Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.
Tarih: 12.10.2018 11:57:07/ 3251okunma / 0yorum

Maltepe ve Seyrek´ten pamuk üreticileri pamukta randımanın ölçülmemesi ve 40´ta sabitlenmesi, borsada pamuk fiyatının günlük olarak açıklanmaması, pamukta fiyat düşüklüğü konularında tepkilerini dile getirmek üzere Menemen Ziraat Odasına baskında bulunurken bu şekilde giderse seneye pamuk üretimi yapamayacaklarını vurguladılar.

Öncelikle pamuk üreticilerinin sıkıntılarını dinleyen Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, bu konu hakkında oda olarak yaptıkları çalışmaları anlatarak pamuk işletmeleri ve tüccarların düşük randımanla pamuk alması nedeniyle oda tarafından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ilettikleri yazıyı katılımcılarla paylaştı. 

“Maliyet hesabımıza göre her şey ortada”

Pamuk üreticisinin çok zor durumda olduğuna dikkat çeken Başkan Karagöl, “Mazot fiyatları malum. Bir depo mazot 800 lira. Pamukta hem çekirdek farkı yok hem de randıman düşük tutuldu bu yıl. 2018 yılı pamuk üretim maliyeti hesabımıza göre pamuğun bize maliyeti 3 lira 86 kuruş. Şu an pamuk borsada 3 lira 80 kuruş. Bu hesapta bile her şey ortada. Bir diğer konu da nasıl çiftçi üretirken bazı zorunlulukları varsa tüccarın da bir takım zorunlulukları var. O da yükümlülüklerini yerine getirsin. O da bizle birlikte mücadeleye katılsın. Bu iş çiftçiye vurmakla olursa biz seneye üretmeyiz. O da fabrikasını depo diye kiraya verir. Aslında depo olarak bile veremez. Ülkede ekonomi biterse o fabrikayı ancak kümes olarak kullanabilir” diye görüş belirtti.

Ayrıca Ulusal Pamuk Konseyine de bu sorunun taşındığını belirtti. Bu duruma müdahale edilmesinin önemine işaret eden Başkan Karagöl, “Yoksa pamuk primi bile tehlikede diye düşünüyorum. O anlamda bizleri anlasınlar, duysunlar ve primimize el uzatmasınlar. Pamuk primlerinde yüzde 30 bir daralma olacak deniyor. Uyarıda bulunmak görevimiz” şeklinde yetkililere seslendi.

“Randımanı ölçmeden beyan ediyorlar”

Pamuk üreticisi Recai Önal, “Bugün burada pamuk üreticilerinin sorunlarını paylaşmak üzere bir araya gelmiş bulunmaktayız. Son günlerde serbest piyasa ekonomisinde dünya piyasasında 13 TL olan pamuk Türkiye´de şu anda 9.5 TL´ye tekstilci tarafından alınıyor, çırçırcı tarafından satılıyor. Bu yıl maliyet fiyatlarında yüzde 100´e ulaşıldı. Geçen yıl 3.8 olan akaryakıt, bu yıl 6.3, bu en küçük bir örneği. Geçen yıl 2.8 olan pamuğumuz da şu anda 3.6´larda. Yağmur yağdıktan sonra randımanlar biraz daha düştü diyerek belki de 5´e çekecekler. Bu problem aslında hepimizin problemi, çırçırcının da, tekstilcinin de. Ama en büyük sıkıntı üreticinin. Bunu beraber çözmek zorundayız. Fakat bu yıl öyle bir sıkıntı ile karşılaştık ki, 4 tane çırçırcı bir araya gelip biz 40 randımandan pamuk alacağız diye beyan ettiler. Rutubeti öne sürdüler. Fakat bu randımanı da ölçmeden beyan ettiler. Bunu fırsatçılık olarak değerlendiriyorum. Diğer bölgelerde mesela Aydın´da bu daha hakkaniyetle yapılıyor. Hepimizin sorunu olan bu sorunun, lobilerle ortak bir şekilde çözülmesi gerekir. Aksi takdirde üretim olmayacak. Üretim de olmadığı zaman pamuk çok yönlü bir bitki olduğu için yani çok katma değer ürettiğinden burada büyük vergi kayıpları olacak. Bu çerçevede bunun ivedilikle çözülmesi lazım. Geldiğimiz noktada ortak çözüm bulmamız lazım. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Bu fiyat politikası izlenirse gelecek sene üretim yapmanın mümkün olmayacağı kanaatini taşıyoruz” diye ifade etti.

“Çiftçinin emeğini yemesinler!”

Bir diğer pamuk üreticisi Vecdi Manavoğlu da randıman konusuna dikkat çekerek, “Bu randıman konusunda her gelen pamuktan numune alsınlar Tariş´teki gibi. Herkes randımanını bilsin, 40´sa 40 45´se 45. Çiftçinin emeğini yemesinler. Bir de borsayı gerçek seviyesine çeksinler. Bir konu da var ki daha önceleri dünya borsaları düşük deniyordu, şimdi dünya borsaları yüksek niye almıyorlar? O da ayrı bir soru” şeklinde görüş belirtti. 

“Pamukta 40 randımanı kabul edemiyoruz”

Pamuk üreticileri adına söz alan Necmi Yılal ise, “Biz randıman için geldik buraya.  Tüccarın 40 randıman demesi üzerine çare aramaya başladık. Ben Tariş´e randıman yaptırdım bu yıl, 44 randıman geldi bizim pamuğumuz. Bunlar 40 demek istiyor. Bu şekilde biz kaderimize küseriz. Bunu kabul edemiyoruz, çok düşük. Bu şartlarda seneye pamuk da ekilmez zaten” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Pamukçular Ziraat Odasını Bastı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
12 Aralık 2018 Çarşamba
Bugün
Sağanak
8 °C
2 °C
Perşembe
Sağanak
13 °C
8 °C
Cuma
Bulutlu
16 °C
11 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3505
EURO
6.0880
E-Gazete
Melaike, çanı olan kervana arkadaş olmaz.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