Menemenli Engellilerin Gururu Oldu

Umut ve yılmadan mücadele ile boccia sporunda Milli Takım´a kadar yükselen Hasan Çakar, Menemenli engellilerin gururu oldu.

Menemen Elele Engelliler Derneği merkezinde, üyeleri Hasan Çakar´ın öyküsünü bizlerle paylaşan Dernek Başkanı Canan Bedük, ?2013 yılında, engelsizmir etkinlikleri kapsamında, boccia sporuna katılmaya başladık. 2015 yılında milli takım oluşturulması aşamasına gelindiğinde, sadece SP´li gençlerin seçileceği açıklandı. Hasan´ı bu aşamada Menemen ekibine davet ettik. Portakalları kullanarak, oyunun nasıl oynandığını, kurallarını anlattık ve elemelere götürdük. Maalesef ilk aşamada Hasan yeteneği ile dikkat çekse de takıma giremedi. Bireysel lisans çıkartıp, Kurucu İnşaat sponsorluğunda ilk olarak Samsun´a Türkiye Şampiyonasına yolladık. Orada bireyselde 2´ncilik kupası aldı. Tüm süreç sırasında, İzmir ilçelerinin spor kulüpleri boccia takımları oluşturmuştu. Menemenspor kulübünde, boccia oluşturulmadığı için, gelen teklifleri değerlendiren üyemiz Hasan, Gaziemir spor kulübü boccia takımına katıldı? şeklinde süreci anlattı.

?Bir gencin hayatı tamamen değişti?

Bedük sözlerine şöyle devam etti, ?Çoğunluğun bir oyalanma gibi gördüğü boccia çalışmalarımızda, bir gencin hayatı tamamen değişti. Hasan Çakar şu anda Milli Takım Sporcusu, sadece bizim değil, tüm Menemenli engellilerin gururu oldu. Hasan gibi daha nice yetenekli engelli gencimiz evlerinde. Biz onların talebine cevap vermeye, her tür mücadeleye hazırız. Hepimiz gördük ki, umut ve yılmadan mücadele etmek başarmanın ilk basamağı.

Bu çalışmalarla engelleri kaldırmak için büyük özveri ile yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Aziz Kocaoğlu ve engelsizmir gönüllü takımına çok teşekkür ederiz? dedi.

Azim Örneği

Hasan´ın bu başarıya azimli ve planlı çalışma ile ulaştığına dikkat çeken Hasan Çakar´ın antrenörü Yavuz Türkmen de, ?Hasan benimle birlikte Menemen´de, haftanın üç günü spor salonunda yürüme ve kol egzersizleri yaptı.  Hasan´ı ilk gördüğümde yürümesi ancak iki-üç adım atabiliyordu. Sonra üçüncü kata çıkabilir duruma geldi. Bu eğitim yaklaşık bir buçuk yıl kadar sürdü. Yeteneğin üzerine bu çalışma da eklenince Hasan Milli Takıma katılma seviyesine ulaştı?  şeklinde süreci özetledi.

Hasan Çakar´ın öncelikle 2 Ekim´de Milli Takım kampına katılacağı ardından da müsabaka için 25 Ekim´de Portekiz´e gideceği belirtildi.

Haber: S.Derya BOSUT