Bugün, 7 Temmuz 2020 Salı


O Caddelerde Maskesiz Gezmek Yasaklandı

İzmir'de, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla il geneli ve 30 ilçede maske kullanımı zorunlu hale getirildi. 
Menemen'in de içinde bulunduğu maske takma zorunluluğunu içeren yasak, valiliğin sitesinden açıklandı.

İzmir İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, corona virüsü tedbirleri kapsamında aldığı kararla maske kullanımını il genelinde zorunlu hale getirdi.

TAKMAYANLARA ADLİ İŞLEM YAPILACAK

İzmir Valiliği’nden yapılan açıklamada, “İlimiz İl Hıfzıssıhha Kurulu,1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 23. Maddesinde toplanarak; İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 ve 72’nci maddeleri uyarınca aşağıdaki ek kararlar alınmıştır.

İlimizin tüm ilçelerinde, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak ekte bulunan cadde ve alanlarda ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımının zorunlu hale getirilmesine, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur” denildi.

ZORUNLU ALANLAR AÇIKLANDI

İzmir Valiliği, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan kararla maske takmanın zorunlu olduğu il merkezinin yanı sıra 30 ilçenin isimlerini, internet sitesinden açıkladı. Valiliğin sitesindeki,  ‘http://www.izmir.gov.tr/maske-takilmasi-konusunda-ek-kararlar-alindi’ adresinden yayınlanan listede yer alan cadde ve alanlara maskesiz çıkılamayacak.


Yoğunluğun oluştuğu caddelere göre maske takmanın zorunlu tutulduğu yerler :


ESATPAŞA MAH. , ATATÜRK CAD. (MiGROS, DEFACTO, BÜYÜKPARK) -
LİSE YOLU (ZiRAAT BANKASI ATM. ATATÜRK ANADOLU LİSESESi. ŞEHİT KEMAL ORTAOKULU) -
MİTHATPAŞA CAD. (iŞBANKASI, YAPlKREDi BANKASI, VAKIFBANK, QNB FiNANSBANK, AKBANK, KIZILAY) -
ERTUĞRUL CAD. (HALK BANK, SGK BİNASI, ZiRAAT BANKASI, KUYUMCU DÜKKANLARI, ŞEKERBANK) -
ADNAN MENDERES CAD. (PTT, ŞOK MARKET, BİM MARKET, NAZAR MAĞAZALARI) -
ZİYA GÖKALP CAD. (ANADOLU BANK, PERŞEMBE PAZARYERİ) - CENGlZ TOPEL CAD. (GEDiZ ELEKTRiK) -
SEVGi YOLU CAD. (İKİNCİ NOTER)