Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
Tarih: 12.10.2018 11:57:07/ 3355okunma / 0yorum

Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.

Öncelikle pamuk üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, bu konu hakkında oda olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak pamuk işletmeleri ve tüccarların düşük randımanla pamuk alması nedeniyle oda tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ilettikleri yazıyı katılımcılarla paylaştı. 

“Maliyet hesabımıza göre her şey ortada”

Pamuk üreticisinin çok zor durumda olduğuna dikkat çeken Başkan Karagöl, “Mazot fiyatları malum. Bir depo mazot 800 lira. Pamukta hem çekirdek farkı yok hem de randıman düşük tutuldu bu yıl. 2018 yılı pamuk üretim maliyeti hesabımıza göre pamuğun bize maliyeti 3 lira 86 kuruş. Şu an pamuk borsada 3 lira 80 kuruş. Bu hesapta bile her şey ortada. Bir diğer konu da nasıl çiftçi üretirken bazı zorunlulukları varsa tüccarın da bir takım zorunlulukları var. O da yükümlülüklerini yerine getirsin. O da bizle birlikte mücadeleye katılsın. Bu iş çiftçiye vurmakla olursa biz seneye üretmeyiz. O da fabrikasını depo diye kiraya verir. Aslında depo olarak bile veremez. Ülkede ekonomi biterse o fabrikayı ancak kümes olarak kullanabilir” diye görüş belirtti.

Ayrıca Ulusal Pamuk Konseyine de bu sorunun taşındığını belirtti. Bu duruma müdahale edilmesinin önemine işaret eden Başkan Karagöl, “Yoksa pamuk primi bile tehlikede diye düşünüyorum. O anlamda bizleri anlasınlar, duysunlar ve primimize el uzatmasınlar. Pamuk primlerinde yüzde 30 bir daralma olacak deniyor. Uyarıda bulunmak görevimiz” şeklinde yetkililere seslendi.

“Randımanı ölçmeden beyan ediyorlar”

Pamuk üreticisi Recai Önal, “Bugün burada pamuk üreticilerinin sorunlarını paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son günlerde serbest piyasa ekonomisinde dünya piyasasında 13 TL olan pamuk Türkiye´de şu anda 9.5 TL´ye tekstilci tarafından alınıyor, çırçırcı tarafından satılıyor. Bu yıl maliyet fiyatlarında yüzde 100´e ulaşıldı. Geçen yıl 3.8 olan akaryakıt, bu yıl 6.3, bu en küçük bir örneği. Geçen yıl 2.8 olan pamuğumuz da şu anda 3.6´larda. Yağmur yağdıktan sonra randımanlar biraz daha düştü diyerek belki de 5´e çekecekler. Bu problem aslında hepimizin problemi, çırçırcının da, tekstilcinin de. Ama en büyük sıkıntı üreticinin. Bunu beraber çözmek zorundayız. Fakat bu yıl öyle bir sıkıntı ile karşılaştık ki, 4 tane çırçırcı bir araya gelip biz 40 randımandan pamuk alacağız diye beyan ettiler. Rutubeti öne sürdüler. Fakat bu randımanı da ölçmeden beyan ettiler. Bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Diğer bölgelerde mesela Aydın´da bu daha hakkaniyetle yapılıyor. Hepimizin sorunu olan bu sorunun, lobilerle ortak bir şekilde çözülmesi gerekir. Aksi takdirde üretim olmayacak. Üretim de olmadığı zaman pamuk çok yönlü bir bitki olduğu için yani çok katma değer ürettiğinden burada büyük vergi kayıpları olacak. Bu çerçevede bunun ivedilikle çözülmesi lazım. Geldiğimiz noktada ortak çözüm bulmamız lazım. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bu fiyat politikası izlenirse gelecek sene üretim yapmanın mümkün olmayacağı kanaatini taşıyoruz” diye ifade etti.

“Çiftçinin emeğini yemesinler!”

Bir diğer pamuk üreticisi Vecdi Manavoğlu da randıman konusuna dikkat çekerek, “Bu randıman konusunda her gelen pamuktan numune alsınlar Tariş´teki gibi. Herkes randımanını bilsin, 40´sa 40 45´se 45. Çiftçinin emeğini yemesinler. Bir de borsayı gerçek seviyesine çeksinler. Bir konu da var ki daha önceleri dünya borsaları düşük deniyordu, şimdi dünya borsaları yüksek niye almıyorlar? O da ayrı bir soru” şeklinde görüş belirtti. 

“Pamukta 40 randımanı kabul edemiyoruz”

