OÇEM´de Dünya Engelliler Günü

Emiralem Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (OÇEM)´nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

OÇEM´de Dünya Engelliler Günü

Emiralem Sabahat Akşiray Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (OÇEM)´nde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle toplumda farkındalık yaratmak amacıyla bir etkinlik düzenledi.

Etkinliğe; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, İl Milli Eğitim Müdür Yrd. İlker Eraslan, Menemen Garnizon Kom. Yrd. Yarbay Murat Kandur, AKP İl Başkan Yardımcısı Adnan Yılmazcan, Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın, İlçe Emniyet Müdürü Vekil Metin Kartal, Milli Eğitim Müdürü İlyas Duman, Menemen Ticaret Odası Başkanı Yılmaz Gürol,  veliler ve öğretmenler katıldı. Program dünyada ilk olarak kurulan Otistik Bireyler Mehteran Takımının katılanları selamlama gösterisiyle başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından 3 Aralık (Dünya Engelliler Günü) farkındalık kısa filmi, sonrasında konuşmalar gerçekleştirildi.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanı Birol Aydın yaptığı konuşmasında; ?Bugün bildiğiniz gibi 3 Aralık dünyada kutlanan Engelliler Günü. Hiç kimse doğarken ne kendisini ne de kendinin engelli olmasını istemez.  Ama insanlar engelli doğuyorsa da bu onların kaderi olmamalıdır. Kaderi olmadıkları gibi yöneticilerin görevi de bu engelli doğan insanlara hayatın her alanında en güzel şekilde onların rahat etmeleri için imkanlar sunmaktır. Daha önce ülkemizde engelliler evlere kapatılıp hatta zincirlere vurularak devletin hiçbir kamu ve kuruluşuna alınmadan kapalı kapılar ardında kendi kaderlerine bırakılmışlardır. Son on yılda ise yapılan çalışmalar sonucunda ülkemizde engelliler artık altın çağını yaşamaya başlamışlardır. Engelli olmak artık bir kader değildir. Ve devletin sağladığı imkanlar sayesinde her şey daha çok kolaylaşmıştır. Okulumuz dünyanın ikinci, Avrupa´nın ise en büyük eğitim öğretim kurumudur. Bu okulda çalışan yaklaşık 120 tane engelli kardeşlerimize gönüllü hizmet veren öğretmen arkadaşımızla okulumuz hizmete devam etmektedir. Türkiye´nin her tarafından İstanbul´ dan da Ankara´ dan da Kayseri´den de çocuğunu bu okulda eğitim alması için getiren yüzlerce veli var. Çünkü burada biz ve arkadaşlarımız öncelikle bu çocukların bize Allah´ın bir emaneti olduğunu biliriz. Ve onlara en iyi hizmeti vermek için elimizden geleni yapacağız? dedi.

İlçe Kaymakamı Gülihsan Yiğit de, ?Biliyorsunuz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Bu gün engellileri bir günde anmak için icat edilmiş bir gün değil sadece bir farkındalık yaratmak için o gün boyunca engelli insanların ve bu engellerinden dolayı aynı engeli yaşayan ailelere de  bir destek vermek ve yanındayız mesajı vermek için oluşturulmuş ve ilan edilmiş bir gündür. Bizler de bunun için burada bir araya gelmiş bulunmaktayız. Gerçi programımıza başlarken gençlerimizin hepsi birer Genç Osman gibi Bağdat´a kadar bizimle beraber gideceklerdi. Günümüzde vatanımız ve milletimiz için kurulan tuzakları kaldırmak için bu gençlerin yeterli olacağı kantatındayız. Zannediyorum ki yedi düvel bu gençleri tanımamış. Tanısalardı ne vakitlerini ne zamanları ne de paralarını boşa harcamazlardı. Bu milleti alt edemeyeceklerini anlarlardı. Bizim gençlerimizin hepsi böyle, Burada engelli çocuklarımızla çalışıldığı ve öğretildiği zaman bizden bir farklarının olmadığını görmüş bulunmaktayız. Onlarla her şeyi başaracağımızı ve ailelerini rahat ettireceğimizi görmüş bulunmaktayız. İçinde bulunduğumuz eğitim kurumları gibi kurumları inşa ederek gençlerimize diğer insanlardan farklı olmadıklarını ve onlarla aynı düzeyde olduklarını göstermek ve yaşatmak için kurmuş bulunmaktayız, hem de eğitim ve öğretim süresince gün boyunca ailelerine rahat bir nefes aldırmak kendilerine zaman ayırmak için bu kurumları kurduk. Sabahat Akşiray eğitim merkezi olarak biz bunu hakkıyla yaptığımızın ve ilerleyen günlerde de yapacağımızın kanaatindeyim?  dedi.

