SPOR SAHASININ ANILARI

Ben Ali Rıza Kemer 77 yaşında, 50 yıldır tarih olarak, Menemen ilçesinde her yaşanan olup biteni görüntüleyip, arşiv yaptım. 50 yıllık birikimlerin içerisinde siyaset, sağlık, emniyet, tarım, spor vs. resmi ve özel kamu kurumlarının çalışmalarını anımsatm

 

Kurbanlı Temel Atma

Menemen Gençlik 50 yıl öncesi İzmir kazalar arası amatör kümede mücadele verirken o yıllar Menemen top sahası 212. Piyade Er Eğitim Alayı (şimdiki 57. Toğçu Tugay Komutan Yardımcılığı) bitişiğinde çıplak ve açık 5 dönümlük toprak alanda, çevresi açıkta, mahalli lig karşılaşmaları yapılıyordu. O yıllarda bu toprak top sahasında özel lig ve turnuva maçları karşılaşmaları sırasında Asarlık köyünden ilçeye odun yüklü eşekler top sahasının ortasından patika yolu tercih ederlerdi. Kazımpaşa Mahallesine doğru kestirme yolu tercih eden odun yüklü eşeklere saygı göstermek için maçın hakemi karşılaşmalara ara verir, odun yüklü eşekler kortejini tamamladıktan sonra karşılaşmalara devam edilirdi.

Bu nostalji olayı gören dönemin Belediye Başkanı merhum İlhami Gürsoy, 1977-83 yılları arasında top sahasının çevre ve tribün düzenlemesine el atarak, o yıllarda Menemen Gençlik Spor Kulübü Başkanı Cihan Karakaş ve ilçenin oda başkanları ile gönüllü iş adamlarının katkılarıyla top sahasının çevre ve tribün inşaat çalışmaları başlatıldı. 30 yıl önce iz bırakan gönüllü iş adamlarından favori mobilya sahibi Güvenç Oyman, İsmail Ursavaş, Ticaret Odası Başkanı Şerif Yılmaz, Mehmet Damar, Kadri Kamçıcı, İş Bankası veznedarı merhum Kani Korkmaz ve çok sayıda davetli vatandaşın katılımıyla Kasap Yörük Mehmet´in kurban kesimi ile top sahasının çevre ve tribün yapılma çalışmaları başlatıldı.

Yıllar içinde top sahası kötü dönemler geçirdi. Şimdi top sahasında top koşturan futbolcunun ne donu ne de formasında çamur ve ter görülmezken, biri 38 diğeri 40 numaralı kramponları çivili futbol ayakkabısı da yok. Şimdi bir futbolcu tam teşekküllü. İyi ki varsın Menemen Belediye Spor Kulübü.