Toprakla Buluşacaklar

Menemen'de merdivenli pazar ve belediye yanında İlçe Tarım Müdürlüğü denetiminde perşembe günleri açılan tezgahlarda sebze-meyve ve çiçek fidanı satışlarında ciddi bir canlılık yaşanıyor.

 Bu kış havaların çok sert geçmesi ve bağları don vurması dolayısıyla bağ asmalarını kökleyen

çiftçiler ile havaların ısınmasıyla yazlıklara taşınan vatandaşlar boş bulunan arazilerine toprak tavını almasının ardından fidan, sebze ve çiçek dikimini başlattı. Bu nedenle pazarda meyve, sebze ve çiçek fidanı alımı yoğun talep görmekte. Uzun ve sert bir kışın ardından havaların ısınmasıyla fidanların toprakla buluşma zamanı geldi.

Satış merkezinde edinilen bilgilere göre, fidanların çoğunun Ödemiş-Bademli'den geldiği belirtildi. Yaşları genel olarak bir ile iki arasında değişen fidanların hepsinin mühürlü olduğunun altı çizildi.  Fidan dikiminde müşterilerin daha çok erik, kayısı ve şeftaliye rağbet ettiği öğrenildi. Üzüm satış fiyatının düşük, buna karşılık dikim maliyetinin yüksek olmasından dolayı Menemen'de bağcılığın önemini yitirmekte olduğu vurgulandı.

40 senedir bu işi yaptığını ifade eden Manisa Ahmetli'den Hüseyin Üzerk, Kendi yetiştirdiğim malı burada pazarlıyorum. Sebzelerin tümünü kendimiz üretiyoruz. Demetleri 2 lira satıyoruz. Müşterilerden memnunuz. Müşteri demetlere daha çok rağbet ediyor. Torbalarda bulunan fidanlar pek tercih edilmiyor. Taşıma güçlüğü var. 50 tane torba aldığı zaman en az 15 kilo ağırlığı var. Götürme zorluğu var. Bunlar ticari amaçlı olmadığından, kendi ihtiyacını karşılamak için bahçesine dikecek. O yüzden demet olarak alınıyor” şeklinde konuştu.