Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


NİCE 19 MAYISLARA

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 99. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı.

Türkiye Cumhuriyeti´nin kurucusu Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Türk Gençliğine armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı´nın 99. yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı.

 

Cumhuriyet Meydanı´nda gerçekleştirilen 19 Mayıs kutlama programı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş´ın Atatürk Anıtına çelenk sunumuyla başladı. Ayrıca, tören sonunda CHP, ADD, Vatan Partisi ve Menemen Liseliler Derneği de Atatürk Anıtına çelenk sundular. Menemen Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylendiği törene; İlçe Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Feridun İşler, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Ekrem Hocaoğlu, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının yöneticileri, Belediye Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

?19 Mayıs, gençlik; gençlik gelecek demektir?

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş; ?Bugün milletimizin Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde başlayan kurtuluş mücadelesinin ilk adımının atıldığı gün olan 19 Mayıs´ın 99. Yıldönümü. Unutmayınız ki Atatürk´ün 19 Mayısta milli duygular içerisinde Samsun´da attığı ilk adım, Türk Milletinin bağımsızlığını kazanmada ve Türkiye Cumhuriyeti´nin kurtuluşu yolunda atılmış en önemli adımdır. İşte bu yüzden Türk Milletinin vatanı ve değerleri için verdiği onurlu mücadelenin adı olan 19 Mayıs´ın 99. yıldönümüne ulaşmanın mutluluk ve heyecanını yürekten hissetmekteyiz? dedi.  

 

?Türkiye Cumhuriyeti gençlere emanet?

Karataş konuşmasında gençlere de şöyle seslendi; ?Sevgili Gençler; geçmişini, tarihini ve kültürünü bilen, özüne ve geçmişine sahip çıkan ve bunu da gençlerine aktarabilen toplumlar ilelebet yaşama hakkına sahiptirler. Bu bilinçle 19 Mayıs 1919´da ilk bağımsızlık ateşini yakan Atatürk, yapmış olduğu çalışmalar ve gerçekleştirdiği kongreleriyle Kurtuluş Savaşını ona inanan milletiyle sürdürmüş ve kazanılan bu zaferin devam etmesi ve vatanımızın kalkınması için gençlere olan güveni sebebiyle de bu günü gençlere armağan etmiştir. Gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak sizler. Her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan sevgi, barış ve hoşgörü anlayışı içerisinde tüm sorunların üstesinden gelerek, birlik içinde hareket ederek geleceğin lider ülkesi Türkiye´yi daha güçlü bir hale getireceksiniz. Biliyoruz ki sizler; Türk Milletinin geleceği, yarınımızın teminatısınız. Yarınların sorumluluğunu üstlenebilecek şekilde nitelikli, bilgili ve ideal sahibi insanlar olarak yetişip, Türkiye Cumhuriyeti´ni omuzlarınızda yükselteceksiniz. İlerde şahsınıza verilecek olan görevi en iyi şekilde yapacağınızdan asla şüphemiz yoktur. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet´in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ ü ve silah arkadaşlarını ve bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor; gençlerimizin ve tüm vatandaşlarımızın bayramını tebrik ediyorum.?

 

Öğrencilerin; Atatürk´ün Gençliğe Hitabı ve Gençliğin Ata´ya Cevabı´nı seslendirdiği törende, şiirler okundu, marşlar seslendirildi. Halk oyunları gösterileriyle renklenen törenin sonunda Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, geçmişten günümüze kadar kurulan Türk devletlerini tanıttıkları gösterileriyle büyük beğeni topladı. Coşkulu törenin ardından protokol üyeleri Atatürk Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çekildi.

Haber: Gökay ÖZALP