Oto Alım Satımda BELGE dönemi başlıyor!

Ağustos 2019 tarihinden itibaren Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan esnaf, noter kanalıyla araç alım satım işlemi yapamayacak.

Ağustos 2019 tarihinden itibaren Oto Alım Satım Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan esnaf, noter kanalıyla araç alım satım işlemi yapamayacak. Buna göre Menemen Esnaflar Odası da, Oto Alım Satım işi ile uğraşan esnafların belgelerini İzmir´e gitmeden Menemen´de alabilmeleri yönünde girişimlerde bulundu.

İki ayaklı sınav

Bu kapsamda bugün sabah saatlerinde odanın toplantı salonunda 40 esnafın katılımı ile test usulü sınav gerçekleştirildi. Ayrıca bu hafta içinde üç günlük süreçte gruplar halinde Dönmez Galeri´de uygulamalı sınav da yapılacağı belirtildi.

Menemen´de bir ilk

Konu hakkında açıklamada bulunan Menemen Esnaflar Odası Başkanı Ziya Demir, ?Yeni yasaya göre Ağustos 2019 tarihinden itibaren oto alım satım işi ile uğraşan esnafımızdan meslek yeterlilik belgesi istenecek. Bugün oto alım satımcılar yarın tüm branşlarda artık belgesiz esnaf istenmeyecek. Bu kapsamda açtığımız sınavların ilki bu Menemen´de, mutlaka devamı da gelecek. Birliğimizin yaptığı anlaşmanın devamı olarak esnafımızın bu belgeyi alabilmesi amacıyla İzmir´e taşınmasının önüne geçmeyi amaçladık. Yani hizmeti ayaklarına getirdik. Oda olarak da görevimiz bu, üyemize yardımcı olmak varlık sebebimiz. Diğer konularda da talepler doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz? dedi.

Haber: S. Derya BOSUT