Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Sabri Kurt Güven Tazeledi

S.S. Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 52´nci Seçimli Olağan Genel Kurulu 10 Şubat cumartesi günü Belediye Kültür Merkezi´nde ortakların yoğun katılımı ile yapıldı.

S.S. Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin 52´nci Seçimli Olağan Genel Kurulu 10 Şubat cumartesi günü Belediye Kültür Merkezi´nde ortakların yoğun katılımı ile yapıldı.

Kooperatifin Seçimli Olağan Genel Kuruluna; 16. Bölge Birliği Başkan Vekili Ahmet Koreli, Birlik Başkan Vekili Zeki Özgüner, Birlik Genel Koordinatörü Sebahattin İspir,  Menemen Halk Bankası Şube Müdürü Fevziye Ülkü İzmirlioğlu, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri ile oda başkanları, muhtarlar, sivil toplum temsilcileri, belediye meclis üyeleri, kooperatifin başkan, yönetici ve ortakları ile çevre ilçelerden gelen kooperatif başkanları katıldı. Konukların salonda yerlerini almasının ardından S.S Menemen Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Sabri Kurt kürsüye gelerek kongreyi sevk ve idare etmek üzere divan heyetinin seçimi için verilen önergeyi okudu. Divan Başkanlığına Ahmet Dere, katipliklere de Meryem İşler ile Gökhan Durmaz önerildi. Oylama açık oyla yapılarak oybirliği ile divan kabul edildi.

Divanın yerini almasıyla saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Divan Başkanı 13 maddeden oluşan gündemi okudu. Ardından kooperatifin 2017 yılına ait raporlarının ortaklara bildirilmesi için kürsüye gelen kooperatif personeli Burcu Geniş faaliyet ve denetim kurulu raporlarını okudu. Divan başkanı raporlar ve hesaplar üzerinde söz almak isteyen olup olmadığını sordu. Söz alan olmayınca divan başkanı raporların oylamasına geçti. Raporlar ve hesaplar ayrı ayrı oylanarak oybirliği ile ibra edildi.

Birlik Genel Koordinatörü Sebahattin İspir yaptığı konuşmasında katılımcıları selamlayarak, ?Menemen Kooperatifimiz gerçekten bir finans kuruluşu haline gelmiş 2017 yılında 61-62 milyon TL civarında plasmanı sizlere Türkiye Halk Bankası´ndan Kooperatif kefaletiyle kullandırmış. Yine vadesi gelip de bazı ortaklarımız tarafından ödenmeyen 4 milyonun üzerinde de bir parayı sizler adına bankaya ödemek suretiyle sizlerin protesto olmasını engellemiş. Bu anlamda bu kooperatif örnek gösterilecek düzeyde. Genel kurulunuz hayırlı uğurlu olsun. 2018 yılının size hayır, bol kazanç ve sağlık getirmesini dilerim? dedi.

Gündemin 7. maddesinde 2017´de yapılan yapılandırmanın kabulü oybirliği ile genel kuruldan geçti.

Seçim ve Mali Genel Kurul 3 yılda bir yapılacak

8. madde de ise, olağan genel kurulun 4 yılda bir değil 3 yılda bir yapılması, her yıl yapılan mali toplantıların da artık 3 yılda bir seçimle birlikte gerçekleştirilmesi oybirliği ile kabul edildi. 9. gündem maddesinde Yönetim ve Denetim Kurulu Seçimlerinin açık oylama ile yapılması oybirliği ile kabul edildi.

Mevcut yönetim tarafından divana verilen tek liste dışında başka bir liste de olmayınca

Divan başkanı isimleri okuyarak

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine:

Sabri Kurt-Ziya Demir-Ahmet Yelman-İlhan Karakedi-Lütfü Tosyalı

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine:

Osman Çiftçi-Mustafa Ünlü´nün aday gösterildiğini ilan etti. Bu liste açık oylama ile oybirliğiyle genel kuruldan geçti.

Kefil sayısı 1´e indi

Sabri Kurt yaptığı teşekkür konuşmasında ortaklara şu müjdeyi verdi, ?Sevgili ortaklarımız bizi ibra ettiniz, bizi seçtiniz hepinize ayrı ayrı yönetim ve denetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bundan önce 2 kefil alıyorduk. Bundan sonra bir kefil artı ipotekle diyorum?

Dilek ve temennilerde söz alan Şerif Ünlü önerisini paylaşarak, ?Özel bir bankadan kredi çekerken sigorta yapıyorlar.  Önerim krediyi çekecek olan arkadaşın da kefillerin mağduriyet yaşamaması için sigorta yapılmasıdır? dedi.

Birlik Genel Koordinatörü de, ?Hayat sigortası var, isteyen yaptırabilir? diye yanıtladı.

Ardından divan başkanı kongreyi kapattı.

Haber: S.Derya BOSUT