ÖNCE SAĞLIK, SONRA KULLUK

11 ayın sultanı, rahmet, bereket ve mağfiret ayı Ramazan yarın başlıyor. Bu gece ilk sahura kalkılacak.

Bu kapsamda gazetemize açıklamada bulunan İlçe Müftüsü İsa Solmaz, İlçemizde 71 cami bulunmakta. İnşaatının sonuna yaklaştığımız ULUKOP Camii ile bu sayı 72'yi bulacak. Menemen'deki din görevlilere gelirsek, 2 eksikle 69 imam, 3 eksikle 10 müezzin bulunmakta ayrıca kadromuzda 6 vaiz olması gerekirken hiç vaizimiz bulunmamakta. Buna rağmen ramazanda sıkıntı çekmeyeceğiz” şeklinde istatistiki bilgi verdi.

Fitre 11.5 lira

Ramazan'ın anlamı konusunu değinen Solmaz, Arınma ve temizlenme ayı olan Ramazan Peygamberimizin ifadesiyle rahmet, bereket ve mağfiret ayıdır. Bu fırsatı değerlendirelim. Sonu cehennemden kurtuluştur.  Her canlı bir gün mutlaka ölümü tadacaktır. Yaz sıcağına geldi diye kulluk görevini yerine getirmemek olmaz. Ama rutin bir şekilde ilaç kullanma durumunda İslam önce sağlık, sonra kulluk der.  Kazaya bırakabilirler. Tutamayacak durumda olanlar fitre verebilir. Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu bu yıl fitreyi 11.5 lira olarak açıkladı. Bu asgari rakam. Taban 11.5 lira, tavan ise açık. Yani ekonomik duruma göre değişir” diye ifade etti.

İlçemizdeki Ramazan hazırlıkları

İlçemizdeki camilerdeki Ramazan hazırlıklarını belirten Solmaz, Gücümüz yettiğince tüm camilerimizde genel temizlik yapıldı. Personel ve mekan olarak ramazana hazırız. Sabah namazının ardından tüm camilerde mukabele okunacak. Öğle veya ikindi vaktinin hangisinde cemaat daha yoğunsa mukabeleye devam edilecek. Yanında kuran kursu bulunan camilerde saat 14.00'de bayanlara özel mukabele yapılacak” bilgisini verdi.

Zekat ve fitre kime verilir?

Fitre ve zekat konusuna da değinen Solmaz, Zekat ve fitre konusunda çok hassasız. Fitre binaya harcanmaz. Fakir fukaranın hakkıdır. Üniversite okuyan öğrencilerin eğitim yardımı olarak bizler aracılığıyla Diyanet Vakfının hesabına yatar. Vatandaşlarımızın bize başvurmaları yeterli” dedi.