ÖZEL ÇEVRE KORUMA BÖLGE TOPLANTILARI FOÇA´DA BAŞLADI

Türkiye´de ilan edilmiş 16 Özel Çevre Koruma Koruma(ÖÇK) Bölgesi´nden biri olan Foça ÖÇK Bölgesi için Yönetim Planlarının Hazırlanması ve Uygulama Esaslarının belirlenmesine yönelik 3 gün sürecek toplantılar İzmir´in Foça İlçesi´nde başladı.

 

Mavi Bayraklı Plajı ile tanınan Leon Oteldeki toplantıya, Foça; Kaymakamlığı, Belediyesi, Turizm Danışma Müdürlüğü, Liman Başkanlığı, Kazı Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığı, Su Ürünleri Merkez Kooperatifi Türkiye ÖÇK Kurumu Başkanlığı, İzmir ÖÇK Müdürlüğü, ilgili devlet kurum ve kuruluşları, üniversiteler ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

14-16 Ekim 2015 tarihleri arasında sürecek toplantıların açılışında konuşan Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, ÖÇK´nın katı bürokratik yapısı nedeniyle bazı hayati projelerin yapımının uzun yıllar sürdüğünü, buna rağmen Özel Çevre Kurumunun Foça´da bir biriminin olmasını canı gönülden arzu ettiklerini söyledi. Ulugölge ÖÇK bölgeleri dışında Foça´nın askeri alanlar , doğal ve arkeolojik sitler nedeniyle sınırlanmış bir bölge olduğuna dikkat çekti.

 Teşkilatının kuruluş ve yapısı hakkında bilgiler aktaran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Koruma ve İzleme Dairesi Başkanı Dr. Ali Özkır ise yönetim ve uygulama planlarının önemine vurgu yaptı. Özkır; ?Yönetim planları amaç değil araçtır. Yöneticilerin kullanma kılavuzudur. Rehberidir. Biz Ankara´dan Foça için karar üretmek istemiyoruz. Planları bu toplantılarda yerel paydaşlarla birlikte alacağımız kararlar ile hazırlayacağız. Buradaki amacımız önümüzdeki 5 yıllık sürede sürdürülebilir çevre anlayışıyla çalışmaların yapılarak Foça´nın marka değerini arttırmak. Bir çok meslek disiplininden gelen katılımcılarla yerinde yerel kararlar almak, Foça´mızı önümüzdeki 5 yıllara, 20 yıllara taşımak. İkinci toplantıyı Kasım´da üçüncü toplantıyı Aralık ayında yaparak yerelde kararlar alınacak. Bu kararları merkezde değerlendireceğiz, yapılabileceklere onay vereceğiz. Önümüzdeki yılda ise yönetim planı uygulama safhasına geçeceğiz.? dedi.

Konuşmaların ardından temsilciler katkı koymak istedikleri konu ile ilgili olarak belirlenen çalışma gruplarına ayrıldılar.

Seyfi Gül