TAPU 168 YAŞINDA

TAPU 168 YAŞINDA

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün kuruluşunun 168. Yıldönümü nedeniyle geçtiğimiz perşembe günü Tapu İlçe Müdürlüğü tarafından ilçemizde tören düzenlendi.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene; Menemen Tapu Müdürü Hayri Yalçın ile personeli ve ilçemiz kamu kurumlarının daire amirleri katıldı.

Programın arz edilmesinin ardından Menemen Tapu Müdürü Hayri Yalçın, personeli ile birlikte

Atatürk Anıtı'na çelenk sundu. Mustafa Kemal Atatürk ve aziz şehitlerin huzurunda saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile program sürdü.

1847'den bu güne…

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Menemen Tapu Müdürü Hayri Yalçın, Ülkemizde ilk tapu teşkilatı Mayıs 1847 tarihinde Defterhane-i Amire Kalemi adıyla kurulmuştur. Cumhuriyetin kuruluşunu müteakip 1924 yılında Tapu Umum Müdürlüğü Teşkilatı kurulmuş 1936 yılında bu günkü adını almıştır”  sözleriyle tapunun ülkemizdeki tarihçesine değindi.

Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü, Yaşamın temel kaynağını oluşturup insan ve toprak ilişkisinde; Anayasamızın güvencesi altında bulunan toprakla ilgili mülkiyet ve buna ilişkin hakların tesisi muhafazası kurumumuza verilmiştir. Bu görevi 6083 sayılı teşkilat kanununa göre Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün ülke geneline yayılmış teşkilatıyla 81 Kadastro Müdürlüğü, 970 Tapu Müdürlüğü, 17.000`i aşkın personeli ile güvenilir ve hızlı bir şekilde yerine getirmektedir. Yılda 20.000.000'in üzerinde vatandaşımıza hizmet verilmektedir.

Giderek artan iş yüküne rağmen en iyi hizmeti sunmak için özveri ve gayretle teknoloji, güven ve vatandaş memnuniyeti odaklı, kalite standartlarına uygun ça1ışmaktadır.

Teşkilatımızın kuruluşunun 168. yılının hizmet alan kişi ve kurumlara nice güzellik dolu yıllar dilerim. Hizmetlerini sunan tüm personelimize minnet ve teşekkürlerimi sunar, başarılarının devamını dilerim” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT