Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


?Siz Varsanız Cumhuriyet Var?

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin yıldönümü dolayısıyla CHP Menemen İlçe Kadın Kolları´nın düzenlediği etkinlikte konuşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin kadın-erkek eşitliğini savunarak; ?Siz varsanız Cumhuriyet var? dedi.

?Siz Varsanız Cumhuriyet Var?

5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü ve Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilişinin 82. Yıldönümü dolayısıyla CHP Menemen İlçe Kadın Kolları´nın düzenlediği etkinlik, Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtı´na çelenk sunumu ile başladı. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve eşi Nurdan Şahin, CHP Menemen İlçe Başkanı K.Hürol Taklak, CHP İlçe, Kadın ve Gençlik Kolları Yöneticileri, Sivil Toplum Kuruluşları Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar ve partili kadınların katıldığı çelenk sunuş töreni, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla sona erdi.

CHP Menemen İlçe Örgütü binasında devam eden programda ise, Cumhuriyetin ilanından Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verildiği 5 Aralık 1934 tarihine kadar olan dönemde Türk kadının yaşadıkları hazırlanan barkovizyon gösterimi ile anlatıldı.

Taklak; ?Sizlere seçme ve seçilme hakkını veren kişi Atatürk´tü?

Kurtuluş Savaşı´nda cephede erkeklerle omuz omuza çarpışan Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin, Atatürk Devrimlerinin en önemli adımlarından biri olduğunu söyleyen CHP Menemen İlçe Başkanı K.Hürol Taklak konuşmasında; ?Hiçbir kadın şunu unutmasın: Sizlere seçme ve seçilme hakkını veren kişi Gazi Mustafa Kemal Atatürk´tü. İsviçre´den, Japonya´dan, Yunanistan´dan, Fransa´dan önce bu hakkı verdi sizlere. Dolayısıyla, O büyük adamın bize miras olarak bıraktığı Cumhuriyeti tam demokrasiyle taçlandırdığımız zaman, kadın erkek eşitliğini sağladığımız zaman evimizde huzur içinde oturacağız? dedi.

Eyinç; ?Türkiye´de zaman, kadınlar için geriye doğru işliyor?

Türk Kadını´nın birçok ülkeden önce sahip olduğu seçme ve seçilme hakkını 21. Yüzyıl Türkiye´sinde selahiyet ve liyakatla kullanamadığını söyleyen CHP Menemen İlçe Kadın Kolları Başkanı Berna Eyinç ise konuşmasında; ?Türkiye´de 1980 sonrası iktidarlarının dini siyasete alet etme çabaları neticesinde kadını geri plana atma uygulamaları hız kazanmıştır. Bugün Türkiye´de zaman, kadınlar için geriye doğru işliyor. Kadına yönelik şiddetin, baskı ve ayrımcılığın hiçbir dönemde olmadığı kadar arttığı bir süreçten geçiyoruz.  Kadın erkek eşitliğine inanmayan, kadını ikinci sınıf gören zihniyetle karşı karşıya kalsak da umutsuz değiliz. Geleceğe güvenle bakıyoruz: Çünkü; kadınlarımıza güveniyoruz? dedi.

Başkan Şahin; ?Siz varsanız Cumhuriyet var?

Ne kadının erkekten, ne de erkeğin kadından bir adım önde olmaması gerektiğini, yaşamın her alanında eşit olmaları gerektiğini ifade eden Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise kadınlara şöyle seslendi; ?Ortaklaşa bir şeyler yaratmak zorundayız. O zaman Atatürk´ün kurmuş olduğu laik Türkiye Cumhuriyeti ilelebet korunacaktır. Sizlerin sayesinde. Siz varsanız Cumhuriyet var. Siz yoksanız Cumhuriyet de yok.?

Son günlerde kamuoyunu meşgul eden, tecavüzcüye evlilik yoluyla cezadan kurtulma imkanı sağlayacak yasa tasarısının kadınların gücü sayesinde geri çekildiğini ifade eden Başkan Şahin, ?Hemen geri çektiler. Kimin sayesinde? Kadınlarımız sayesinde. İyi ki varsınız. İyi ki seçme seçilme hakkınız Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından verilmiş. Biz de en iyisini yapmaya devam edeceğiz. Seçme ve Seçilme Hakkınız kutlu olsun? dedi.

Eşi Nurdan Şahin´in ?Madem Başkan bu kadar 5 Aralık Seçme ve Seçilme Hakkı dedi. Hadi gelin bastırın o zaman, biz kadınlar bu kadar güçlüysek, ola ki bir daha seçime çıktığında yarı yarıya Meclis Üyesi kadın istiyoruz? sözlerinin ardından tekrar mikrofonu eline alan Başkan Şahin; ?Kadınlara ve gençlere son derece önem veriyorum. 20 Meclis Üyesi çıkaracaksa Menemen Belediyesi´ne CHP, bunun 15´i 25-40 yaş arası olacak. Ama şunu bilin ki, Nurdan Hanım söyledi diye söylemiyorum. Bugün Belediyemizde 10 Müdürlük varsa, 5´i kadınların elinde. Belediye Meclisi´nde de yarısı yani 20 kişi ise 10´u kadınlarımızın olsun? diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Adayı Dr. Ülkümen Rodoplu´nun da katıldığı etkinlik, önceki dönem CHP Parti Meclisi ve Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Üyesi Nazik Işık´ın ?Türkiye´de Kadının Yeri? konulu sunumu ile sona erdi.

Haber: S.Derya BOSUT