SICAKLAR CAN YAKIYOR

Tüm ülkemizde olduğu gibi ilçemiz de dünden itibaren Afrika sıcaklarının etkisi altına girdi. Kavurucu sıcaklardan olumsuz etkilenmemek için 10.00-16.00 saatleri arası özellikle çocuk, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların dışarıya çıkmamaya özen gösterm

Tüm ülkemizde olduğu gibi ilçemiz de dünden itibaren Afrika sıcaklarının etkisi altına girdi. Kavurucu sıcaklardan olumsuz etkilenmemek için 10.00-16.00 saatleri arası özellikle çocuk, yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanların dışarıya çıkmamaya özen göstermesi gerektiği belirtildi.

10.00-16.00 saatleri arasına dikkat!

Vatandaşı uyarmak amacıyla uzman görüşüne başvurduğumuz İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra İper, 10.00-16.00 saatleri arası dışarı çıkmamaya özen göstereceğiz. Dışarı çıkarken bol, açık renk ve pamuklu giysiler giyeceğiz. Başımıza mutlaka şapka takacağız veya bayanlar şemsiye kullanabilir. Gözümüzde gözlük olacak. Vücudumuzun açıkta kalan yerlerine güneş koruyucu sürüp güneşin zararlı etkilerinden korunarak dışarı çıkacağız” diye ifade etti.

Yaşlıların genelde ölüm nedeni susuzluk

Aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenen risk gruplarını belirten İper, 4 yaş altı, 65 yaş üzeri ve kronik hastalığı olan tüm gruplar ki buna şeker, tansiyon, kalp hastaları ile şişmanlar giriyor. Bunlar özellikle daha dikkat edecekler. Bunların riski çok daha fazla oluyor. Mesela tansiyon hastalığı olanlar tansiyonu düşürmek için idrar söktürücü ilaç kullanıyor. İdrar söktürücü ilaçla birlikte vücut sıvısını korumaları zor oluyor. Çocukların ve yaşlıların termoforu bozuk diye bir tabir kullanırız. Bunlar sıcağı hissederek o oranda terlemeyi ayarlayamazlar. Vücut ısılarını dengeleyemezler. Dengeleyemedikleri için de fazla sıvı kaybolur. Bir de yaşlılarda susama hissi de çok azalmıştır. Susama hissi azaldığı için kaybedilen sıvıyı yerine koyamazlar. Su içemiyorum derler. Genelde yaşlıların ölüm nedeni susuzluktan olur. Çocuklar da aynı şekilde. Bunlara önerimiz, susama hissi olmasa dahi bol bol 2.5 litre kadar sıvı içmek. Çay ve kafeinli içecekler de idrar söktürücü yönü ile sizin daha sıvı kaybetmenizi sağlar. Onun yerine süt, ayran, taze meyve suları ve bitki çayları olabilir” şeklinde açıklama getirdi.

Ramazan'da sıvı kaybına dikkat!

Oruç tutanların sıcaklarda dikkat etmesi gereken hususlara da değinen İper Ramazan nedeniyle oruç tutanlarda bütün gün sıvı kaybı olduğu için kısa sürede bu sıvıyı yerine koymalılar. Sebzenin ve meyvenin bol olduğu bir çevrede yaşıyoruz. Bol miktarda sebze meyve tüketeceğiz. Hafif yiyecekler bizim vücut yükümüzü hafifletmeye yardımcı olur. Bu nedenle kızartma ve kavurmalardan uzak duracağız. Haşlama ve kendi suyunda pişmiş,  bitkisel yağla pişmiş yiyecekleri tercih edeceğiz” dedi.

Haber: Hulusi Yılmaz