Miniklerden Büyüklere Mesaj

İlçemizin tek devlet anaokulu Menemen Anaokulu, yılsonu gösterisini Menemen Belediyesi Kültür Merkezi Salonunda sahneledi. Veliler ve yakınlarının doldurduğu salona miniklerin sahne heyecanı yansıdı. Veliler sabırsızlıkla çocuklarının gösterilerini bekle

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program değerler eğitimi slaytı ve gösterisi ile sürdü.

Ne ekerseniz onu biçersiniz”

Okul Müdürü Dilek Sakarya yaptığı açılış konuşmasında, Bir veli eğitimi seminerinde, seminere katılan velilere çocuğunuz 25 yaşına geldiğinde nasıl bir insan, nasıl bir yetişkin olsun istersiniz diye sorduğumda verdikleri cevap genellikle hepsinin aynıydı. Ortak bir ağızdan çıkmış gibi; Dürüst, merhametli, vicdanlı, vatanına milletine hayırlı bir yetişkin olsun, ahlaklı olsun, kötü alışkanlıklardan uzak dursun, saygılı olsun, kariyer sahibi olsun…gibi  cevaplar verdiler.Dikkat ederseniz saydığım çoğu talepler biraz önce sizin slaytta izledikleriniz... Her geçen gün kaybetmeye yüz tutan değerlerimizdi.

Çocuklarımızın nasıl bir yetişkin olması konusunda hemfikiriz. Ama biliyoruz ki sadece istemekle olmuyor taleplerimiz. Çocuk gördüğünü yaşar, yaşadığını öğrenir ve öğrendiğini uygular. Çocuklarınız sizlerin aynadaki yansımalarınızdır. Kısacası ne ekerseniz onu biçersiniz.

Kişiliğin temelinin atıldığı kritik bir dönem olarak adlandırılır okul öncesi yılları. Bu yıllarda verilen eğitim, tüm eğitim kademelerini, hatta tüm yaşamı etkiler. Bu nedenle okul öncesi eğitim, özellikle 0-6 yaş dikkat edilmesi gereken en önemli yaş grubudur. Bu nedenle de okul öncesi dönem ve bu dönemde uygulanacak eğitimin önemi, her geçen gün daha fazla vurgulanmaktadır.

Gelecek için yapacağınız en güzel yatırım iyi yetişmiş bir evlat iken geleceğe yapacağınız en kötü yatırım ise ilgisiz, değersiz, sevgisiz bir ortamda büyüttüğünüz evlatlarınız olacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

Küçük hanımlar, küçük beyler!
Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz…
diyerek çocuklarımızı yüceltirken aynı zamanda da bizlere geleceğin yarınlarını yetiştirdiğimizi vurgulayarak sorumluluk da yüklemiştir.

Değerlerine sahip çıkan, mutlu yarınlar yetiştirebilmek dileğiyle sözü uzatmadan sahneyi dünyanın en güzel çiçeklerine çocuklarımıza bırakıyorum” şeklinde konuştu.

Ardından veliler adına konuşma yapıldı. Konuşmaların ardından minikler gösterileri için sınıf sınıf sahneye geldi. Minikler masumiyetleriyle salondan büyük alkış aldı.