 

AKP İl Başkan Yardımcısı Adnan Yılmazcan ise,  ?Sosyal politikalardan sorumluyum. Birçok engelli kardeşlerimizle bir araya geliyoruz, fakat OÇEM´in bende ayrı bir yeri var. Bu göreve geldiğimden beri yapmış olduğum sorumluluk projelerinin ne kadar önemli olduğunu öğrendim. Geçtiğimiz haftalarda buraya ziyarete geldim. Müdürüm bizi otistik çocuklarımızın anneleriyle buluşturdu. Orada da ailelerin çektiği sıkıntıları birebir kendi ağızlarından dinledim. Olayların anlamları bizim bildiğimizden çok farklılaşıyor. Biz yaşadığımız hayata, aldığımız havaya şükretmemiz gerekiyor. Onların çektiği sıkıntıların sadece bir engelli annesi değil hayatı boyunca belki eşi ve akrabaları da yaşıyor. Burada başka bir şey söylemek istiyorum yaklaşık 5-6 aylık bir çalışmamız. Televizyonlarda hep kültürümüzü bozacak yaşantılarımıza farklı şekilde yol verecek çocuklarımıza görsel anlamda pek hitap etmeyen diziler seyrediyoruz. Ve durum hal böyle olunca biz de bir çalışma yapalım dedik. Bu çalışmayı yıllardan beri gerek Birol başkanımıza gerek okul müdürümüze bir otistiği konu edinen bir film çekme fikriydi. Çünkü Otistik öğrenci sayısının 600 bine ulaştığını öğrenince akıldaki düşünceleri bu filmde konu alarak orada bir farkındalık yaratmaya çalışma yönüne doğru yöneldik. Her sıradan film için bir bütçe bulunuyorsa bu otistik gençlerimizin ve ailelerini hikaye edinen bir film için bir bütçe bulunacağına inandım ve bunu zorladık. Ve bunu gerçekleştirdik arkadaşlar. Şu an filmin senaryosu yazıldı. Ankara´yla da bağlantılar kurarak destek istedik. TRT de bize destek verdi. Şuan için sonuca yaklaştık. Ayrıca bu filmle ilgili olarak benim evim buraya otistik merkezine yakın, gerek olursa evimi de açacağım evle ilgili sorunları burada halledebiliriz? dedi.

Menemen AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin de konuşmasında, ?Öncelikle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Haftası münasebetiyle buradaki annelerimizin küçüklerin gözlerinden büyüklerin ellerinden öpmek istiyorum. Her sene anneler günü kutlanıyor. Ben geçen sene de söyledim. Otistik anneler benim nazarımda her zaman yılın annesidir bunu böyle bilesiniz. Şunu söylemek istiyorum ki dünyanın ikinci, Avrupa´nın birinci otistik okulunun Menemen´de olmasından dolayı son derece gururlu ve mutluyum arkadaşlar bunu bilin? dedi.

Daha sonra okulun öğretmenlerinden Alper Tuncel bağlama çalarak müzik dinletisi sergiledi. Ardından OÇEM´deki öğretmen ve arkadaşlarının ona diva lakabı taktığı Songül Özergönenli´nin mini konserine geçildi. Arsından Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun yarışmalarında derece alan otistik sporculara madalya takdimi yapıldı. Son olarak özel eğitime katkı sunanlara plaket takdiminin arkından etkinliğe son verildi.

Haber Gökay ÖZALP