Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü

Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.

Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.

Hiç Pes Etmedi?

Başarı öyküsünü kendisinden dinlediğimiz Erdoğan kendini şöyle tanıttı, ?Tunceli doğumluyum. İki yaşında buraya geldim. 19 yaşına kadar Menemen´deydim. Zamanında durumumuz çok kötüydü. Hepimiz çalışmak zorundaydık. Aileye yardım amaçlı okul dışı zamanlarda Asarlık´ta Doğuş erkek kuaför salonunda çırak olarak işe başladım. 14 yaşına kadar oradaydım. Sonra babam bendeki ilerlemeyi görünce bana dükkan açtı. 14 yaşında bile iyi saç kesiyordum. Hatta boyum kısaydı, koltuğun etrafına turşu sandıkları koyar onun üstüne çıkıp tıraş ederdim. Bu arada okula da devam ederdim. Okul 3´de dağılınca doğru dükkana gece 12´ye kadar çalışırdım. Dükkanım Irmak Mahallesi´ndeydi, babamın yanında marketi de vardı. Hem marketi bakar, hem de tıraş ederdim. 19 yaşına kadar bu böyle devam etti. Bu arada Haldun Koşay Lisesi´ni bitirdim. Çalışabilmek amacıyla açıköğretimde üniversiteye başladım. Kuzenlerimin ısrarıyla dil amaçlı İngiltere´ye gittim. 6 aylık bir kurstu. Kurs dışında önce markette işe başladım. Bu iş benim işim değil diyerek gazetelerden berberde kendime iş buldum. İlk başlarda yaş ufak olduğu için aile özlemi ile dönmeyi düşünsem de hiç pes etmedim. İki yıl sonra orada ilk dükkanımı açtım. Zaman içinde oturum verdiler. Bir ara maddi bakımdan tutunamayacak gibi oldum. Kendimi toparlamak için ilk dükkanımı sattım. O para ile daha güzel yerde tekrar dükkan açtım. Şu an elimdeki dükkan sayısı üç, bir ara beşe kadar çıktı. İkisini sattım. Üçü de bir bölgede olduğu için kontrolü rahat olması adına üçü yetiyor bana. Şu anda yanımda 15 eleman çalışıyor. 11 senedir oradayım. İlk 2-3 senem boşa gitti diye düşünüyorum. Bu seviyeye 6 senede gelebildim. Bu süreçte hiç durmadan aralıksız 7 gün hiç izin almadan çalıştım?

Ünlü topçuların berberi

Manchester United´in efsane topçusu Rio Ferdinand´la tanışmasını Erdoğan şöyle anlattı, ?Bir gün O´nun saçını keseceğimi hissediyordum. İlk bana çocuğunu getirdi saçını kestirmek için. Hemen arkasından koşa koşa girdim. O ara kahve molası vermiştim. Çok memnun oldu ve yarın da ben geleceğim dedi. Sonrasında devamlı müşterim oldu. Ronaldo´yu da O´nun aracılığıyla kaldığı otelinde tıraş ettim. O duyguyu hiç anlatamam?

?Babamı kurtaramadım?

Babasının hastalığı nedeniyle her 6 haftada bir Menemen´e geldiğini belirten Erdoğan, bir projesini de bizlerle şöyle paylaştı, ?Evsizleri alıp sokak ortasında tıraş etmek, hamamda güzelce yıkayıp, sonra mağazada giydirmek, karnını doyurmak ve sonrasında eli ayağı tutanlara Belediye aracılığıyla iş imkanı sunabilmek. Tüm maddiyatı ben karşılayacağım. Babama elimden gelen hiçbir şey yok. Kanser dördüncü evresinde. Gözümüzün önünde eriyip gidiyor. Bu duygular içinde en azından bir kişiye kurtarmak istiyorum. İlk adımı ben atarım belki başkalarına da örnek olurum?

Haber: S. Derya BOSUT