Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
Tarih: 12.10.2018 11:57:07/ 1916okunma / 0yorum

Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.

Öncelikle pamuk üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, bu konu hakkında oda olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak pamuk işletmeleri ve tüccarların düşük randımanla pamuk alması nedeniyle oda tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ilettikleri yazıyı katılımcılarla paylaştı. 

“Maliyet hesabımıza göre her şey ortada”

Pamuk üreticisinin çok zor durumda olduğuna dikkat çeken Başkan Karagöl, “Mazot fiyatları malum. Bir depo mazot 800 lira. Pamukta hem çekirdek farkı yok hem de randıman düşük tutuldu bu yıl. 2018 yılı pamuk üretim maliyeti hesabımıza göre pamuğun bize maliyeti 3 lira 86 kuruş. Şu an pamuk borsada 3 lira 80 kuruş. Bu hesapta bile her şey ortada. Bir diğer konu da nasıl çiftçi üretirken bazı zorunlulukları varsa tüccarın da bir takım zorunlulukları var. O da yükümlülüklerini yerine getirsin. O da bizle birlikte mücadeleye katılsın. Bu iş çiftçiye vurmakla olursa biz seneye üretmeyiz. O da fabrikasını depo diye kiraya verir. Aslında depo olarak bile veremez. Ülkede ekonomi biterse o fabrikayı ancak kümes olarak kullanabilir” diye görüş belirtti.

Ayrıca Ulusal Pamuk Konseyine de bu sorunun taşındığını belirtti. Bu duruma müdahale edilmesinin önemine işaret eden Başkan Karagöl, “Yoksa pamuk primi bile tehlikede diye düşünüyorum. O anlamda bizleri anlasınlar, duysunlar ve primimize el uzatmasınlar. Pamuk primlerinde yüzde 30 bir daralma olacak deniyor. Uyarıda bulunmak görevimiz” şeklinde yetkililere seslendi.

“Randımanı ölçmeden beyan ediyorlar”

Pamuk üreticisi Recai Önal, “Bugün burada pamuk üreticilerinin sorunlarını paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son günlerde serbest piyasa ekonomisinde dünya piyasasında 13 TL olan pamuk Türkiye´de şu anda 9.5 TL´ye tekstilci tarafından alınıyor, çırçırcı tarafından satılıyor. Bu yıl maliyet fiyatlarında yüzde 100´e ulaşıldı. Geçen yıl 3.8 olan akaryakıt, bu yıl 6.3, bu en küçük bir örneği. Geçen yıl 2.8 olan pamuğumuz da şu anda 3.6´larda. Yağmur yağdıktan sonra randımanlar biraz daha düştü diyerek belki de 5´e çekecekler. Bu problem aslında hepimizin problemi, çırçırcının da, tekstilcinin de. Ama en büyük sıkıntı üreticinin. Bunu beraber çözmek zorundayız. Fakat bu yıl öyle bir sıkıntı ile karşılaştık ki, 4 tane çırçırcı bir araya gelip biz 40 randımandan pamuk alacağız diye beyan ettiler. Rutubeti öne sürdüler. Fakat bu randımanı da ölçmeden beyan ettiler. Bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Diğer bölgelerde mesela Aydın´da bu daha hakkaniyetle yapılıyor. Hepimizin sorunu olan bu sorunun, lobilerle ortak bir şekilde çözülmesi gerekir. Aksi takdirde üretim olmayacak. Üretim de olmadığı zaman pamuk çok yönlü bir bitki olduğu için yani çok katma değer ürettiğinden burada büyük vergi kayıpları olacak. Bu çerçevede bunun ivedilikle çözülmesi lazım. Geldiğimiz noktada ortak çözüm bulmamız lazım. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bu fiyat politikası izlenirse gelecek sene üretim yapmanın mümkün olmayacağı kanaatini taşıyoruz” diye ifade etti.

“Çiftçinin emeğini yemesinler!”

Bir diğer pamuk üreticisi Vecdi Manavoğlu da randıman konusuna dikkat çekerek, “Bu randıman konusunda her gelen pamuktan numune alsınlar Tariş´teki gibi. Herkes randımanını bilsin, 40´sa 40 45´se 45. Çiftçinin emeğini yemesinler. Bir de borsayı gerçek seviyesine çeksinler. Bir konu da var ki daha önceleri dünya borsaları düşük deniyordu, şimdi dünya borsaları yüksek niye almıyorlar? O da ayrı bir soru” şeklinde görüş belirtti. 

