Öncelikli Sorunumuz Doğalgaz

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak muhtarlarımızla başladığımız ?Mahallenizin Sesi? projesi kapsamında Koyundere Ulus Mahalle Muhtarı Musa ASLAN´ı Menemen Medya Merkezi´nde ağırladık.

Öncelikli Sorunumuz Doğalgaz

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak muhtarlarımızla başladığımız ?Mahallenizin Sesi? projesi kapsamında Koyundere Ulus Mahalle Muhtarı Musa ASLAN´ı Menemen Medya Merkezi´nde ağırladık.

 

S.D.B: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

M.A: Ben Musa Aslan Ağrılıyım. 1964 doğumluyum. Evli ve 3 çocuk babasıyım. 1990 senesinde Menemen´e geldim. İlk etapta pazarcılık yaptım. Asıl mesleğim ayakkabıcılık, hem imalat hem perakende. Biraderlerimle ortaktık, hem hayat şartlarının zorluğu hem de çocuklar büyüdü herkes kendi işine baksın istedim.  İki ay önce ayırdık işleri. Zaten çoktan emekli olmuştum. Şimdi sadece muhtarlık yapıyorum.

 

S.D.B: Muhtarlık görevini kaç dönemdir yürütüyorsunuz? Nasıl muhtar olmaya karar verdiniz?

M.A: Muhtarlıkta dördüncü dönemim. 1999´da seçime son 6 gün kala muhtarlığa bir inat uğruna karar verdim. İşlerimin yanında beni aşıyordu. Hiç muhtar olmayı düşünmüyordum. Bir arkadaş o dönemde bana aza olacaksın diye beni çok sıkboğaz etti. Ben de kesinlikle öyle bir şey düşünmüyorum, olacak olursam aday olurum dedim. Ters bir hareketi sonucu hiç niyetim yokken bu saniyeden itibaren ben de adayım dedim. Yapamazsın edemezsin diyerek inatlaşma başladı. Büyüklerime kararımı ilettim. 9 rakibe karşı büyük bir farkla seçimi kazandım. İkinci döneme aday olmak istemesem de bu sefer de yakamı vatandaştan kurtaramadım. Çevremle ilgili bir insanım. 99´dan bu güne muhtarlığa devam ediyorum.

 

S.D.B: Mahallenizin şu anki nüfusu ne kadar?

M.A: 2015 itibariyle şu anki nüfusumuz 2 bin 14, hane sayısı bin 60.

 

S.D.B: Mahallenizde en çok karşılaştığınız sorunlar nelerdir?

M.A: Şu anda en sıkboğaz olduğum konu doğalgaz. Sağlık ocağına kadar geldi ne hikmetse eczanenin dibinde durduruldu. Sadece o güzergahta 4-5 hane alabildi. Oradan cumhuriyet mahallesine atladı. Doğalgazdan bir şey anlamadım. Tek firma olmanın rahatlığını mı kullanıyorlar? Mesela nereden baksan 20-250 hanelik bir kooperatifin yanına kadar gelmiş ama içeri almıyor. 70 abone gelsin öyle gireyim diyor. Sonra 30 haneye düştüler. Böyle bir şey görülmemiş. Yani doğalgaz hizmeti çok zayıf. Bundan 7-8 sene önce Belediye Başkanımız Tahir Şahin, Koyundere´den  4 muhtar ve doğalgazın genel müdürü ile Koyundere eski belediye binasındaki toplantıda bir yıl içinde ben Koyundere´yi refaha kavuşturacağım dedi. Bu sözde kaldı. Bunun yanı sıra şikayetlerimizin yüzde 80´i sinekti. Bu yıl sağ olsun Belediyemiz bu konuyu dikkate aldı. Biraz daha ilgilenilirse çok çok iyi olur.

 

S.D.B: Mahalle sakinlerinizden en yoğun gelen talepler nelerdir?

M.A: Doğalgaz konusunda vatandaştan aşırı talep alıyoruz. Bu olması gereken bir şey. Neden doğalgaz alamıyoruz sorusuna cevap veremiyoruz.

