve yolcusunu taşımaktadırlar. Bu çerçevede çalışmalarına dikkat etmelerinin önemini bir kez daha belirtiyorum.
Kazanın En Pahalı Ceza olduğunu, Trafikte Saygının Önemli olduğunu, Kuralların Önemli olduğunu, Yolların Kralı Olmadığını ve Kuralı olduğunu hatırlatmak istiyorum. Tüm halkımızın ve üyelerimizin bu manada Trafik haftasına dikkatini çekmek isterim.

Geçmiş yıllardan günümüze bakınca trafikte kaza oranlarının nispeten azaldığını görüyoruz. Yollarımızın ve otoyolların farkındalığının yaratılması, trafik kazalarımızın azalmasın da etken olmuştur. Bu çerçevede trafik bilincinin artması konusunda da toplumsal kanaatlerin oluşması trafik kazaları, can ve mal kayıplarının azalmasın da önemli bir rol oynamıştır. Bunlarla asla yetinmemeliyiz. Hem alt yapı çalışmalarımız devam etmeli, hem de trafikteki gerek ticari gerekse hususi çalışmalarımızda da öncelikli olarak trafik kültürüne ve trafik olgusuna göre devam etmelidir. Dünyada ve ülkemizde azalmaya yüz tutan trafik kazalarını daha minimize etmek için tüm ortak paydaşlara görev düşmektedir.
2020 yılı Mayıs’ında korona virüsünden dolayı kamuoyuyla paylaşma imkanımız olmayan Trafik Haftası etkinlikleri çerçevesinde sesimizin gittiği tüm üyelerimize ve vatandaşlarımıza kazasız, belasız ve trafikte rahat ve huzurlu bir seyir diliyorum.” dedi.

Haber Gökay ÖZALP