Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


TEOG´da nakil imkanı

Temel Eğitim´den Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı sonucuna göre, yerleştiği okulu beğenmeyen öğrenciler?

TEOG´da nakil imkanı

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmelerinin ardından bu kez de yerleştikleri okullardan daha üst tercihlerine gitmek isteyen, açık liseye kaydedilen ya da özel okula kayıt yaptıran ama devlet lisesi isteyenler için nakil uygulaması süreci başladı. İlk başvurular 15-19 Ağustos tarihleri arası yapılıyor. Geriye iki nakil imkanı kalacak.

 

İşte nakil uygulamasının nasıl yapılacağı ve kimlerin katılacağına ilişkin ayrıntılar:

TEOG´da nakil uygulamasına 4 farklı grupta öğrenci katılacak. Birinci grup, 25 okuldan oluşan tercih listesindeki okullardan birine yerleşenler ve üst tercihlerindeki okullara geçmek isteyenler. İkinci grup, tercih listesindeki okullara yerleşemeyen ve kayıtları otomatikman açık liseye yapılanlar. Üçüncü grup, TEOG yerleştirmeleri için hiç tercih yapmamış, bu yüzden de otomatik olarak açık liseye yerleştirenler. Dördüncü grup ise özel okullara kesin kayıt yaptıran öğrenciler.

Nakil Uygulaması Kaç Kez Yapılabilir?

İlki 15-19 Ağustos tarihleri arası yapılan, TEOG´da nakil uygulamasının, ikincisi 22-26 Ağustos, üçüncüsü ise 29 Ağustos-2 Eylül tarihleri arasında olacak. Bir de sadece açık lise öğrencilerinin katılacağı il ve ilçe komisyonları tarafından gerçekleştirilecek bir nakil uygulaması daha var. Bu da 5-8 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

Kaç Tercih Yapılacak?

3 okul tercih hakkınız olacak. Her TEOG nakil uygulamasında isterseniz 3 farklı okul yazabilirsiniz. İsterseniz seçtiğimiz 3 okulu tüm nakil uygulamalarında geçerli kılabilirsiniz. Yerleşemezseniz Ne Olacak?

Eğer TEOG´da nakillerde bir okula yerleşemezseniz kayıtlı olduğunuz okulda hakkınız devam eder. İlk yerleştirmede yerleştirildiğiniz okuldan kaydınız silinmez. Ancak bir başka okula yerleşirseniz kaydınız o okula geçer.

Tercihlerinizi Nasıl Yapacaksınız?

TEOG´da nakil uygulaması için yine e-okul üzerinden bireysel olarak tercih yapabilirsiniz. Ancak tercihlerinizi herhangi bir ortaokul müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Aksi halde tercih işleminiz geçersiz olur.

TEOG NAKİL UYGULAMASI TAKVİMİ

  • 15-19 Ağustos: İlk nakil uygulaması başvurularının alınması
  • 22 Ağustos: İlk nakil uygulaması sonuçlarının açıklanması
  • 22-26 Ağustos: İkinci nakil başvurularının alınması
  • 29 Ağustos: İkinci nakil başvuru sonuçlarının açıklanması
  • 29 Ağustos-2 Eylül: Üçüncü nakil başvurularının alınması
  • 5 Eylül: Üçüncü nakil başvuruları sonuçlarının açıklanması
  • 5-8 Eylül: Sadece açık liseye yerleştirilen öğrenciler için il ve ilçelerde kurulan nakil komisyonlarınca başvuruların alınması
  • 9 Eylül: Açık lisedeki öğrenciler için sonuçların açıklanması

Haber: Deniz GÜL