Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Menemenli Güvenlik Firması Toplu Şekilde Ateş Ölçme ve Maske Takın Uyarısı Veren Cihaz Geliştirildi

Menemen’de bir güvenlik firması kovid-19 süreci boyunca fabrikalar, oteller ve  AVM gibi toplu girişlerin olduğu yerlerde el ile tek tek ateş ölçmek yerine ateşi termal olarak toplu biçimde ölçen, Maskesiz giriş olduğunda maske takınız uyarısı veren bir cihaz geliştirdi.

Konu ile ilgili Grupteknik Güvenlik Sistemleri Sahibi Engin Boz “Ülkemiz Genelinde kamu kurumları Jandarma, Emniyet, Deniz Kuvvetleri gibi askeri birliklerimiz ağırlıklı olmak üzere uzak mesafe kablosuz görüntülü aktarma sistemleri üzerine çalışan bir güvenlik firmasıyız. 13-24 Kasım 2019 tarihinde Uluslararası Boran 3 keskin nişancı yarışması vardı. Bu yarışmada bizde çevre güvenlikleri ve hedef görüntüleme sistemleri ile ilgili olarak sponsor olabilirmisiniz adı altında bir talep geldi. Bizde geri çevirmedik. Görevimizi orada yerine getirdik. Daha sonra komutanlarımız bize bu hedef görüntüleme sistemlerini seyyar hale getirilebilmesi ve güncel eğitimlerde kullanılabilmesi adına cihazın geliştirilip,  geliştirilemeyeceğini sordu. Bizde buradan yola çıkarak portatif biz sistem geliştirdik. Daha sonra başka taleplerde ortaya çıktı. Operasyona giden askerlerimizin kamp kurduğu durumlarda çevre güvenliğinin sağlanması hususunda termal özelliğinin ilave edilmesi gerekti. Aşama aşama derken cihaz çok fonksiyonel hale getirildi.
Bu süreçte maalesef hepimizin sıkıntısı korona başımıza musallat oldu. Bizde daha önce yapmış olduğumuz cihazımızı tekrardan kovid- 19’un etkilerinin tespit edilmesi, maske uyarılarının yapılıp cihazın konuşması gibi özelliklerini de ekleme kararı vererek sıfırdan bir cihaz tasarlamaya başladık. Hazırlıklarımız tamamlandı ve ürünümüzün prototipi ortaya çıktı. Ancak prototip ortaya çıkınca da cihazda geliştirilmesi gereken noktalar oldu. Teker teker el ile ateş ölçme yerine toplu girişlerde zaman kazanmak ve sosyal mesafeyi korumak açısından kişilerin ateşlerinin termal olarak hızlı bir şekilde ölçülmesi, ölçüm yapıldıktan sonra cihazın analiz ederek raporlaması, ateşin yüksek çıkması halinde lütfen bekleyiniz uyarısı, maskesiz geçişlerde lütfen maskenizi takınız şeklinde bir takım özellikler ekledik. Diyelim 5 kişi aynı anda geçiş yapıyor cihaz ateş yüksek olmasından dolayı alarm verdi ve lütfen bekleyiniz uyarısı yaptı. Bunun akabinde oradaki herkes birbirine bakarak cihazın kim için uyarı verdiğini anlamayacak. Bu sırada da cihazın başındaki güvenlik görevlisi, cihaz üzerinden bir tuşa basarak uyarı veren kişiyi kamera üzerindeki hoparlör sayesinde tetkik odasına yönlendirebilecek. Burada en büyük özelliklerden birisi kamera ile cihaz kendi arasındaki antenleri ile haberleşiyor. Sistemde herhangi bir 3. Şahıslar cihaza dışarıdan müdahale edemiyor, frekansları tespit edemiyor, jammerlar susturamıyor.” dedi.

Cihazın özelliklerini sayarak konuşmasına devam eden Boz “ Termal olarak vücut ısısını algılayıp ölçe bilme özelliği, Maske ihlali tespiti ve uyarabilme özelliği, Kişi sayma ve giren, çıkan kişileri raporlayabilme, Canlı olarak kamera noktasına anons yapabilme özelliği, Davranış bozukluğu analizi, Psikolojik davranış analizi yapabilme özelliği, Unutulan nesne algılayabilme özelliği, diyelim biri paket unuttu veya bu bomba da olabilir onu algılayabilme özelliği, Bölge giriş veya çıkış algılayabilme ve alarm verme özelliği, Çizilmiş olan bir hatta ihlali algılayabilme özelliği, Buna benzer faydalı olabilecek sistem üzerinde ihtiyaç duyulabilecek saymakla bitmeyecek bir çok özellik hepsi, yapay zeka videolu analiz yazılımı kapsamında cihaz da mevcut. Cihazın portatif ve kablosuz ve şarjlı olmasının bir çok avantajları var. Örneğin Stadyum giriş çıkışlarında maç esnasında kurulur. Maç bittikten sonra toplanır. Fuar giriş- çıkış alanlarında kullanılabilmesi mümkündür. Yani Cihaz geçici olarak kullanılabilecek bütün alanlarda her türlü organizasyonlarda kullanılabilir. Cihazımızı tasarlarken sadece kovid- 19 zamanı değil, bu pandemi bittikten sonra da kullanılabilme imkanına sahip olarak geliştirdik. Yüz yanıma ve kişi sayma özelliği olmasından ötürü Personel Takibinde, aranan kişilerin tespitinde, aranan araçların tespitinde, plakaların tespitinde, çevre güvenliğinde yani bir çok alanda bu cihazı uzun yıllar kullanma olanağına sahibiz. Yerli ve milli sermaye ile üretilmiş olmasından dolayı fiyat olarak da şuan Türkiye ve dünya piyasasındaki tüm termal görüntüleme sistemlerinden hemen hemen yarı yarıya daha ucuz diyebiliriz.” şeklinde ifade etti.

Haber Gökay ÖZALP