“Pamukta 40 randımanı kabul edemiyoruz”

Pamuk üreticileri adına söz alan Necmi Yılal ise, “Biz randıman için geldik buraya.  Tüccarın 40 randıman demesi üzerine çare aramaya başladık. Ben Tariş´e randıman yaptırdım bu yıl, 44 randıman geldi bizim pamuğumuz. Bunlar 40 demek istiyor. Bu şekilde biz kaderimize küseriz. Bunu kabul edemiyoruz, çok düşük. Bu şartlarda seneye pamuk da ekilmez zaten” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
APSE CİDDİ BİR BELİRTİDİR
Sağlıklı diş etleri daha önceki yazılarımızda da bahsettiğim üzere pembe renkli, portakal kabuğu gibi hafif delikli, sıkı formdadır.
BİR ÇİFT KANAT
BİR ÇİFT KANAT
Yazarlar»Melek BALSEVEN BİR ÇİFT KANAT Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; Tarih: 12.10.2018 12:05:32 / 0okunma / 0yorum Melek BALSEVEN Kuş, konduğu dalın kırılmasından korkmaz; çünkü güvendiği dal değil, kendi kanatlarıdır.
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
MENEMEN YEMEĞİ ve BOŞNAK BÖREĞİ
Birkaç hafta önceki bir yazımda menemen yemeği tarifi verirken çocukluğumda bizim evde pek menemen yemeği pişmediğini söylemiştim.
MEHMET ŞEN
MEHMET ŞEN
Yörük soyundan Karakuzu kökenli Adil zeki münevver müşerref düzenli Hayırsever olgun yakışıklı görkemli MEKANIN CENNET OLSUN MEHMET ŞEN
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri  ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri ÇOCUKLARI HER ALANDA YAŞAMA HAZIRLAYACAK
Spora ve sporcuya verdiği önemli desteklerle bilinen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Kesik Mahallesi´nde inşa edilen Kesikköy Menemenspor Altyapı Tesisleri´nin kapılarını gazetemize açtı.
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
Yeni Kaymakam Göreve Başladı
1 Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan 2018 yılı Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesine göre ülke genelinde 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirilmişti. Buna göre, Kaymakam Gülihsan Yiğit´ten boşalan makama Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Özkaynak atanmıştı.
   Kırmızı Düdükle İKAZ
Kırmızı Düdükle İKAZ
İçişleri Bakanlığı´nca çocuklara trafik bilinci aşılamak amacıyla ülke genelinde uygulamaya konulan Kırmızı Düdük kampanyası, ilçemizde de Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası, Bölge Trafik, Şehir İçi Trafik ve Jandarma Trafik Timi işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
Kasımpaşa Mahallesi´ne Yeni Anasınıfı
İlçemiz Kasımpaşa Mahallesi´nde büyük bir ihtiyaca cevap verecek olan Erdinç-Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi´nin bünyesinde hayırsever işadamı Faruk Demir´in katkılarıyla yapılan 4 derslikli anasınıfı geçtiğimiz cuma günü düzenlenen törenle hizmete açıldı.
1949  YILINDA MENEMEN  (AĞUSTOS-ARALIK)
1949 YILINDA MENEMEN (AĞUSTOS-ARALIK)
ÖZETLE: 1949 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan ve ses getiren olay Menemenli Hayırsever Pakize Erdem´in İzmir Memleket Hastahanesine yaptığı büyük bağıştır. Demokrat Parti´nin faaliyetleri, Helvacıköy Kazıları ve Menemenli kabzımalların şikayetleri konuşulan diğer olaylardır.
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
MEBGEM´den Dünya Öğretmenler Günü Kutlaması
5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi Menemen´de de MEBGEM tarafından kutlandı.
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
DEPLASMAN GALİBİYET SERİSİ SÜRÜYOR
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta geçtiğimiz haftalarda Tuzlaspor´a 4-0 yenilerek liderliği kaybeden temsilcimiz Menemen Belediyespor, bu hafta küme düşme hattından kurtulmaya çalışan Fethiyespor´la oynadığı karşılaşmayı tek golle kazandı.