Pamuk üreticileri adına söz alan Necmi Yılal ise, “Biz randıman için geldik buraya.  Tüccarın 40 randıman demesi üzerine çare aramaya başladık. Ben Tariş´e randıman yaptırdım bu yıl, 44 randıman geldi bizim pamuğumuz. Bunlar 40 demek istiyor. Bu şekilde biz kaderimize küseriz. Bunu kabul edemiyoruz, çok düşük. Bu şartlarda seneye pamuk da ekilmez zaten” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Menemen Ziraat Odası İzmir Tarım Fuarında da Görevini Yaptı
Avrupa´nın dört büyük tarım fuarından biri olarak nitelendirilen Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı (Agroexpo) 14. kez Fuar İzmir´de kapılarını açtı.
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ile BİLNET Okulları Arasında İndirim Anlaşması
Menemen Ticaret Odası ve Bilfen Şirketler Grubu markası olan “BİLNET Okulları Ulukent Yerleşkesi” ile indirim anlaşması imzalandı.
 KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
KIZILAY´A YENİ YÖNETİM
Türk Kızılay´ı Menemen Şube Başkanlığı 2019 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, geçtiğimiz cumartesi günü şube binasında gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kubbeli Bakkal geleneğinin üçüncü kuşak temsilcisi Ali Haydar Ayla ile 600 yıllık tarihi mekanda bir söyleşi gerçekleştirdik.
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Tarsus İdman Yurdu: 0 – Menemen Spor: 3
Spor Toto 2. Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz Menemen Spor pazar günü Mersin´de oynadığı karşılaşmada Tarsus İdman Yurdu´nu 3-0 mağlup etti
Konya´da Sergilenecek
Konya´da Sergilenecek
81 İLDE ŞANLI BAYRAĞIM projesi kapsamında ilçemizden Kubilay İlkokulu 3-K sınıfı çalışmalarını tamamladı.
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Kütüphanede Film Günleri Başladı
Menemen Kaymakamlığı Menemen İlçe Halk Kütüphanesi tarafından ilçemizde film gösterimleri başladı.
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
“Spor Barış ve Kardeşliktir”
1. Amatör Küme 1. Grupta(A Grubu) mücadele eden Asarlık Gençlerbirliği Spor 2018-2019 sezonunu üçüncü olarak tamamladı.
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
FOÇALI KAAN BALIKESİR´DE ALTIN MADALYAYA UZANDI
Foça Belediyespor´lu 10 yaş sporcusu Kaan Yüksel Balıkesir´de düzenlenen İller arası Karate Turnuvası´nda birincilik kürsüsüne çıktı. Yüksel 2009 doğumlular +45 kilo kategorisinde tüm rakiplerini geride bırakarak altın madalyaya ulaştı.
20 YAŞ DİŞİ
20 YAŞ DİŞİ
Ağız içinde tam olarak çıkacak yer bulamayan veya sürme pozisyonunun dışında bir pozisyonda gelişen 20 yaş dişleri gömülü olarak kalırlar.
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
SİZ YİNE DE ÖNCE SAĞA SONRA SOLA SONRA TEKRAR SAĞA BAKIN!!
Yıllar önce ilk Fransa´da karşılaşmıştım. “Trafikte yaya önceliği”
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
BU SEÇİM İZMİR´E TALANDAN KURTULMA ŞANSI GETİRİYOR
Eskiden halkların, insanların haklarının gasp edilmesi şeklindeki talan çağımızda dönüşüm geçirdi şimdilerde daha çok doğanın, doğal kaynakların ve hayvanların yaşam haklarının talanı daha ön planda gidiyor.
İLKBAHARIN GELİŞİ
İLKBAHARIN GELİŞİ
Kuşların cıvıl cıvıl ötüşünden Güneşin ısısıyla görünüşünden
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Gözler Başkan ŞAHİN´de
Menemen´de dört dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Tahir Şahin, 5. dönem için yola çıktığı CHP´den aday gösterilmedi. İzmir´in kıdemli Belediye Başkanlarından Tahir Şahin´e, DSP´den “Adayımız ol” teklifi geldi. Gözler yine Başkan Şahin´e çevrildi.
Öncelik Yayanın!
Öncelik Yayanın!
Konu hakkında bilgisine başvurduğumuz Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “6 Şubat 2019 Çarşamba günü İçişleri Bakanlığımızın bizzat kendisinin de başlattığı tüm Türkiye genelinde 12.00 ila 13.00 saatleri arasında uygulanan Yaya Öncelikli bir Trafik Çalıştayı yapıldı.
Başkan´dan Teşekkür
Başkan´dan Teşekkür
Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl genel kurulun ardından gazetemize yaptığı açıklamasında katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ederken delegelere şöyle seslendi, “Kongremize katılan değerli Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Belediye Başkan Adayları, Parti Başkanları, Oda Başkanları, Muhtarlar ve Üyelerin hepsine teşekkür ederim.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, eski Bergama Caddesi üzerinde 1997´den bugüne gelen Uysal Ekmek Taş Fırını yolculuğuna 2013 yılında dahil olan Dilek Uysal´ı sizlerle tanıştırmak istedik.
1954 YILINDA MENEMEN  (MART - HAZİRAN)
1954 YILINDA MENEMEN (MART - HAZİRAN)
Bugün, Menemen´in Sesi Gazetesi´nde 100. yazımı yazıyorum. Ancak işlerimin yoğunluğu ve yeni kitap çalışmalarım nedeniyle bir süre sizlerden ayrı kalacağım. İnşallah ilerideki günlerde kaldığımız yerden Menemen Tarihini yazmaya devam edeceğiz. Sağlıcakla kalın.
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
“İyi bir kitap insana can veren kandır”
Her geçen gün artan okuyucu sayısı 15 bine yakın kaynağı 5 binin üzerindeki üye sayısı ile Menemen İlçe Halk Kütüphanesi, Kütüphane içerisindeki yenilikler ve etkinliklerle okuma kültürü konusunda farkındalık yaratıyor.
“Başarıların daim olsun Umut”
“Başarıların daim olsun Umut”
U15 milli takım aday kadrosuna davet edilen Umut Alper, 11 Şubat 2019 tarihinde Riva kamp merkezinde olacak.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Düğüne her iki ailenin yakınları, dostları, akrabaları ve çok sayıda misafir katıldı.
17 Şubat 2019 Pazar
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
E-Gazete
Ne mutludur o kişi ki yoldaşı, haset değildir?

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