Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


SAYGI, MİNNET ve ÖZLEMLE ANILDI

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de saygı, minnet ve özlemle anıldı.

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 80. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de saygı, minnet ve özlemle anıldı.

İlk tören Cumhuriyet Meydanı´nda

Cumhuriyet Meydanı´ndaki çelenk sunma törenine; Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı,  Belediye Başkanı Tahir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, kamu kurum ve kuruluşlarının daire amirleri, askeri erkan, gaziler, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Menemen Kaymakamlığı, Garnizon Komutanlığı, Belediye Başkanlığı, baro, siyasi partilerden AKP, CHP, MHP, İyi Parti ve Vatan Partisi, sivil toplum kuruluşlarından Atatürkçü Düşünce Derneği,  Türk Kadınlar Birliği Derneği ve Menemen Muhtarlar Derneği adına Atatürk Anıtına çelenklerin sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile birlikte şanlı bayrağımız göndere çekildi. Daha sonra yarıya indirildi.

Anma Töreni Kubilay Kültür Merkezi´nde

Ardından Menemen Belediyesi Kubilay Kültür Merkezi´ne geçildi. Menemen İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü organizasyonu ve Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi´nin katkılarıyla burada sergilenen ?Atatürk Temalı Fotoğraf? sergisi katılımcılar tarafından gezildi.

Salon programına; Kaymakam, Garnizon Komutanı, Belediye Başkan Vekili, askeri erkan, resmi kurumların daire amirleri, sivil toplum ve siyasi partilerin temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

?Kuruluşu Kurtuluşla Bütünleştirerek Türkiye Mucizesi Meydana Getirmiş?

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Hakkı Kocataş, ?Bazı ölümsüzler vardır, gönüllerde, fikirlerde kısacası daima sonsuzlukta yaşarlar. Naçiz bedenleri toprak olsa da fikren asla yok olmazlar. Türk Milletinin gönlünde daima yaşayacak olan, Türk Milletinin bağrından yetişmiş ve dünya tarihi boyunca en büyük liderler arasında gösterilen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan ayrılışının 80. yılında bugünü; O´na duyduğumuz özlem ve minnetle mateme kapılmanın ötesinde, onu anma; düşüncelerini, çabalarını, amaçlarını, aynı zamanda bunlarla beraber yaklaşımlarını anlama günü ve O´nu anlamanın yanında onu anlatma fırsatı olarak görmek gerekir.

?Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir? diyen Atatürk, bizzat üzerimize düşen görevi bir de şu sözlerle açıklar: ?Bugün hepimize düşen ortak görev; ulusal değerlere, bilince, Cumhuriyete sahip çıkmak, Çanakkale´yi, Kurtuluş Savaşı´nı kazanan ruhu korumak ve bu bilinci gelecek kuşaklara aktarmaktır. Türk Ulusu dili, kültürü, tarihi ve saygın kimliğiyle aydınlık yarınlara el ele güçlü biçimde yürüyecektir?.

57 yıllık ömrüne koca bir tarih sığdıran Atatürk´ü anlamak için onun tüm dünyada hayranlık uyandıran mücadelesini iki aşamada ele alabiliriz. Kurtuluş ve Kuruluş...

O´nun eşsiz liderliğiyle verilen Kurtuluş Savaşı sayesinde Türk Milleti esaretten kurtulmuş ve devamında O´nun eşsiz önderliğiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. I. ve II. İnönü, Sakarya ve Dumlupınar Meydan Muharebelerinde şehit kanlarıyla elde edilen bağımsızlık, Atatürk´ün ilke ve inkılaplarıyla kalıcı hale getirilmiştir. Büyük Millet Meclisi´nin Mustafa Kemal´e "Mareşal ve Gazi" unvanlarını ve "ATATÜRK" soyadını vermesi, bu tarihin nasıl yaşanarak yazıldığının sembolleridir. Mareşal ve Gazi, kurtuluşun lideri Mustafa Kemal´e verilmiş unvanlardır. Yüce Türk Milleti adına, Türk Milleti tarafından... ATATÜRK ise kuruluşu, kurtuluşa ekleyen lidere Milletinin verdiği addır. Atatürk, kurtuluşu kuruluşla bütünleştirmiş ve "Türkiye mucizesini" meydana getirerek tarih yazmıştır. Sonsuzluğa uğurlamanın ağır hüznünü hissediyor, O´nu saygı, minnet ve özlemle bir kez daha anıyoruz. Büyük Kurtarıcı, Büyük Lider Ruhun Şad Olsun? dedi.

?Askerlik ve Devlet Adamlığı Niteliklerini Kişiliğinde Toplayan Örnek İnsan?

