Menemenli Öğrenciler Güneş Sistemini öğrendi

İlçemiz İrfan Erdem Ortaokulu ve Koyundere Ortaokulu öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen video konferansla İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Prof. Dr. Dursun Koçer ile Ege Üniv

İlçemiz İrfan Erdem Ortaokulu ve Koyundere Ortaokulu öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen video konferansla İstanbul Kültür Üniversitesi Fizik Bölümü'nden Prof. Dr. Dursun Koçer ile Ege Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünden Prof. Dr. Serdar Evren bağlanarak güneş sistemimizi anlattı. 

Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından koordinatörlüğü yapılan video konferansa Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 22 okul iştirak etti.

Menemen'den ise İrfan Erdem Ortaokulu ve Koyundere Ortaokulu öğrencileri bu video konferansa katıldı.

Kubilay İlkokulu  Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen video konferansa 100 kadar öğrencinin yanı sıra Okul Müdürü Nurcan Yıldırım da katıldı.

Slayt gösterisi eşliğinde öğrencilere Güneş Sistemimizi ve sistemde bulunan gezegenlerin oluşumu anlatan bilim adamları, içerisinde bulunduğumuz evren hakkında çeşitli bilgiler verdi.

Çalışmalar oldukça faydalı oluyor”

Konu hakkında bilgi veren okulun Fen Bilgisi Öğretmeni Dilek Yıldırım, Öğrencilerimizi uzaya ve bilime yönlendirmek ve bu alandaki meslekler konusunda onları teşvik etmek için böyle bir çalışmamız var. Şubat ayı içine NASA ve Oxford Üniversitesi ile yaptığımız video konferans sonrası birçok öğrencimiz uzay bilimine ilgi duymaya ve bu konudaki meslekler hakkında sorular sormaya başladılar. Yararını gördüğümüzü söyleyebilirim. Öğrencilerimiz bu çalışma sonrası okulumuzda sınıf bazında arkadaşlarına küçük birer sunum gerçekleştirdiler. İleride güneş saati yapacağız. Mars'ın toprağını mutfakta hazırlayacağımız bir deney yapacağız” diye ifade etti.

Okul Müdürü Nurcan Yıldırım da bu projelerin öğrenciler açısında oldukça faydalı olduğunu ifade ederek, Milli Eğitim Bakanlığı'na bu fırsatı kendilerine verdiği için teşekkür etti.

Haber: M. Hulusi YILMAZ