Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


Okuma Yazma Öğrenmenin Yaşı Yok

9. Cumhurbaşkanımız sayın Ahmet Necdet Sezer´in değerli eşi Semra Sezer´in 2000´li yıllarda ülkemiz genelinde başlattığı Eğitime Destek Kampanyası kapsamında, Menemen ilçesinde dönemin İlçe Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü, Menemen Halk Eğitim Merkezi ve Akş

 

9. Cumhurbaşkanımız sayın Ahmet Necdet Sezer´in değerli eşi Semra Sezer´in 2000´li yıllarda ülkemiz genelinde başlattığı Eğitime Destek Kampanyası kapsamında, Menemen ilçesinde dönemin İlçe Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü, Menemen Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü işbirliğinde yapılan protokolle, 2000-2001 Öğretim Yılında açılan Yetişkinler Eğitimi 1. ve 2. Kademe Okuma Yazma Kurslarına katılan erkek ve bayan 374 kursiyer belge almaya hak kazandı.

İlçemizde okur-yazar oranını yükseltmek amacıyla açılan Yetişkinler Okuma-Yazma Projesine, dönemin Kaymakamı, Belediye Başkanı, Milli Eğitim Müdürü, 4 oda başkanı ile Menemen Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Ülkü ve Menemen Yardımsevenler Derneği Başkanı Fatma Foran´dan oluşan Yürütme Kurulu Ulusal Eğitime Destek Kampanyası çalışmalarına destek vermek üzere gönüllü olarak katıldılar.

En Anlamlı Destek

Açılan Okur-Yazar kurslarındaki kursiyerlerin iaşelerini karşılayan Belediye Başkanı, Oda Başkanları yakacak, Menemen Rotary Kulübü kırtasiye malzemesi anlamında, Menemen Yardımsevenler Derneği de Alay´da düzenlediği kermes satış geliriyle Ulusal Eğitime Destek Kampanyasına bağışta bulundular.

Ulusal Eğitime Destek Kampanyasının 1. ve 2. Kademe Okuma-Yazma Kursunun tamamlanmasıyla mezun olan kursiyerler için Belge Takdim Töreni düzenlendi. Belge töreninden önce kursiyerler adına bir konuşma yapan kursiyer şunları kaydetti, ?Hastaneye gidiyoruz. Şu nerede diye etrafımdakilere soruyoruz. Maalesef okuma-yazma bilmeyince kör gibi oluyoruz. Şimdi Allah razı olsun devlet bize böyle bir olanak sağladı. Okumanın yaşı yoktur. Bize bu imkanı veren Kaymakamımıza, Öğretmenimiz Semra Yapıcı´ya, sivil toplum kuruluşlarına katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür ederiz?

Dönemin Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü de belge töreninde, ?Menemen´de okuma-yazmada büyük yol aldık. Büyük başarı ile birlikte yürüttüğümüz bu çalışmada protokol ve yürütme kurulumuzun büyük emekleri geçti. Karanlıkları aydınlatmanın tek yolu eğitimden geçiyor? dedi. Daha sonra belge dağıtım törenine geçildi.

Menemen Eğitim Tarihine Işık Tutuyor

Yetişkinler okuma-yazma öğrenmenin 18 yıl öncesine ışık tutan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan´ın başlattığı okuryazarlık kapsamında Menemen Kaymakamlığı ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğiyle ilçede yetişkinler için Halk Eğitim Merkezi ve Okullarda Okuma-Yazma Kursları açıldı. Bu kurslara çok sayıda okuma-yazma bilmeyen kursiyerin katıldığı öğrenildi. Hafta içi, hafta sonu gündüz ve akşam saatlerinde kurs veriliyor.

Menemen Halk Eğitim Merkezi Sınıf Öğretmeni Semra Yapıcı Okuma-Yazma 1. Kademe ve 2. Kademe Kursları vermeye ve yetişkin bireylere ışık olmaya devam ediyor.

1. Kademe´de okuryazarlık belgesinin, 2. Kademe´de ise ilkokul belgesinin alındığı, 2. Kademeyi alan kursiyerlerin açık ortaokula kayıt olup öğrenime devam edebildiği, 2. Kademe belgesini almaya hak kazananların sürücü belgesi almak için müracaat edebildiği duyuruldu.

 

Resim Altı:

FOTO1: 2000 yılının dönemin Kaymakamı Bekir Şahin Tütüncü, yetişkinler okuma-yazma kursu belge töreninde; ?Uygar hayat ancak bilim ve fen ile olur?

 

FOTO2: Harmandalı Belediye Başkanı Mustafa Bölek okuma-yazma kursundan mezun olanlara diplomalarını verdi. ?Okumanın yaşı yok? dedi.

 

FOTO3: 2000-2001 yılında Menemen´de Ulusal Eğitime destek veren Rotary Kulübü Başkanı Mehmet Ülkü ve Sınıf Öğretmeni Semra Yapıcı´yı Kaymakam B.Şahin Tütüncü plaketle ödüllendirdi.

 

FOTO4: Menemen´de 2000-2001 yıllarında açılan yetişkinler okuma-yazma seferberliğine, Menemen Yardımsevenler Derneği Alay´da kermes düzenleyerek satışın geliri ile tam destek verdiler.

 

FOTO5: Menemen Erol Tarakçı İ.Ö.Okulunda Yetişkinler Okuma-Yazma Kursundan mezun olanlara belge dağıtım töreni yıl 2000