ŞİKAYET KUTUSU GİBİYİZ

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak muhtarlarımızla başladığımız ?Mahallenizin Sesi? projesi kapsamında Atatürk Mahalle Muhtarı Mehmet Yaman´ı Menemen Medya Merkezi´nde ağırladık.

ŞİKAYET KUTUSU GİBİYİZ

 

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak muhtarlarımızla başladığımız ?Mahallenizin Sesi? projesi kapsamında Atatürk Mahalle Muhtarı Mehmet Yaman´ı Menemen Medya Merkezi´nde ağırladık.

S.D.B: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

M.Y: 1974 İzmir doğumluyum. 20 yıldır Menemen´deyim. Özkan Demirçelik´te çalışıyorum.

 

S.D.B: Muhtarlık görevini kaç dönemdir yürütüyorsunuz? Nasıl muhtar olmaya karar verdiniz? Neler yaptınız?  

M.Y: Muhtarlıkta ilk dönemim. Arkadaşlarla bir araya geldiğimizde yeni ve genç bir muhtar seçelim diye ön ayak oldular. Biz de bu işe talip olduk.

 

S.D.B: Mahallenizin şu anki nüfusu ne kadar?

M.Y: 3 bin 500 ile 4 bin arası nüfusumuz var.

 

S.D.B: Mahallenizde en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

M.Y: Genelde köpek ve sinek konusunda şikayet çok. Malum okullar açılıyor köpeklerin öğrencilere saldırısı oluyor. Bire bir bunlarla karşılaştık. Belediyeye gittiğimizde bu konuyu çözecek kimselerle karşılaşamadık. Bu konuda çok sıkıntılıyız. Sineklerle ilgili belediyemiz büyükşehirden ilaç almasına rağmen yeterli ilaçlamayı yapmıyor. Sorduğumuzda, ya araba olmuyor, ya arızalı oluyor, ya da mazot yok gibi ifadelerle karşılaşıyoruz. Zamanında ilaçlama yapılmadığı için de geç kalınmış oluyor. Atılan ilaçta çok faydalı olmuyor. İzmir Büyükşehir´den ilaçlama ekibi getirttim. Ama sürekli olmuyor tabii. Haftada bir gün de olsa geldiler. Onlar daha teferruatlı ilaç atıyorlar Menemen´e göre. Köpek ve sinek konuları vatandaştan da aldığımız şikayetler arasında en önde geliyor. Hizmet konusunda Belediyemizin adaletli bir şekilde hizmet yapmasını istiyoruz. Başkanımızın köylere verdiği bir sözü var bu sözden dolayı bize çok bir hizmet gelmedi. Defalarca çok çeşitli konularda talepte bulunduk. Sadece en son halk dolmuşları ile ilgili durak konulması talebimize cevap verdiler. Şu an yapıyorlar. Zemini yapıldı. Bu durakların ilkini büyükşehire yaptırdık. 4 tane istemiştik. Köyler de talep edince bize 1 tane düşmüştü. 2 tane de Menemen Belediyesi yapıyor. Aslında 5 tane durak yerimiz var. Geri kalanını da büyükşehirin tamamlayacağını düşünüyorum.

 

S.D.B: Mahallenizde çocuklara ayrılmış park var mı?

M.Y: Atatürk Mahallesi´nde 7 adet parkımız bulunmaktadır. Parklarımız maalesef bakımsız bir vaziyette şu anda. Çocuk oyun grupları zamanında konulmuş ama hep eksik bırakılmış. Bazı eksikleri İzmir Büyükşehir Belediyesinden temin ettik. Menemen Belediyesine aksettirmeden kendi imkanlarımızla kırılan, bozulanları değiştiriyoruz. Bunun yanında hiçbir parkımızda aydınlatma yok. Bunu defalarca hem yazılı hem sözlü Menemen Belediyesine muhtarlığımın ilk haftasından başlayarak ilettim. Ama bu konu ile ilgili bir cevap alamadık. Yaz geceleri büyük veya çocuk bu parktan faydalanamıyor. Çok karanlık oluyor. Sadece gündeme konuldu deniyor. Ama ne zaman olur belli değil.

 

S.D.B: Kentsel dönüşüm konusundaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

M.Y: Menemen´de kentsel dönüşüme girecek yer çok. Ama benim mahallemde şu an için ihtiyaç yok. Yeni yerleşim yerleri kurulmaya başladığı için bir hareketlilik var. Evlerimiz bu güne kadar para etmiyordu ama yeni yapıların yapılması ve plastik organize sanayide birkaç fabrikanın faaliyet göstermesiyle evlerimiz para eder duruma geldi diyebiliriz. Plastik organize Menemen´e iş imkanı da doğuracak.

