Menemen´in İlk Gazileri

Milli Mücadelede, Anadolu´nun yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında, Kurtuluş Savaşı sırasında her türlü fedakarlığı göze alarak birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele eden, 1915 Çanakkale ve büyük taarruzdaki savaşlarda ya

Milli Mücadelede, Anadolu´nun yurt savunmasında ve düşman işgalinin kırılmasında, Kurtuluş Savaşı sırasında her türlü fedakarlığı göze alarak birlik ve beraberlik içerisinde canları pahasına mücadele eden, 1915 Çanakkale ve büyük taarruzdaki savaşlarda yararlılık gösteren binlerce Türk askeri şehit ve gazi olmuştu.

Yukarıda belirttiğim muharebelere katılan ve yaralı olarak memleketine dönen Menemenli Askerler de(Mehmetçikler) dahil olmak üzere Cumhuriyet´in kurulmasının ardından Kurtuluş savaşında yararlılık gösteren ve yaralanan askerler gazi sıfatıyla ve istiklal madalyalarına sahiplendiler.

Menemenli Kurtuluş Savaşı gazileri, Kuvayı Milliyecilerle 1967 yılında bir araya gelerek bir çatı altında bulunmaları için Menemen Arasta Caddesi´ndeki Tosun Hanın bir odasında Türkiye Muharip Gaziler Cemiyeti adında bir dernek kurdular.

Merhum Gazi Muhsin Polat Başkanlığında yürütülen cemiyete merhum gaziler Mehmet Taşkan ? Recep Ayson yönetimindeki merhum gazilerden Recep Ayson´un torunu Ahmet İşyeri, bana gösterdiği resimdeki topluluk milli bayramlarımızda ve Menemen´in Kurtuluş Şenlikleri´nde resmi geçit törenlerine muharebede giydikleri tam takım elbise ve teçhizatlarıyla etkinliklere katılmaktaydılar. Bayramlara katılan vatandaşlar, askeri erkan ile protokol ayağa kalkarak İzmir Marşı ile resmi geçitle uğurlanıyorlardı. Milli Bayramların ve Menemen Kurtuluş Şenliklerinin sembolüydüler. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimiz sayesinde Anadolu´nun Türk Milletinin ebedi vatanı olacağı tescil edilmişti.

Bu anıları ben de yaşadım. Bu anlamlı yazımı da Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatıralarına saygı ve minnetle yad ediyorum. Vatan sizlere minnettardır. Sayenizde?

Foto 1: Kurtuluş Savaşında sağ olarak ve zafer kazanmış biçimde dönen gazi Muhsin Polat ? Recep Ayson ? Hacı Mehmet Taşkan ? Ahmet Çavuş ve Kuvayı Milliye´den Kadir Efe

 

 

Foto 2: Ali Kemer, Kurtuluş Savaşına katılan gazilerle görülüyor.

Yıl 1986 Menemen´in Kurtuluş Şenliklerinde?