 

S.D.B: Mahallende çocuklara ayrılmış park var mı?

M.A: Bu konu ile ilgili çok doluyum. Çocuk parkım var. Ama yok denilecek kadar bir yer. Oyuncaklar kırık yani bakımsız. İçinde bir tane bank bile yok. Bu konuda seçim öncesi ve sonrası verdiğim dilekçelere yanıt alamadım. Şifahen görüşmelerde yaparız denildi. Parkın içinde benim muhtarlık binam da var. İnsan utanıyor girmeye. Aslında merkezi ve küçük bir yer bu iş toplam 1-2 günlerini bile almaz. Üstünde durulmasını istiyoruz. Ricada bulunduk, yeri geldi sitem de ettik.  Olmadı, olmadı.

 

Ayrıca yüksekokula verilen eski belediye binamız önündeki yeşil alan şu an işletilmiyor. Tinerci ve balici yuvasına döndü. Sözde bahçeye cezaevi gibi duvar çekmişler. Daha önce orası parktı, insanlar burada oturup sohbet ediyordu. Bir arkadaşımıza verdiler çay bahçesi olarak işletilsin diye. Çok da güzel olmuştu. Herkes rahatlıkla gidiyordu. Ama şimdi perperişan. Vatandaşın girmesine cesaret ister. Çok berbat. İşletme neden bırakıldı bilmiyoruz. Şu anda sahipsiz.

 

S.D.B: Kentsel Dönüşüm konusunda düşünceleriniz nedir?

M.A: Bizim oralarda da kentsel dönüşüm var. Yapılırsa çok iyi olur. Büyük ihtiyaç. Çok sayıda vatandaşımız başvurmuş. En azından yenilik olur. Çok güzel bir şey.

 

S.D.B: Menemen Belediyesi ve Menemen Belediye Başkanı Sayın Tahir Şahin ile ilişkileriniz ve iletişiminiz ne durumda?

M.A: Menemen çok büyüdü. İşi zor. Çok akıllı ve olumlu bir insan. Tahir başkanın çoğu şeyden haberi bile yok bence. Her şeyi belediye başkanına bağlamak da doğru değil. Bu bir ekip işi. Tahir Şahin´i yüceltecek olan ekibidir. Bu ekiplere ben kendimi izah edemiyorum sanırım. Hadi ben 4 dönemlik bir muhtar olarak zayıfım da resmi yolla verdiğim dilekçelerime neden cevap verilmiyor. Büyükşehir de ilçe belediyesi de aynı. Ayrımcılık yapılıyor diye hissediyorum artık. Bir kısım oraya yaparsan bir kısım buraya yap.

 

S.D.B: Menemen Belediyesi´nden acil çözüm bekleyen sorunlarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

M.A: Acil yapılması gereken 3-4 nokta var. Birlik 1 sitesinin bahçe duvarı yapılmış. Bahçe duvarının istinat duvarı yapılması lazım. Burada ne bir korkuluk var, 3.5-4 metre yüksekliği, traktör ve 3 sefer bisikletli çocuklar uçtu buradan. İlçe belediyesinden gelinip ölçüsü alındı.

Bakarız denildi.  Ama kaldı. O duvarın acilen yapılması gerekiyor. Her an bir can kaybı yaşanabilir.

 

S.D.B: İzmir Büyükşehir Belediyesi ile ilgili beklentileriniz var mı? Varsa nelerdir?

M.A:  Büyükşehir´in bu yıl çalışmaları güzel ama bize denk gelmiyor ayrı konu. İki yere üst geçit istiyoruz. Büyükşehir muhtarlar masasına da, karayollarına da başvurdum. Cevap alamadım. Keşke bunlar yapılsa çok iyi olur.

 

S.D.B: Mahalle sakinlerinizin ağırlıklı iş alanları ve geçim kaynakları nelerdir?

M.A: Genelde şark milleti benim mahallem. Yüzde sekseni inşaat işlerinden geçimini sağlıyor. Çiftçilik yok denecek kadar az. Gariban bir mahalleyiz. Emeği ile geçinen insanlardan oluşuyor İsterim ki bakılsın.