 

S.D.B: Menemen Belediyesi ve Menemen Belediye Başkanı Sayın Tahir Şahin ile ilişkileriniz ve iletişiminiz ne durumda?

M.Y: Aramızda herhangi bir problem yok. Ama Başkanımıza telefon ile ulaşamıyoruz. Bir alt birime de ulaşmada zorluk yaşıyoruz. Başkanımızı seviyoruz. Başkanım çocukları da çok seviyor biliyorum ama benim mahallemde çocuklara ait top sahası istiyoruz. Gençlerimize sahip çıkmamız lazım. Bizim mahallemiz ücra köşe olduğundan her türlü kötü alışkanlığa meyil etme ihtimali daha yüksek olacağı için çocukların top sahası ile zaman geçirip kötü alışkanlıklardan uzak kalmalarını istiyoruz.

 

S.D.B: Menemen Belediyesi´nden acil çözüm bekleyen sorunlarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

M.Y: Bizler için en acil konu demin de dediğim gibi futbol sahası. Yerimiz de mevcut. Menemen Belediyesinin basket sahası yanında yine Menemen Belediyesi imarında gözüken alana Başkanımızdan top sahası istiyoruz. Burayı ile ilgili Büyükşehir ile yazışma yaptık. Yaparız ifadesiyle bize geri dönüldü. Bu konuyu Başkanımızla paylaştık. Ama Başkanımız bu bölgeye kendisi daha güzel şeyler düşündüğü için buna müsaade etmedi. Herhalde kendi yapacak gibi görünüyor. Bunun yanında sivrisinek ve köpekler konusunda da taleplerimizi yinelemek isterim. Köpeklerin toplanmasını istiyoruz. Çünkü bit, pire üredi. Büyükşehir´den ilaçlama istedik. Ama sıkıntı yaşıyoruz. Çocuklar aracığıyla evlere dahi bit, pire giriyor. Sineğe karşı daha sık ilaçlama yapılmalı. Çünkü büyükşehir Menemen Belediyesine ilaç temin ediyor. Bu ilaç rutin bir şekilde, daha sık atılmalı. Haftada bir ilaçlama çözüm olmuyor. Biz de vatandaşa anlatmada sıkıntı yaşıyoruz.

 

S.D.B: İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili beklentileriniz var mı? Varsa nelerdir?

M.Y: Büyükşehir´le herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Aziz Başkan ve ekibi şu an güzel çalışıyor. Yazılı veya sözlü talebimize olumlu veya olumsuz bir cevap alıyoruz.

 

S.D.B: Mahalle sakinlerinizin ağırlıklı iş alanları ve geçim kaynakları nelerdir?

M.Y: Mahallemin yüzde 85´i Demirçelik´te çalışıyor. Çiftçilikle uğraşan sadece 5 kişi. Geri kalan memur. Demirçelik´te çalışan arkadaşlar sıcak bir ortamda, ekmeğini adeta ateşin içinden çıkarıyorlar. Emeği ile geçinen, helalinden alın teri dökerek yaşamını kazanan insanlar.

 

S.D.B: Mahallenizde kurulu spor kulübü var mı? 

M.Y: Spor kulübümüz yok. Gençlerimize sahip çıkma adına futbol sahası istiyoruz.

 

S.D.B: Mahallenizde kurulu bir dernek var mı?

M.Y: Herhangi bir derneğimiz yok.

 

S.D.B: Mahallenizde sağlık ocağı var mı?

M.Y: Toplum sağlığı merkezi kültür merkezi olarak Menemen Belediyesine ait iki katlı binamız var. Burada yine Menemen Belediyesine ait bir hemşire ve haftada iki saat gelen bir doktorumuz mevcut bulunmakta. Haftanın 5 günü hemşiremiz gelmekte. Aynı binada kadınlarımıza kursta açılmakta. Onun dışında devletin sağlık ocağı yok. Merkezde 2 no´lu sağlık ocağı doktoru Bayram Yıldız bizim doktorumuz. Başvurumuz oldu ama yukarı çıkartamadık. Sağlık ihtiyacını böyle karşılıyoruz.

 

S.D.B: Bulunduğunuz mahallede eğitim kurumu var mı?