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Bu Gezi Türkiye´de İlk
Menemen Avcılar Kulübü Derneği bu alanda Türkiye´de daha önce gerçekleştirilmemiş bir geziyi organize ederek Konya- Beyşehir´de faaliyet gösteren Kral Arms ve Huğulu Av Tüfekleri Kooperatifini ziyaret etti.45 kişi olarak gerçekleştirilen bu gezide üyeler aileleriyle birlikte geziye katılarak tüfek fabrikalarını gezdiler.
Bodrum´da Şifa Kampı
Bodrum´da Şifa Kampı
Hayatındaki yoğun stresin fiziksel ve ruhsal etkilerine çözüm ararken yolu yoga ile kesişen Nergis Aslı Temel, kendi gerçekliğinize öz´ünüze yolculukta, kendinizi sevme ve potansiyellerinizi keşfetme yolunda, ‘Güneşini Sev´ konseptiyle27-28-29 Ekim 2018 tarihlerinde Bodrum´da bir şifa kampı düzenliyor.
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İNOVİTAL FİGES SPOR KULÜBÜ HAFTAYI 2 GALİBİYET İLE KAPATTI
İzmir İl Temsilciliği tarafından düzenlenen Genç Erkekler Kategorisi, 4 grupta toplam 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor. Ligde B grubunda yer alan İnovital Figes Spor kulübü, 09 Ekim Salı günü Halkapınar Spor Salonu´nda oynanan maçta SİBA Spor Kulübü ile karşılaştı.
Ömür Boyu Mutluluklar
Ömür Boyu Mutluluklar
Sabahat-Adnan Baral çiftinin kızları Emel, Zübeyde-Öztekin Bulut çiftinin oğulları Hakan ile dünya evine girdi.
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
Planlı Bakım ve İyileştirmeler Hakkında #gdzelektrikbilgiveriyor
İzmir ve Manisa illerinde yaklaşık 5,6 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti sağlayan GDZ Elektrik Dağıtım; tüketicilere daha kaliteli ve sürdürülebilir elektrik enerjisi sunulması adına planlı bakım ve iyileştirme çalışmaları gerçekleştiriyor.
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
ŞEKER HASTALARININ DİŞ TEDAVİSİ
Diyabet yani şeker hastalığı milyonlarca insanı ilgilendiren ve kontrol altında olmazsa ciddi etkileri olan bir hastalık. Şeker hastalığında azalan bağışıklık sistemi ve iyileşmenin de buna bağlı olarak zorlaşması diş tedavilerini de olumsuz etkiliyor
DEĞİŞEN GERÇEKLER
DEĞİŞEN GERÇEKLER
Sadece belgeselcilerden değilim ancak, belgesel izlemeyi severim. Aksiyon filmleri izlemem, ancak zaman zaman fırtınalı kasırgalı Hollywood filmleri izlemişliğim vardır.
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
BİR HEKİM DAHA GÖREVİ BAŞINDA ÖLDÜRÜLDÜ
“İyi olamadığını” söyleyen hastasına, “ilaçlarını düzenli kullanırsan iyi olursun” cevabını veren bir psikiyatri hekimi, hastanın kendisi ile alay edildiğini düşünmesi üzerine tabanca ile vurularak öldürüldü.
DELİ MEHMET
DELİ MEHMET
Öfkeyle geldi süpürdü Evlerin çatılarını götürdü
3 İLÇE´NİN MAHALLE TEMSİLCİLERİ MENEMEN´DE BULUŞTU
3 İLÇE´NİN MAHALLE TEMSİLCİLERİ MENEMEN´DE BULUŞTU
CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel´in, ilkini Bergama´da yaptığı mahalle temsilcileri buluşmasında ikinci durağı Menemen oldu. Menemen Belediyesi Kubilay Kültür Merkezi´nde düzenlenen toplantıda Menemen, Foça ve Aliağa´daki mahalle temsilcileriyle buluşan Deniz Yücel, yerel seçimlerde yakalanacak başarının genel iktidarı da getireceğine işaret etti. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ise 31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere CHP´nin en doğru adaylarla girebilmesi için İl ve İlçe Örgütlerinin fikirlerine değer verilmesi gerektiğini söyledi.
İzmir
17 Ekim 2018 Çarşamba
Bugün
Güneşli
25 °C
15 °C
Perşembe
Güneşli
25 °C
16 °C
Cuma
Parçalı bulutlu
25 °C
18 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.7794
EURO
6.6943
E-Gazete
İnsanın kanadı, gayretidir.

Mevlana
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