Pamuk Sezonuna Hazırlık

Pamuk üreticileri, çırçır işletmecileri, Ziraat Odası yönetimi ile çalışanları, Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı´nın katılımıyla Ticaret Odası Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu´nda pamuk sezonu öncesinde bir toplantı gerçekleştirildi.

 

 

Pamuk üreticileri, çırçır işletmecileri, Ziraat Odası yönetimi ile çalışanları, Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı´nın katılımıyla Ticaret Odası Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu´nda pamuk sezonu öncesinde bir toplantı gerçekleştirildi.

Açılış konuşmalarını yapan Ziraat Odası Başkanı Arif Metin Karagöl ve Ticaret Odası Başkanı İzzet Süsoy toplantının hayırlı olmasını ve çiftçilere yeni sezonda bol kazançlar getirmesini dileyerek katılımın yoğunluğundan duydukları memnuniyeti belirttiler.

Konuşmaların ardından ödül törenine geçildi. Yıllarca Ziraat Odası, Tariş ve Tarım Kredi gibi tarımsal kuruluşların yanı sıra muhtar olarak da görev yapan ve iyi birer pamuk üreticisi olarak yeni nesillere örnek olan Halit Sertel, Şerif Bütün, Tekin Özder, Abdullah Şahin, Şeref Yılmaz, Rasim Gündar, Orhan Kaya, Bahattin Küçük, Metin Aydın, Nevzat Güven, Mehmet Toraman, Mithat Akdağ, Bayram Doğu, Halil İbrahim Durar, Demir Evgin, Mehmet Özyılmaz, Bahri Tufan isimli çiftçilere plaketleri Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı tarafından verildi. Ayrıca pamuk ürününü ilçemizde işleyip pazarlamasında emeği geçen tüccar ve işletmecilerden Karakaş Pamuk, Celepler, Genel, DEY, Öz, Evlioğlu, Bayık ve İbrahim Tan´a da plaketleri takdim edildi ve fotoğraf çekimi gerçekleştirildi.

Daha sonra gündemin ana maddelerine geçildi. Ulusal Pamuk Konseyi 2018 faaliyet raporu okundu. Menemen pamuğunun kalitesi ve işletmede yaşadıkları sorunlar tartışıldı. Ege pamuğunun dünyada kalitesinin tartışılamaz olduğu görüşünde birleşildi. Bunun tescillenmesi için üretici ve işletmeci ayağında herkesin katkı koyması istendi. İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Üyesi Şeref İyiuyarlar´a söz verildi. İşletmede yaşadıkları sorunlar, maliyet artışları ve borsada pamuk fiyatlarını etkileyen unsurlar hakkında bilgi verdi.

Pamuk üreticisi sorunlarını dile getirdi

Üreticilerin sorunlarına geçildiğinde Ferhat Uysal sorunlarla ilgili söz alarak ortak tohum deneme parselleri kurulmasını önerdi.

Menemen´de pamuk tohumu çeşitliliğinin azaltılması ve bölgemize has tohum seçimine özen gösterilmesi gerektiği belirtildi. Pamuk defolyantları ile ilgili atım zamanlarının, koza oluşumu tamamlandıktan sonra Ziraat Mühendisi takibinde yapılmasının gerekliliği vurgulandı.

Recai Önal ise, pamuk üretim bileşenleri ortak mücadele etmeli diyerek, günün maliyet artışları karşısında pamuk üreticisinin desteklerinin enflasyon oranında arttırılmasını talep etti.

Recai Özyılmaz da şu tespitte bulunarak, ?Daha önce 44 randımanla alınan pamuk ertesi yıl 42´ye, bir sonraki yıl da 40´a düşürüldü. 2019 yılında da 38 ve daha aşağı mı olacak? sorusunu yöneltti.

Recep Ay ve Gürsel Çandarlı da görüşlerini beyan ederek, yılın getirdiği hastalık ve kuraklık etkilerini ifade ettiler. Tekin Özder ise hala tohum fiyatlarının belirlenmediğini, çiftçinin önünü göremediğini söyledi. Cemil Karakaş sonuç olarak üreticilerin tohum seçimi, tarla işçiliği ve hasatta iyi ürün için görevlerini yaptıklarını ve yapacaklarını belirtti.  

Ayrıca işletmelerin de mal alırken dikkatli olmaları nem ve randıman ölçümü yapmaları, taraş mal almamaları, cinslere göre ayrı depolama yapmaları ve böylece kalite yaratılıp iyi fiyata mal satabilmeleri gerekliliği konuşuldu. Taraflar sözleşmeli tarıma yönelip kaliteyi, rekolteyi ve kazancı garantilemelidir denildi.

Menemen´de pamuk üreticilerinin ilk defa böyle güzel ve verimli bir toplantı yaptıklarını belirten Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, ?Maliyeti en yüksek ve ülke için en stratejik ürün olan pamuk üreticilerinin geleceğine ışık tutmak ve katkıda bulunmak için Ziraat Odası olarak bu toplantıyı düzenledik?  şeklinde toplantının amacını özetledi.

Haber: S. Derya BOSUT