Atatürk´ün askeri kişiliği konulu konuşması için kürsüye gelen 57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığından Topçu Yüzbaşı Cem Ateş, ?Dünya devletlerinin çağın en büyük devlet adamı, kudretli bir komutan ve asker olarak kabul ettiği eşsiz lider, asil Türk milletinin Yüce Atası, ordumuzun ebedi başkomutanı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün aramızdan ayrılarak ebediyete intikal edişinin 80´inci yıldönümünde kendisini büyük bir özlem, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz.  Bugün, bütün Türkiye, bütün yüce Türk milleti bir sükût içinde O´nu sevgi ve saygıyla anmaktadır. Dünya tarihi, çağlar boyunca üstün nitelikli askerlerin ve yüksek nitelikli devlet adamlarının hayatlarını dile getirir. Fakat askerlik ve devlet adamlığı nitelik ve yeteneğini, bir bütün olarak kendi kişiliğinde toplamış bulunan, pek az örnek insanın varlığından söz eder.

Atatürk, Milli Mücadele´de; millî birliği temin eden eşsiz bir lider, muharebe meydanlarında efsanevî bir komutan, devlet kuran büyük siyaset adamı, milletin çehresini değiştiren kudretli bir inkılâpçıdır. Bu vasıflarıyla, insanlık tarihinin tanıdığı en büyük devlet adamlarından biri olduğuna şüphe yoktur.

Conkbayırı´nda askerlerine ?Size ben taarruz emretmiyorum. Ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar gelecektir.? emrini vermesi ve emrinin tereddütsüz yerine getirilmesi, Atatürk´ün komutanlık ve askerlik vasıflarının bir göstergesidir. Atatürk, milletin tarihî seyrini değiştirebilecek           üstün   meziyetleri sayesinde, memleketi, askerî ve siyasî zaferlerle  uçurumun kenarından kurtarmıştır. Dünya tarihinde, her türlü imkânsızlığa rağmen inandığı fikri tatbik sahasına dökmüş, "Ya İstiklâl, Ya Ölüm!" parolası ile bir millî mücadele kazanmış, arkasından yepyeni hüviyette çağdaş bir millet ve devlet yaratmayı başarmış devlet adamı azdır.

İçinde bulunduğu şartları değerlendirmede, engelleri ortadan kaldırmada gösterdiği büyük başarı Atatürk´ün ayrı bir özelliğini teşkil etmektedir. Diyebiliriz ki Atatürk, Türk toplumunda sadece çağdaşlaşma gereğini gördüğü için değil, bu çağdaşlaşmayı en kısa zamanda gerçekleştirecek yolu gösterdiği için ve nihayet çağdaşlaşmaya engel olan etkenleri cesaretle bertaraf ettiği için büyüktür. Esasen "Modern Türkiye´nin Kurucusu" sıfatını da işte bu büyüklüğünden almaktadır. Atatürk, en güç şartlar altında bile, her şeyin bitti zannedildiği bir zamanda dahi, Türk milletine güven hissinin kaybolmaması gerektiği gerçeğini ispatlamış bir millî kahramandır.

Atatürk´ün insanlık değerlerine içten ve büyük saygısı vardır. Şöyle ki: muzaffer başkomutan olarak İzmir´e girdiği gün, önüne serilen düşman bayrağını; "Bayrak bir milletin bağımsızlık alâmetidir; düşmanın da olsa saygı göstermek gerekir!" diyerek, onu yerden kaldırtan, bir milleti hürriyet ve bağımsızlığa kavuşturan büyük eserinin haşmeti karşısında, memleketin büyük sanatkârları, şairleri, tiyatro sanatçıları elini öpmek istedikleri zaman "sanatkâr el öpmez; sanatkârın eli öpülür!" cevabını veren, Çanakkale şehitleri töreninde, harpte ölen diğer millet askerleri için: "Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! burada bir dost vatanın toprağındasınız. Huzur içinde uyuyunuz!" diyen büyük Atatürk; gerçekten insan sevgisinin ve insanlık idealinin kolay erişilemeyecek bir örneğidir. İlke ve devrimleri zaman ufkunun ötesine ulaşan, değerli düşünceleri ile her an yolumuzu aydınlatan, tüm zorluklar karşısında bizlere mücadele etme, kendine güvenme, başarma azim ve gücü veren ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk´ün fikirleri ve bıraktıkları ile daima bizimle birlikte olacağına yürekten inanıyoruz.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları olarak, yüreğimizde taşıdığımız vatan ve millet sevgisi, barış ve güvenliğin teminatı caydırıcı gücümüz ve üstün disiplin anlayışımızla görevimizin başında ve asil milletimizin hizmetindeyiz. Eşsiz kahraman, büyük önder Atatürk´e, olan sevgimiz, saygımız ve minnetimiz her geçen gün artarak sonsuza kadar sürecektir. Kurduğu cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız. Onun aziz hatırası önünde bir kez daha saygıyla eğiliyoruz. Ruhun şad olsun? dedi.

Konuşmaların ardından Nene Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı Atatürk oratoryosu sahnelendi. Okul bünyesindeki Sezai-Gönül Akdağ Uygulama Anaokulu minikleri 10 Kasım şarkısını seslendirdi. Müzik öğretmeni Seçil Güner´in yönetiminde müzik dinletisi ile program sona erdi.

Haber: S. Derya BOSUT