 

S.D.B: Mahallenizde kurulu spor kulübü, spor sahası ve spor tesisi var mı? 

M.A: İzmir Büyükşehir´in çok amaçlı spor salonu var. Çocuklar belli alanlarda spor yapıyor. Çim alan top sahamız var. Buraların etrafı çok berbat.

 

S.D.B: Bulunduğunuz mahallede eğitim kurumu var mı?

M.A: İlkokul ve ortaokul var. Eski ilkokul sağlıksız olduğu için kapalı, öğrenci girişi yasak. Belde zamanı ekmek fırını olarak yapılan ama açılmayan, bir müddet jandarma karakolu olarak kullanılan, sonra biz muhtarlara verilen bina şimdi okula verildi. Ama yetersiz. Yağmur yağdığı zaman okul tamamıyla su altında kalıyor. Traktör kepçeleri ile öğrenciler alındı bir seferinde.  Bunu herkes biliyor. Buna bir el atılırsa çok iyi olur. Orası bir an önce çözüme kavuşsun. Tamamen sahipsiz kaldı.

 

S.D.B: Bulunduğunuz mahallede sağlık ocağı var mı?

M.A: Sağlık ocağı da başlı başına sıkıntı. Dört muhtarın onayı ve halktan toplanan imzalarla belediyemize başvurduk yine yanıt alamadık. Duvarlar çok kötü, üstü akıyordu kısmen yapıldı. Şu an aşağı yukarı 15-16 bin insana hitap ediyor. Sağlık hizmeti alınacak bir yer değil. Doktorlarımız çok iyi, ilgileniyorlar. Ama bir yağmurda bahçe su doluyor. İnsanlar geçemiyor. Duvar yola girmiş. 1-1.5 metrelik bir kesim olacak. Çok tehlikeli, kesilmesi lazım. Kaç defa kaza oldu. Hala yapılmasını bekliyoruz.

 

S.D.B: Mahallenizin ulaşım ile ilgili sorunları var mı?

M.A: Ulaşım konusunda bizim de Asarlık´ın da ortak isteği metro durağı. Kent2 ile Ulukent arasında 500 metrede iki durak var. Koyundere Asarlık arasında 60 bin nüfusa metro durağı yok. Zaman ve iş kaybı yaşanıyor. Buraya bir durak yapmak büyükşehir için çokta büyük bir külfet değil.

 

S.D.B: Mahallenizde alt yapı, üst yapı talepleriniz var mı?

M.A: Üç sokağımızın alt yapısı yapıldı. Tadilatı yapılmadı. İki sokağım resmen afet bölgesi.

Mahallemin seviyesi düşük. Dağdan gelen diğer 3 mahallenin suyu komple benim mahallemde birikiyor. Su İZBAN yoluna kadar ulaşıyor. İZBAN su gideri küçük gelince su tekrar mahalleye geri basıyor. Bu konuda sıkıntımız çok büyük.

 

S.D.B: Muhtarlık yetkileri, maaşı ve sosyal güvencesi yeterli mi? Geçmiş ve bugünkü muhtarlığı değerlendirin desek?

M.A: Son düzenleme ile sağ olsunlar maaşta güzel bir artış oldu. Ben emekliyim. Ama sosyal güvencesi olmayan diğer arkadaşları sosyal güvence çok etkiliyor. Az bir rakam değil. Ben emekli olmama rağmen yetmiyor. Onlar ne yapsın. Bunun yanında 4 dönemdir hiçbir mahalle sakinimden para almadım. Almam da. Mahallemde ortam belli. Hangisinden alacaksın. Yetki hiç yok denecek kadar. Belde zamanı işler eş dost tanıdık ikili ilişkilerle yapılırdı. Menemen Belediyesi başlı başına bir ülke oldu. 65 mahalle ona bağlı. Yetişemiyor. Ama bazı yerlere çok fazla önem veriliyor. Bu anlamda biraz daha adil olunmasını istiyoruz. Allah herkese kolaylık versin.

 

 

İstinat duvarı aciliyet arz ediyor

 

 

S.Derya BOSUT