M.Y: Milli Eğitim´e bağlı Huriye Mehmet Akçasakız İlkokulu ve Ortaokulu bulunmakta. Adı çok duyulmamış ama özel okul gibi 20 kişilik sınıflarda eğitim veriyor. 350 mevcutlu. Bu yıl TEOG sınavlarında Menemen´de ikinci olduk. Bu vesileyle Huriye Mehmet Akçasakız okulunun ismi daha çok duyulacak.

 

S.D.B: Mahallenizin ulaşım ile ilgili sorunları var mı?

M.Y: Menemen Belediyesine ait bir adet otobüsümüz bulunmakta. Yarım saatte bir ring yapmakta. Garajdan kalkıp tekrar garajda son noktayı koyan. Ama Menemen Belediyesinin otobüsünü çok fazla kullanamıyoruz. Ücretleri halk dolmuşlarına göre biraz daha fazla olduğu için sadece şu an göründüğü gibi emeklilerin bindiği, kartı olduğu için bedava kullananların bindiği bir ulaşım aracı. Bunun yanında günde 9 tane dolmuşumuz mevcut. Ulaşımla ilgili Büyükşehir´den ESHOT talebinde bulunduk. Önce tam gün çalışması için başvurduk. Çalışmalarımız devam etmektedir diye bir yazı geldi. İki defa daha müracaat ettik. Daire başkanından randevu aldık. İki defa da O´na anlattık. Sıcak bakıldı. Sonra sabah akşam saatlerinde olmak üzere günde iki sefer otobüs istedik. Her başvurumuza çalışmalarımız devam etmektedir şeklinde yazı ile cevap aldık. Hala daha da umudumuz var Büyükşehir´den.

 

S.D.B: Mahallenizde her hangi bir sosyal etkinlik yapılıyor mu?

M.Y: En son Başkanımızın düzenlediği Konya gezisi ile mutlu olduk, gururlandık. Ben de Konyalı olduğum için bayanlara memleketimizi göstermekten mutlu oldum. Çeşitli zamanlarda belediyemizin düzenlediği programlar oluyor. Yine okulumuz Huriye Mehmet Akçasakız Okulumuzun uçurtma şenliği yapılıyor. Bu yıl ikincisi yapıldı.

 

S.D.B: Muhtarlık yetkileri, maaşı ve sosyal güvencesi yeterli mi? Geçmiş ve bugünkü muhtarlığı değerlendirin desek?

M.Y: Şu an yeterli değil, ben çalışıyorum, sigortalıyım, iş yeri karşıladığı için fazla sıkıntı çekmiyorum. Sadece muhtarlık maaşı ile geçinenler tabii ki sıkıntı çekiyor. 500 gibi sigorta primi yatırmak zorundalar. Çok fazla da bir yetkimiz yok. Hizmet alamadığımız zaman insanlarla yüz yüze geliyoruz. Hizmet alabildiğimiz zaman bir sorun yok. Geçmişte muhtarlığın yetkileri çoktu. Şu an muhtarlık insanların gözünde şikayet kutusuymuş gibi algılanıyor. Şikayet kutusu gibiyiz. İnsanlar sizi gördüğünde nasılsın iyi misin diyeceğine muhtarım çok sinek var, elektrikler yanmıyor gibi sürekli şikayetlerle karşımıza geliyorlar. Oysa fikir alışverişinde de bulunabiliriz. Biz de gerekli yerlere müracaatlarda bulunuruz. Doğru yetkiliyi bulup sorunu iletmek dışında yapacağımız fazla da bir şey yok. Ama vicdanen rahatım. Gece gündüz demeden bu işe emek veriyoruz. Ama muhtarlıkta ilk zamanlarda büyük sıkıntı çektik. Bu işin acemisiydik. Yetkili makamlarla tanışmıyor, onlar da bizi tanımıyordu.

 

S.D.B: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

M.Y: Mahallemde insanların yürüyeceği kaldırım yok. Başkanımdan kaldırım istiyoruz. Bayanlar sabah yürüyüşü yaparken mecburen yolda yürüyorlar. Özellikle Erşen Sitesi önüne 500 metrelik yola kaldırım istiyoruz. Okul yakınına iki tane kasisi büyükşehire yaptırdım. Ama mahalle girişindeki yerde sıkıntı çok. Çok kazalar oluyor. Sakin bir bölge, gençler çok hızlı araba kullanıyor. Kasis yapılırsa çok iyi olur.

 

Futbol sahası istiyoruz